עיצוב גינה ישראלית


"שורשים במסע הזמן"

מתכונת הקדמה בגינה הים תיכונית עברה מתיחת פנים שינויים והתאמות למציאות אקטביסטית בת זמננו, ולמרות זאת, אנו יודעים כיצד לעשות זאת עם אותו חן כמו פעם ולשלב בגינה את התוכן בגירסה מודרנית, כל הסיפור שלנו בגינות ישראל מתחיל בגינה המותאמת ביותר לנוף באקלים הטבעי של אגן הים התיכון עם אותו קסם ענוג המוביל את הגינה הים תיכונית למטמון עמוק בשורשי הארץ, חומרים המתמזגים בטבעיות בין בית האדם לצד הפסטורליה השזורה בין נוף ילדות זכרונות מקומות ואנשים שחלקם כבר לא איתנו, ערגה וכמיהה למחוזות שהולכים כמלים ומתמוססים בנתיבי הזמן.

הפסיפס היוצר גינה ישראלית ים תיכונית הוא פסיפס המושתת על שבעת המינים, עצי ארץ ישראל עצי בוסתן וצמחי תיבול העוטפים את הגן בניחוחות משכרים, תוכלו למצוא כאן אין ספור וריאציות בין צמחייה משתרעת מטפסים ריחניים עצי פרי פורחים ועשבי תיבול, מופע שממשיך להתנוסס בגאווה ולהקרין בחיוניות רבה לא רק בחדשי הקיץ – גינה שמפעילה את מיטב החושים פסיעה קטנה מהבית.

אז מה עוד נוכל לשלב חוץ מצמחים שונים, אלמנט מים יתחבר בטבעיות, כדי חרס טרקוטה, שבילים המבוססים על אבן טבעית, מסלעה עם בולדרים או אדני רכבת, סוכת צל עם מטפסים כגון גפן או ורדים ערוגת ירק העונה צמחי תיבול עצי פרי אדמה ומיני הדרים, הרעיון הבסיסי מאחורי השתילה מבטיח פריחה מחזורית כזו שאין צורך להחליף כל שנה, צמחייה חסכונית בצריכת מים ובמיעוט טיפולים שוטפים במסגרת אחזקת הגינה בכל השנה.

גן ים תיכוני לוקח מעט מגינה בסגנון טוסקני או גינה בסגנון אנגלי, יש כאלו שרואים בגינה ים תיכונית גינה סגפנית ומראה בגלל המעטפת הסבוכה האופפת את הבית, ואכן, הגן הים תיכוני הוא גן סגפן שאינו מפונק ועמיד בתנאי אקלים קשים ומכאן הצורך בהבנת תורת הצומח בהתאמת סוג הצמחים. הרעיון המוביל הוא לשמור על חפיפה בפריחה ובאופן בו סיום פריחה של צמח א' יתחיל את הפריחה של צמח ב', בהליך זה הגן אינו נותר ריק מתוכן או בעל מראה שמוט וריקני בחלוף עונות השנה.

גינה ארץ ישראלית יכולה בהחלט להתפתח ולהקרין תצורה שונה באזורי הארץ השונים, יש אמת בדבר שתנאי האקלים מכתיבים במידה בלתי מבוטלת כל רעיון בעיצוב גינה ארץ ישראלית, אין כאן תורה כתובה אלה עקרונות יסוד המאופיינים בהתאם לפרמטרים המשתנים, יש המעדיפים עיצוב מוקפד גם כאשר הרעיון שמור למקורות הארץ ישראלים עם תכנון גינה ים תיכונית.

נדבך נוסף עוסק בהקמה בנייה ועיצוב גינה במראה וגימור טבעי (ההפך המושלם לגינה פורמלית) כאן החיבור נעשה ביסודו על פי המקורות, השהייה בגינה היא טיול לכל דבר, ציפורים פרפרים מפלי מים שוצפים, פרי טעים ישר מהעץ ומשבשלים את תבלינים או ירק שקוטפים במקום.

חשבתם על גינה ים תיכונית ? כדאי להתחיל בזה שלא אזורי הארץ יכולים להיטמע תחת המושג ים תיכוני, תנאי הקיצון בנג או תנאי הקיצון ברמת הגולן מכתיבים גינה עם כותרת מסוג אחר, התנאים הקלאסיים בה תמצאו גינות בסגנון ים תיכוני ימצאו באזורים לחים וחמים (בדיוק מה שמתאים לגינה טרופית ללא קרינת שמש ישירה).

סיכום: מי שמחובר לז'אנר הים תיכוני הוא אדם שאוהב ויודע כיצד להפיק את המקסימום מהגינה שלו ומהטבע בכלל, זוהי גינה תועלתנית תרתי משמע שיוצרת מופע מרשים בגוונים ניחוח טקסטורה פריחה מדרגים ומרקם עלים מדהים – בהצלחה.
 

 
 

תא דואר 1294 קריית ביאליק - 2711102 (חיפה)  GINUN100@GMAIL.COM  נייד ישיר / 050-646-4435

 
טלפון: 050-646-4435   |   דוא"ל: ginun100@gmail.com  |  כתובת:  תא דואר. 1294, קריית ביאליק 2711102