Imagine the colors in your garden

 בניית גינה בבית חדש

תהליך בניית בית חדש באופן עצמאי אינו זהה לתהליך בו אתם מקבלים את הבית בקנייה מן המוכן. בבית שאתם מתחילים משלב אפס לעתים רוכשים מגרש, הורסים שאריות בית ישן (אם יש כזה), רצים אחרי אישורים מתקשרים עם קבלן שיממש את תכנית הבנייה. עוקבים מקרוב אחר הביצוע ומקבלים אין סוף החלטות לעתים על בסיס יום יומי וזה כולל שינויים ותוספות תוך כדי עבודה מה שאינו אפשרי כאשר רוכשים בית פרטי עם תכנון זהה לכל בתי הרחוב.

שעה שהסתיימו עבודות הבניה מתפנים לנושא הגינון. כעת, אחרי ההוצאות הכבדות של בניית בית ותכולה שרכשנו נותר תיק בודד שנותר לסגור, אז מה אכפת לכם להשקיע זמן בקריאה שתוכל אולי לחסוך לכם עשרות אלפי שקלים ? אנחנו מתחילים בהתחלה. פיתוח חוץ אינו עוסק בבניית בית אלה במוצר המשלים את הבית, וכדי שמיזוג זה יגשים את הפנים והחוץ במקשה אחת יש לשלב 2 בעלי מקצוע בתחומים שונים - אדריכלות בניין ואדריכלות נוף אלו 2 מקצועות משלימים אך שונים זה מזה בתכלית ובמהות.

 

 תהליך קבלת החלטות

אז למה זה חשוב לתכנן את הכל מהתחלה? מה אכפת לנו לחכות עם נושא הקמת הגינה עד אחרי סיום הבית ובכלל, לעתים כבר אין כסף כך שהגינה יכולה לחכות אפילו לשנה הבאה שנשתחרר טיפה מלחץ כספי. תגובות אלו ואחרות הם קצה קרחון שאט אט נמס לתוך המציאות בה התחשיב הכלכלי לא הוכן מראש מכיוון שנושא פיתוח חוץ בכללותו לא היה קים באופן פרטני בתרשימי התכנון למעט תכני הבסיס המחויבים ע"פ חוק או  שפשוט התקציב היה מחושב ואזל בעלויות הבנייה ולעתים אף חרג מעבר לתקציב המתוכן.

שואל הלקוח: גינה בחצר או גבינה במקרר? התשובה פשוטה. אין כורח במציאות לשקוע בנטל נוסף אם אין תקציב בשלב זה, להקים את הגינה אפשר גם אחרי שנה או שנתיים ללא בעיה, העיקר הוא להכין מראש את התשתית העילית ותת קרקעית. גישה זו עדיפה ונכונה יותר מהמאמצים לנסות ולבצע מריחה של גינה בתקציב דל באופן בלתי מקצועי - חבל על האנרגיות והמשאבים הכלכליים שיורדים לטימיון.

 לסכם עם קבלן בנייה

כאשר תכנית הבנייה והשטח החיצוני במפה אחת אתם יודעים ומבינים את הפיתוח החיצוני. אם לדוגמה בתכנית יש מחסן בנוי, חומה סביב הבית, ברכת נוי מיציקת בטון, רחבת ישיבה מרוצפת ועבודות שונות הקשורות לבנייה איטום אינסטלציה חשמל גז מים תקשורת וכיוצא באלו, מוטב להשתמש בכוח האדם ובחומרים שממילא כבר נמצאים בשטח ולא להזמין אנשים חדשים ולשנע שוב חומרים מה שמגדיל ולעתים מכפיל את העלויות מול אלו שכבר נמצאים בשטח.

א) יש להבטיח שהמבצע לא ינצל את העדרותכם בכדי להטמין פסולת בנייה בקרקע, הטמנה כזו אינה חוקית, מחמיצה את הקרקע ומשבשת את יכולת החלחול והניקוז של המים מעל פני הקרקע, רמת החומציות תלך ותגבר עם התפרקות החומרים ותגרום לתמותת עצים ושיחים או התפתחות חלקית במפגש שבין השורשים לחומרים שהוטמנו.

