מדריך מקוצר למושגים שילוו אתכם כאשר תרצו
לקנות צמחים לגינה במשתלה באופן עצמאי.

לא. לא יוצאים ככה לאיזה סיבוב התאווררות במשתלה ומבצעים רכישה אקראית, אם מדובר בכמה פרחים או איזה עציץ שרוצים להוסיף אז זה בסדר, אבל, אם מדובר בפריטים רבים לגינה חדשה או אחרי שהגינה עוברת שדרוג כדאי להתייחס ברצינות ובמחשבה תחילה שמבוססת על מגוון שיקולים רחב, כך אתם יודעים שהדברים שבחרתם מתאימים מכל הבחינות ללא יוצא מן הכלל.

כשאתם ניגשים לרכישה שכזו השאלה הראשונה שלכם צריכה להיות מה המגרעות של הצמח ולא לנבור אחר השאלה הבנאלית לכמה צל מים או שמש הוא זקוק, זכרו, בחלק מה-משתלות נמצאים בעצם אנשי מכירות שלא באמת נושאים בתואר או הסמכה מקצועית, אם אתם בעלי עסק כלשהו ואתם מודעים לכך שיש מגרעת במוצר שאתם משווקים האם תספרו על כך ללקוח שלכם ?!!!

לעומת זאת. תנאי גידול מיטביים דורשים ידע מלא על מפנה השטח, סוג הקרקע, מבנה טופוגרפי, מידות השטח, המיקום של הבית ביחס למבנים אחרים, מגבלות גובה של שכנים שגרים למעלה או מעבר של עמודי חשמל, תנאי אקלים ב-4 עונות השנה ועוד.. ברור שאין באמת אפשרות לחשוף את המוכר לאינפורמציה מלאה, מדובר במשתלה ולא במוסד אקדמי שמעביר שיעורים תוך כדי מכירות.

בואו נתחיל...
מרחק שתילה: הוא המרחק המומלץ בין צמח לצמח כדי שיוכל להתפתח בהיקף מלא ללא הפרעה של צמחים נוספים בסמיכות ובצמידות איליו, איפה הטעות הנפוצה ? לעתים אנו מעדיפים לקנות צמח קטן שעולה פחות מאותו צמח כשהוא כבר בוגר יותר אלה שכאשר אנו שותלים אותו בהתחלה יש לנו תחושה שהשטח ריק מידי (מה שלא נכון) מכיוון שתמיד לוקחים בחשבון את ההתפתחות הסופית שלו בבגרותו המלאה, כשלא שומרים מרחק שתילה נוצר מצב בו אחד מצל ומסתיר את השני, מאבק על מים וצמיחה מעוותת בחיפוש אחר יציאה ממקור ההצללה לכיוון האור.

עכשיו אתם יודעים. בשטח מוצל משקים פחות כי אין דיות, כלומר, השמש אינה סופגת את המים מעל פני הקרקע או מייבשת את המרקם העליון כמו בשטח בו יש שמש מלאה ויחד עם זאת, לעתים גם בשטח מוצל נהיה זקוקים למנה גדולה יותר מאשר השטח בו יש שמש מלאה והנה דוגמה: בשטח מוצל בגינה שלכם יש חול (חלחול) שבולע את המים בקלות ואילו בחלק בו יש שמש מלאה כל היום או בחלקו יש אדמה כבדה שהיא בעלת כושר אחיזת מים גבוהה פי כמה מאשר קרקע חולית ולכן, במקרה זה האדמה הכבדה זקוקה למנת מים פחותה.

לא רק לכמות המים שאנו מזרימים חשיבות מרובה להתפתחות התקינה של הצמח, אלה גם לתדירות ההשקיה שמשתנה בין סוגי הקרקעות השונים – עשו ניסיון עם הילדים, קחו 2 עציצים באותו גודל ובאחד מלאו חול ובשני אדמה כבדה, הניחו אותם בצמידות ומידי יום תגלו מי מתייבש מהר יותר, ועוד, אם תוסיפו צמח זהה ל-2 העציצים תגלו התפתחות שונה למרות הזהות בתנאים.

מרחב השתילה הוא המרחב הסטרילי של שיח או עץ בכדי שיוכל להגיע לתצוגה היקפית מלאה ללא מכשול כגון שתילה בצמידות לקיר הבית או לחומה שתוחמת את גבולות הבית עם חצר וגינה, לדוגמא קחו את עץ הפרי, לא במקרה תגלו בפרדס מרחק מדוד בין עץ לעץ, יש עצים שברגע שהענפים או העלווה נוגעת בקיר הם מתחילים לפתח קצוות בגוונים כהים עקב המגע עם הסיד או חומר הציפוי של החומה או אלמנט מתכתי כגון גדר.

גובה הצימוח: למה חשוב לנו להבין מה הגובה הסופי איליו יגיע העץ ? ראשית בשתילה צמודה לבית שלוחות העץ מגיעים למרפסת עליונה, עלולים לאטום חדירת קרני שמש לחלונות הבית, לאפשר למזיקים לנתר בקלות מהענפים לתוך הבית, להפריע למעבר של כבלי חשמל, לגרום לנזק לקיר הבית כאשר הגזע או מערכת בית השורשים מתפתחת ומסתעפת ועוד..

