גינה מרוצפת - ריצוף בטיחותי

נפילות החלקות ושברי גפיים מתרחשים מידי יום ביומו על משטח יציב או נפילות גובה. בחירת ריצוף מתאים לגינה זו לא שאלה שעוסקת רק באיכות בעמידות וביופי של המוצר אלה גם בהיבט המפחית סיכוני נפילה והחלקה על משטח יבש או רטוב כאחד. לחיפוי אריחי קרמיקה או פורצלן לרחבת הישיבה במרפסת או לריצוף שביל מדרכה בכניסה לבית והיקף הבית תמיד עדיף מוצר שאינו חלק. אריח בעל זיזים עדינים לא יכול להסב נזק בנפילה, הזיזים מסייעים למעבר מים כאשר שוטפים את הרחבה או בגשם, אחיזת הרגל טובה יותר ובטוחה הרבה יותר מאשר אריח חלק. אין ממש פער מחירים בין האריחים האחד בטוח השני הרבה פחות.

חיפוי כזה טוב גם למדרגות אך ניתן להוסיף פס עיגון לכל מדרגה כפי שמחייב התקן במוסדות ציבור וממשל, כאשר חלק מרצועת המדרכה במקטעים השונים בגינה מבוסס על מדרכת אבן פראי טבעי יש להבטיח רוחב של 1 מטר לפחות עם מרחק המאפשר פסיעה נוחה בין אבן לאבן, כאן יש להתחשב בהבדלי הפסיעה בין ילד קשיש ובוגר ולתת מענה בטיחותי לכל דיירי הבית אורחיו ומבקריו, הנגשה בטוחה של דרכי הגישה יכולה לחסוך סבל רב.

במשטחים משופעים מומלץ להתקין מעקה אחיזה לאורך ירידה או עלייה, ולתחום שוליים בעלי עומק לאורך המדרגות, להתמצאות וגישה נוחה גם בשעות החשכה נמליץ להתקין תאורת לד מובנת מתחת לסף המדרגות / בתוך קיר או תלוי עליו, ואפשר לעגן תאורה גם על המעקה עצמו. כך נתיב המדרגות בטוח יותר, זכרו, גם אם השקעתם יותר זו השקעה מניבה תשואה יקרת ערך המפחיתה נזק כתוצאה מהחלקה או נפילה

בגינה הממוקמת במרפסת בניין מעקה הבטיחות הוא עניין קריטי גם כאשר הגובה עומד בדרישות התקן יש להבטיח שהילד לא גורר כסא ועולה עליו או מטפס על האדנית ובכך עובר את סף התיחום הבטיחותי של המעקה. תכנון גינה במבט מקיף מקדם פיתרון טרם נוצרת בעיה.

לאורך ולרוחב השטחים המגוננים בחזית הבית, בצידו האחורי ומצדדיו יש להרחיק מכשולי דרך, לדוגמה: לא נמליץ על שתילת שיחים דוקרניים בנתיבים אלו, מעידה על קוץ בודד יכולה לגרום לנזק בלתי הפיך לעין, ילדים משתוללים רצים נופלים וזו התוצאה כאשר מבצעים שתילה בלתי אחראית בסמיכות למדרכה פתחי כניסה ויציאה ומ-חלונות הבית.

מתחת למתקני חצר מומלץ לקבע חומר גלם סופג זעזועים כגון משטח גומי. משחקים המיועדים לטיפוס בחצר ומוצרים כגון נדנדה ריחופית ערסל יש להתקין באופן מקצועי ולוודא שהמוצר מקובע ביציבות בנוי מחומר עמיד ועומד בסף תנאי התקן.

צמחייה בהקשר בטיחותי כללי: הגבהת נוף בעצים תסכל ניסיונות טיפוס באמצעות אחיזה של ענפים נמוכים, כשאתם בוחרים צמחים כדאי לבדוק שלא מדובר בצמח עם דרגת רעילות מסוכנת בעלווה או בפרי, בנוסף, נוודא כי הצמח שנרכוש אינו אלרגני למישהו מדיירי הבית,

באזורים שונים כגון ישוב מצפה, קיבוצים ישובים הרחבות מושבים ועוד ניתן לראות כי גבולות המגרש מסתיימים בסבך צמחייה מעובה לאורך הגדר, רצועות סבוכות וגדושות שכאלה הופכות בית קינון דגירה מסתור וריבוי לאין ספור סוגי מזיקים מעופפים וזוחלים, פעם בשנה מומלץ לבצע גיזום הדברה וניקוי עומק למניעה, מזיקים אלו תרים אחר מזון ולבסוף חודרים לחצר לגינה ולעתים גם לבית. החצר בתצורה קלאסית אינו בית מרקחת ומזיקים שונים הם חלק מהחבילה, אך רצוי להותיר חבילה זו במרווח ביטחון מבני אדם.


