עיצוב גינה עם גדר חיה

עיצוב גדר חיה בגבולות מגרש הבית

גדר חיה שמורכבת מעצים או שיחים היא המעטפת הגובלת של חצר הבית, בבית פרטי כגון וילה יש 4 רצועות מגבילות מימין ומשמאל לבית , בצד אחורי ובחזית הכניסה אל הבית, יש בתים בהם ישנם מספר גבולות מצומצם יותר, לתיחום גדר חיה מספר מטרות ליצירת חיץ בין בתי השכנים, ליצירת מעטה הפרדה מיסוך והצללה שיאפשר לנו להיות בגינה ללא נוכחות של מבטי שכנים ועוברים ושבים במדרכות הרחוב במרחב הציבורי..

אופי השתילה, סוג הצמחים שנבחר לגדר חיה מגדיר את מידת המיסוך שאנו מבקשים ליצור, לעתים מדובר בדרגת צפיפות שיוצרת מעטה אטימות בדרגה מלאה, ולעתים מדובר במיסוך חלקי, באמצעות צמחייה שאינה יוצרת מארג צפיפות מלא. לצמחים אלו חשיבות לא רק מן ההיבט שנמצא בפרטיות אלה בסינון רעשים וניקוי זיהום אוויר ממכוניות חולפות , יצירת אקלים נוח יותר בתוך הגינה בהצללה על קירות הבית והפחתת הטמפרטורה.

הצללה מוחלטת מעולם לא הייתה בחירה טובה מכיוון שחשוב שתהיה זרימת אוויר, חשוב שקרני אור ושמש ילטפו את קירות הבית ויגיעו לחלונות הבית, גינה שמוסתרת לחלוטין היא גינה שמועדת תמיד להתפתחות בקטריאלית, ירוקת, פטריות, נגיפים וירוסים יתושים ומזיקים שמוצאים בשטח גן חם ולח בית לקינון רבייה דגירה והתפתחות, גדר חיה שמסתירה את קרני השמש לחלוטין משבשת את צמיחת הצמחים שזקוקים לאור וקרינת ישירה במהלך היום.
 

אופציות לעיצוב גדר חיה:

אחד הטעויות הנפוצות בתכנון שתילה מתחיל בבחירת צמחים שזקוקים למנת שמש וקרינה ישירה עם מינימום שעות להתפתחות מיטבית, כאשר בהיקף השטח אנו נוטעים עצים שבחלוף הזמן עם הצמיחה יגבירו את ההצללה על שאר צמחי הגן, נכון הדבר גם כאשר פורסים מדשאה טבעית שזקוקה לשמש אבל הגדר החיה ששתלנו פשוט גורמת להצללת יתר ונסיגת המדשאה , בהתחלה העצים היו קטנים ולא חשבנו אבל עם הצמיחה לגובה מרגישים בשינוי.

לעתים בגלל שיש גינה ממש קטנה נוטים בעלי הבית לבצע נטיעה בצמידות לחומה או לגדר ההיקפית. גם כאן תגלו במהרה שנטיעה בצמידות קרובה כל כך לקיר היא גרועה מכיוון שכל החלק התחתון מצד אחד אינו יכול להתפתח בגלל הקיר, וכאשר הוא עולה לגובה חצי נוף של העץ נמצא בעצם מחוץ לגבול הבית. בתכנון שתילה של גדר חיה נתחשב במידות גודל השטח ונבחר צמחים מוכרים בתכונות אופי הצימוח, אין דבר כזה שאין פתרון – צריך פשוט לגבש אותו באופן מקצועי בכפוף להכרת הצומח ותנאי הסביבה.