ב) נקפיד למנוע מילוי אדמה כבדה בצמידות בסמיכות סביב הקירות החיצוניים של הבית במרחק של חצי מטר לפחות. דבר זה אינו גורע מאופציה עתידית לשתילת צמחייה בהיקף, מומלץ להשתמש במצע אינרטי כגון אדמת עומק / חול מתוק / חול דיונות/ מצע אבן גרוס. חומרים אלו מחלחלים ביעילות ובמהירות מה שמונע רטיבות עובש קילופי טיח פטריות הופעת מעופפים ומזיקים ריקבון שורשים ועוד..

ג) התקנת שרוולים. ברוב המקרים החצר ושטחי הקרקע נחלקים למספר מקטעים, אך גם כאשר מדובר בשתי מקטעים בלבד יש להקפיד על הנחת שרוול גומי קשיח בקוטר 4 צול מתחת לשטח קשיח ומבוטן. תכנית בניין או גינה תכיל תמיד שיפוע נקז בין אחוז וחצי ל-2% ואף יותר דבר המחושב בכפוף לתנאים טופוגרפיים. שיפוע זה אינו צורם או בולט לעין וחשיבותו רבה עד מאוד. השרוולים נועדו בכדי שבשלב בו נתחיל לבנות את  הגינה לא נצטרך להרוס אריחי ריצוף או לחתוך בטון בכדי לעבור ממקטע למקטע, בכל תקלה עתידית שולפים בקלות בלי נזקים לגינה מתקנים ומשחילים. לשרוולי הובלה תפקיד חשוב גם בזמן של הצפת מים או גשם ביכולת ניטור המים מחלקה לחלקה לכיוון שיפועי הנקז שמוציאים את המים מהגינה החוצה.

ד) חוזרים רגע להתחלה.. התכנית מגובשת הכל מוכן יש קבלן יש פועלים העבודה החלה. זה הזמן להזמין גנן - {לא, זה לא מוקדם מידי} - שמתאים לכם ולסגור את נושא העבודה כולל פיקוח על כל העבודה המבוצעת בתחום פיתוח חוץ לרבות פיקוח על טיב איכות סוג וכמות הקרקע שהקבלן אמור לספק (אם בכלל יש צורך), על פי מתווה התכנית יש לוודא כי צנרת ההובלה תקובע בצורה אסטטית בסמיכות לנקודת המוצא. לדוגמה: עם שיבר מגוף ראשי נמצא מחוץ לגבולות מגרש הבית צד אחת של השרוול יותקן בסמיכות למגוף ואילו צידו השני של הצינור יגיע לנקודה בה נתקין את ראש מערכת השקיה, כך הדבר לגבי החשמל מנקודת חיבור ראשית, כך גם לגבי מטבחון שירות או עמדת מנגל המופעל באמצעות גז.

ה) רוצים לרצף את כל החצר או לחפות דשא סינתטי. גם כאן הקבלן יכול לבצע את העבודה. אם אתם מתכננים דשא סינתטי על כל השטח מומלץ לבקש מהקבלן שיבצע יציקת בטון עם ברזל בגובה של 10 ס"מ. את הדבקת דשא למשטח הבטון תוכלו לעשות בעצמכם. המשטח ישאר תמיד מפולס לא ישקע ויאריך חיים לכך יש יתרונות נוספים אם תחליטו בעתיד להחליף חיפוי במקום דשא בעץ דק או ריצוף - היסוד מוכן.

ו) קיר תמך: במבנה טופוגרפי נמוך או גבוה בו יש סכנת קריסה או זליגת סחף קרקע יש לבצע תיחום מעל גובה מסוים באמצעות מהנדס קרקע/ קונסטרוקטור, בניית תיחום בגובה נמוך ניתן לבצע בבטון, בולדרים, עצים גושיים כגון אדני רכבת סלעים ועוד, אודות חשיבות בניית קירות כובד אתם מוזמנים לעיין בערך זה ב-ויקיפדיה.

ז) יש בחצר אלמנטים שאינם חלק טבעי מהנוף אך אלו אלמנטים חשובים לשירות הבית כגון: שוחות ביוב, בלוני גז, מיכל סולר להסקה, מדחסי מזגן, שיבר מים , חבלי כביסה וכיוצא באלה. השקעה צנועה יחסית אתם יוצרים מיסוך הצללה ומסתור באמצעות אלמנטים דקורטיביים שמצד אחד יסתירו את האלמנט ומצד שני יתמזגו במצגת נוף באופן אסטטי.
 

אדיגן שירותי גינון בקריות - ת.ד. 1294 קריית ביאליק - טל: 4435 - 646 - 050
ginun100@gmail.com