קוריוז אישי:  הוזמנתי לעבודה לבניית גינה בחצר גן ילדים, הגננת הציגה בפני תכנית שהכינה באמצעות אדרילית נוף, בתאור התכנית ביקשה לבצע נטיעה של צמחייה שלא יכולה להוות פגיעה, ומתחת לשתילה ביקשה חיפוי אבן טוף. בנקודה זו טענתי כי חיפוי אבן טוף בגודל המבוקש יוצר סכנת חנק כתוצאה מבליעה. גם את שטחי המשחק בחצר אין לחפות באבן הנתנת לבליעה, מידות גודל האבן חיבים להלקח בחשבון לכן יש בסביבה שכזו לבצע חיפוי אבן אוברסיז שאינה נתנת לבליעה.

חצר נקייה- אני מבקר בגינה שזקוקה בדחיפות לשדרוג ואני רואה שבכל השטח מוסתרים חפצים ושאריות של פסולת בנייה, מרצפות שנותרו, ברזלים זכוכיות מדפי מתכת פחי צבע אריזות עם חומרי הדברה ודישון מיכלים עם חומרים דליקים חפצים חדים ועוד.. מפעם לפעם מומלץ לבצע סריקה ולסלק את המיותר או לאחסן באופן נאות, אלמנטים הפזורים במרחב אינם תורמים ליופיה של הגינה, מהווים מכשול וסכנה מיותרת לחלוטין, סולמות יש להניח מאוזן ובמידת הצורך לקשור למניעת טיפוס ילדים.

 פתרונות אחסון לגינה

נכון לומר שפתרונות אחסון מיסוך מסתור הצללה גידור וכיוצא באלו מעובדים מבראשית בשלב של תכנון גינה, אך בחלוף השנים מתרחשים שינויים, תכנון נכון מקדם שינויים אלו בתכנית היסוד.

מחסן גינה מכיל חפצים רבים ושונים, אם אתם מחזיקים במחסן חומרים רעילים מכל סוג שהוא בכל כניסה למחסן אתם שואפים גל רעיל. נמליץ לפתוח חלון עם רשת מתכת קטנה למניעת חדירת מזיקים או להתקין ונטה קטנה שתייצר יניקת אוויר כלפי חוץ.

מלבד ההיבט הטכני של השימוש הפרקטי שמציע מחסן לגינה, מומלץ לראות במחסן אביזר מאביזרי הגינה ולהשקיע מעט בעיצוב ובחיפוי החיצוני. במרחב ובחלל החצר ישנם חפצים שדרושים לתפקוד הבית: מיכל סולר הסקה בלוני גז חבל כביסה שיבר מים מדחסי מזגן פח אשפה ועוד.. עם טיפת מאמץ ודימיון פורה ניתן למסך ולהצניע פריטים אלו באמצעות מחסה דקורטיבי שיוכל מצד אחת להסתיר דברים ומצידו השני יתמזג בטבעיות בנוף סביבתו.

​ לתכנן נכון מהשלב הראשון

במישור הנוגע לכללי בטיחות חובת הלקוח לגלות עניין וליזום תהליכים למניעת סיכון לו ולבני משפחתו. גנן בלתי מקצועי אינו בקיא במישור טכני בהבנת משמעות בטווח קצר ורחב אופקים.

את כל עבודות החשמל בגינה ללא יוצא מן הכלל חובה לבצע באמצעות חשמלאי מוסמך, בעבודתי אני בוחר את סוגי הגופים, קובע את המיקום כדי שישתלב היטב בעיצוב, אבל את ההתקנה אני מפקיד בידי מי שהוסמך לכך כדין. בגינה סטנדרטית ישנה לחות מתמדת ומכאן שלא רק ההתקנה צריכה להתבצע במקצועיות אלה שכל החומרים צריכים להיות אמינים ועמידים גם בתנאי קיצון למשך שנים רבות מאוד.

נקפיד {אם וכאשר יש צורך} לבצע הדברה כשאין רוח. הדברה היא חומר רעיל שנצמד למקור המודבר אך ביצוע הדברה בסמיכות למשחקי החצר או פינת הישיבה במרפסת גורם לתרחיף להתחבר על עצמים אלו. במתקני פלסטיק ניתן לשטוף עם מים וסבון.