אז מה אנחנו צריכים עוד לדעת לפני שמתפרעים במשתלה. טוב לדעת שהעצים לגדר חיה לא יהיו שורשים שיפרקו לנו את התשתיות ויסתמו את הביובים, שורשים שיגברו בתחרות על מקורות מזון ומים מול שאר צמחי הגן, צמחים שמתאימים לסוג הקרקע ותנאי אקלים, צמחים שהתחזוקה שלהם אינה מצריכה את שירותיו של מדען גרעין, חסכון הטיפול וצריכת מים לא יזיק, שתהיה פריחה קסומה לפחות 8 חודשים בשנה ושלא תאה רעילה סרפדית קוצנית ומשתלחת בסביבת המעבר בגינה.

אז מה אנחנו צריכים עוד לדעת לפני שמתפרעים במשתלה. טוב לדעת שהעצים לגדר חיה לא יהיו שורשים שיפרקו לנו את התשתיות ויסתמו את הביובים, שורשים שיגברו בתחרות על מקורות מזון ומים מול שאר צמחי הגן, צמחים שמתאימים לסוג הקרקע ותנאי אקלים, צמחים שהתחזוקה שלהם אינה מצריכה את שירותיו של מדען גרעין, חסכון הטיפול וצריכת מים לא יזיק, שתהיה פריחה קסומה לפחות 8 חודשים בשנה ושלא תאה רעילה סרפדית קוצנית ומשתלחת בסביבת המעבר בגינה, בסמיכות לפתחי כניסה ויציאה, ובצמידות לחלונות הבית.

מבנה העיצוב בגינה עם גדר צמחים

במודל פורמאלי אתם בוחרים סוג זהה של עץ או שיח בשתילה רציפה אחד ליד השני, לרוב ניתן לעצב את העצים האלו במשטר גיזומים סדיר, מי שבוחר לראות גדר ירוקה כל השנה בוחר צמחים רב שנתיים כאלו שאינם משירים עלים בחורף. לעצים אלו בדרך כלל אין פריחה משמעותית או קצרה מאוד. מבנה פורמאלי לקוח מתוך הז'אנר הקלאסי של הגן הצרפתי בו ניתן לראות סימטריה לא רק בגדר אלה בכלל בצורת הגן על מכלול מרכיביו הדוממים וצומחים.

במודל של צמיחה טבעית, אנו מרכיבים את הגדר מרצף צמחים שונה, כאן נוכל לשלב מדרגים שונים סוגי פריחה שונים, צמחים עם ניחוח ולעתים גם פרי, היתרון בסוג גדר שכזו טמון במשחק הגוונים, במרקם עלים עשיר ופריחה ממושכת מהאביב עד סוף הקיץ, בהתפתחות טבעית איננו כפופים למשטר סדיר ועקבי של גיזומים ואפשר להסתפק בטיפול גיזום חד או דו שנתי בלבד. החיסרון הבולט בצמחי גן מסוג זה טמון בשלכת – נשירת העלים חושפת גדר ערומה.

בחירת צמחים עם מודעות להיקף הנוף (העלים) ולגובה הסופי של העץ תעזור לכם לקבוע מה מתאים לכם ביחס למבנה הבית ולמבנים סמוכים, כאשר מדובר בשכונת מגורים עם רצף בתים באותו הגובה אפשר להסתפק בעצים עד גובה של 6 מטר (נמשל ל-2 קומות בבית רגיל), אך אם בצמידות או ממול ישנם בנייני מגורים גבוהים ואתם שואפים למנוע הצצה של שכנים מקומות עליונות, אפשר לשתול עצים גבוהים יותר, בחינה זו תעשה בכפיפות לתובנות אודות המשמעות הנגזרת כלפי הבית עצמו.

מה היה אפשר לעשות בשטח הזה בנוסף לשתילה ?

גדר חיה משולבת היא גדר שמכילה קטע פורמאלי ומקטע על בסיס צמיחה טבעי, שילוב רציף או במקטעים נפרדים, לעתים נסתפק במבנה גאומטרי בחזית בלבד, ואילו בשאר השטח המגביל נוטעים צמחים שונים בתור גדר חיה, אין חובה לתחום את כל גבולות מגרש הבית בצמחייה או עצים גבוהים, במיוחד לא במקום בו הגבול משקיף אל נוף טבעי אותו לא נרצה להסתיר, גם כאן יש להקדיש מחשבה על תצורת גימור התפתחות בסדר שאינו יוצא מהקשרו ומשתלב עם שאר רכיבי השתילה.