למידע יעוץ והדרכה בנושאי בטיחות ובנושאים קרובים הנכם מוזמנים לפנות לאתר בטרם, האתר עוקב אחרי נושאי הבטיחות ומציג מידע עדכני שוטף.

תכנון גינה בטיחותית..

הסכנה היא בת ברית של האדם ומלווה אותו עוד בטרם צאתו לעולם עד אחרית ימיו.  תחושת הסכנה היא ההתרעה החשובה ביותר המסייעת לאדם לשמור על עצמו מאימפקט שלילי. לעולם לא נצליח להתרחק מספיק, אבל תמיד נוכל להקפיד על שמירת מרווח בטיחות. העידן המודרני והניסיון שצברה האנושות מול מפגעים שונים מעמידה לרשותנו כעת כלים טובים ואמינים יותר להתמודדות בכל מקום בו אנו נמצאים בעבודה לימודים בגן הילדים בטיול ובכלל. הנושא של תוכן דף זה ממוקד בעניין הבטיחות והנגישות בגינה הביתית בחצר הבית או בגינה במרפסת.

התכנון הבטיחותי הוא תכנון שמנסה לאגד מכלול נתונים הנובעים פרי ניסיון מר. כאן אין שניה מיותרת ודי באחת בלבד בכדי למוטט את עולמכם מ.גן עדן לגהנום מושלם. את נטל צער הכאב נושאות מאות משפחות ברחבי המדינה ושום גינה שבעולם לא תאיר עבורם את נצח האפלה. סביבת הבית הקרובה בחצר ובגינה הם לעתים מלכודות המחכות לשניית הלפיתה, זה בידיים שלכם להפחית את מידת הסיכון למינימום ולמזער סכנות אלו באמצעים פשוטים. בכל מקרה טראגי נוסף מבינים בדיעבד כי הדברים היו ממש פשוטים אילו רק נעשו בזמן. אל תיכנסו לסטטיסטיקה מכוערת די צפוף שם משנה לשנה, לפי אתר בטרם כ-500 ילדים מגיעים מידי יום לחדרי המיון.

סביבה משפחתית

גינה בטוחה:
שכיחות מקרי הטביעה בגינת החצר מתגברת והולכת משנה לשנה. אנשים רבים מתקינים ברכת מים לגינה דוגמת פנטקס ואינם ערניים מספיק להשלכת המסוכנות הנובעת ממקור מים ללא מעטפת ביטחון. מקרי הטביעה בשטח הגינה בבית קרקע פרטי או של גינות מרפסת מחייב מידה של זהירות ואחריות הצופה מראש בבחינת סוף מעשה במחשבה תחילה.

שניות בודדות מפרידות בין נזק מוחי או מוות, מקור המים מסתמן כמקור החיים אך הם גם מקור לאסונות ונזקים. לא משאירים ילד תינוק או פעוט בתוך אמבטיה בבית או בגיגית קטנה בחוץ, ממלאים מים מתוך מחשבה שגם אם תהיה החלקה פנימה המים לא יכסו את הראש. ברכה קטנה להשתכשכות מרוקנים מחדש בכל פעם ומונעים נפילה אקראית. אחרי ריקון יש להזיז את הגיגית מתחת לברז כבר היו מקרים שהילד פשוט פתח את הברז והחליק פנימה.

ברכת נוי בגינה מהווה סיכון מוכפל ללא תיחום. במקרים רבים מלבד אביזרי התפעול של ברכת נוי יש גם תאורה משוקעת ומכאן סכנת טביעה והתחשמלות במקביל, לא בכל שנייה אנו יכולים לעקוב אחר הילדים וזו השנייה שיכולה לחרוץ את הגורל, אחריות זו חלה גם על ילדים שמבקרים ומתארחים שכנים ובני משפחה. כל מקור מים מהווה סכנה בגינה ויש לתחום כראוי.

מקור מים לכיבוי אש
באזורים שונים בארץ יש גינות בתים שנמצאות בסמיכות לחורש טבעי, בשעת שרפה גם מרחק של 100 מטר לא מהווה ערובה שה-אש לא תגיע עם הגיצים המתעופפים ברוח, כך קורה שבאזור הכרמל הדיירים יכולים להביט כיצד הבית נשרף ומתכלה מבלי שיוכלו לעשות דבר, סכנות אלו מלוות ישובים רבים ברחבי הארץ. אחד הפתרונות הוא התקנת ברז גן בלחץ גבוה שיהיה זמין בכל מקרה חרום אם מתחוללת שרפת חורש או שרפה אקראית בבית.

אדיגן שירותי גינון בקריות - ת.ד. 1294 קריית ביאליק - טל: 4435 - 646 - 050
ginun100@gmail.com