דקלים בתור גדר חיה יכול להיות דבר מוצלח כאשר מתבצעת שתילה נוספת ליד כל עץ דקל, תמיד יש לקחת בחשבון שעצי דקל מגביהים ובסופו של דבר יש כותרת עליונה ועמוד גזע ריק, למעשה, בשנים הבאות יהיו בגינה אין ספור עמודי גזע כאשר הכותרת כבר למעלה, לכן, יש להצמיד לפחות שיח נוסף לחיפוי על הגזע הריק, התאמה זו מתבצעת בהתאם לסוג הדקל, בנוסף, כדאי להתייחס לגובה הסופי בכדי למנוע מפגש עם כבלי חשמל, ולהבין כי הטיפול בגובה מצריך טיפול שנתי בידי גוזם.

עצי פרי בתור גדר חיה יכול להיות פרקטי למי שאינו שואף לגדר אטומה לחלוטין, בשתילה נכונה לא מצמידים את העץ לקיר אלה שומרים על מרחק של מטר וחצי לפחות בכדי שכל הפרי יהיה בתוך הגינה ולא להגיע למצב שחצי ענפי הפרי זולגים מעבר לגבולות הבית כלפי חוץ, עצי פרי זקוקים להשקיה טיפול גיזום דישון והדברה באופן סדור בכדי להניב פרי ללא מזיקים, פרי שנופל על הארץ גורם להופעת חשופיות ומזיקים מסוגים שונים לכן נקפיד בניקוי קרקע.

החלק של הגינה במפלס תחתון

מטפסים בתור גדר חיה עושים את העבודה ביעילות, תוכלו למצוא שפע סוגים עם פריחה יפה ומתמשכת, מבחינה עלות כלכלית זה זול יותר מאשר רכישת עצים ושיחים אך לעתים הדבר דורש גם תחזוקה רבה יותר בניווט עקבי של המטפס למקום מוגדר, המגרעות נמצאים בהשתלחות והשתלטות בלתי מבוקרת לכל עבר, טיפוס על שאר צמחי הגן, ומראה בלתי נעים בחדשי השלכת, מטפס אחד בודד יכול לסגור עשרות מטרים של גדר ולא תמיד הדבר נחוץ.
 

עוד משהו על נושא השתילה של גדר חיה וצמחים בכלל. בדרך כלל הצמחים מגיעים לגינה קטנים יחסית, קו טפטפות שהכנו להשקיה מתאימה לגודל הזה של הצמחים, אלך ככל שחלה צמיחה הצריכה מתגברת ולכן יש לבחון את הצורך בהוספת כפתורי טפטוף על פי המינון המומלץ, לפרחים קטנים או שיחי נוי קטנים אפשר להסתפק בצינור עם נקבי טפטוף מובנים (טפטוף מווסת), ואילו בשיחים ועצים רצוי להתקין צינור עיוור ולקבע את המינון הרצוי בנפרד לכל עץ ושיח על אותו קו..

לסיכום: כאשר רוצים גדר חיה פרחונית עשירה בגוונים מומלץ לבצע תאום ביחס למרקם הגוונים שנמצא במרכז הגינה וגוון המדרכה וקירות הבית, נבחר אלמנטים עם פריחה שנמשכת מחדשי האביב עד חדשי הסתיו לקראת הכניסה לחורף, בחירת הגוונים של הגדר יכולה להיעשות בגוון בודד, שתי גוונים או יותר תוך יצירת ניגודיות באדום לבן, סגול לבן, צהוב לבן במקבץ משותף ובנפרד, הבחירה במגוון צבעים מוסיפה נופך ייחודי לעיצוב הגינה בכלל ומראה הגן בפרט.


שתהיה לכם בחירה טובה והצלחה רבה.