נפח העלווה: גם עץ קטן עלול לייצר נפח עצום בעלווה (עלים). גם כאן נביא דוגמה אחת לטעות נפוצה. אנחנו שותלים צמחים שזקוקים למנת שמש קבועה לפריחה של יום ארוך אבל, שתלנו גם עץ קטן ופתאום אנחנו מגלים שנפח העלווה יוצר הצללה מרובה ובכך מעוות את תהליכי הצמיחה של שאר הצמחים הנמוכים יותר, גורם להם לאבד פריחה מוקדם מדי, ואופן הצמיחה לא רחב אלה צר וגבוה. גם גיזומים תכופים לא עוזרים כיוון שהעלווה מתחדשת במהירות ומכאן החשיבות במושג תכנון נוף.
 
מה עדיף: להקריא את הנסיך הקטן, לראות את מלך האריות, להיות מחובר למחשב כל היום או לצאת עם הילדים לגינה ולעשות ערוגת ירק או ערוגה עם פרחים ? הכל טוב אבל הגינה הכי טוב.

רוצים לעשות ניסיון חינוכי עם הילדים או הנכדים ? שימו פרוג''''''''קטור מול צמח עם פריחה של יום ארוך ותגלו כיצד הפריחה מתארכת ומתמשכת ולעומת זאת קחו פרוג''''''''קטור עם אור כחול בפריחה של יום קצר ותראו כיצד הפריחה משתנה, למדו את הילדים כיצד לגדל צמח מייחורים ותנו להם לחוות את ההישגיות שביצירה.

מועד ומשך הפריחה: למה חשוב לדעת ? שימו לב – לא פעם שאלו אותי תגיד אייך יתכן שהדברים נראים יפים כל כך במשתלה אבל בגינה זה כבר משהו אחר לגמרי ובכן ? מה שעושים במשתלה כל היום זה לטפל במוצר כדי שיימכר, צמחים שנמצאים במקום תחת רשת הצללה, תריס לחות, מתזים שמפזרים מים וחומרי הברקה מראים מוצר יפה. לרוב, בתחילת העונה באביב אנו מגלים פריחה יפה ומרשימה, זה הזמן בו הצמחים מגיעים למשתלה בשיא הפריחה אבל, לעתים פרק הזמן של כל הפריחה מסתיים תוך חודש חודשיים, יש כאלו שיש להם גלים של פריחה כמו שיחי ורדים, העובדה שאומרים לכם שיש לצמח הזה 8 חודשי פריחה זה ממש לא אומר שתהיה אצלכם פריחה ממושכת ולא רק בגלל העובדה שהתנאים שמספקים לצמח במשתלה אינם התנאים שתוכלו לעמוד בהם בגינה הביתית למרות התחזוקה שאתם או גנן מטעמכם מבצע על בסיס שוטף.

מאחורי הרעיון של יצירת מפרט רשימת צמחים אנחנו רוצים להגיע למצב בו הגינה מייצגת פריחה באופן חופף בכל עונות השנה. במתכונת זו יש חפיפה במעבר בין העונות כך הגינה מקרינה בחיוניות גם בימים בהם פריחת הקיץ דועכת – אז איפה המלכודת... אביב בפתח ואתם במשתלה שם באופן טבעי אין תשומת לב לאלמנטים שאין בהם פריחה ומכאן שכל הרכישה שלכם מתבססת על עונה אחת ולכן בעונות המעבר הנוף נראה דהוי קודר וללא תוכן.

לסיכום: תבקשו לדעת, מתי הפריחה מתחילה ומתי מסתיימת, כאשר אתם מבססים רכישה על נוף פרחוני הקפידו ליצור ריאקציה בין הגוונים, לעשות התאמה בין המדרגים (הגובה) של הצמחים, טקסטורה של העלים ועוד, אלמנטים בעלי ניחוח יש לטעת במרחק מתאים בו ניחוח אחד אינו מחבל באפקט של הניחוח המקביל כגון יערת דבש / יסמין / עץ לימון / עשבי תיבול ועוד..פרחים מביאים מעופפים דבורים ושאר חברים שאוהבים את הטעם הטבעי, יש סוגים שמזמינים פחות ויש שיותר, למי מכם שיש רגישות לנושא או אלרגניות לפריחה מוטב להעלות את הנושא במשתלה.

נשיר: מוריד עלים בחורף נכנס לשלכת
נשיר מותנה: נשירת עלים רק ממעלת קור מסוימת, כלומר יכנס לשלכת בחורף רק שתגיע דרגת קור בה אינו מסוגל לעמוד, ואם לא תגיע לא ישיר עליו בחורף.

רב שנתי: אינו משיר עלים בחורף ללא קשר למידות הקור,,, שימו לב, אין באמת עץ שלא משיר עלים גם בתואר רב שנתי, אלה שהוא עושה זאת באופן טבעי בחורף ובקיץ.

פריחה עונתית: מחזור עונתי שיכול לפרוח שוב גם בעונה הבאה וזו שלאחרייו, תלוי בסוג הצמח.

פריחה רב שנתית: יש כאלו שחושבים שמדובר על פריחה כל השנה – אין דבר כזה, הפריחה מסתיימת אבל מתחדשת כאשר הקרקע מתחילה להתחמם.

גיזום: יש מספר סוגים של גיזומים ולכל אחת מהם מטרה שונה.. הגיזום הסטנדרטי תוך שמירה על איזון העץ או השיח, הסרת ענפים סורים ויבשים, גיזום לדילול נוף, להנמכת העץ או הגבהתו, דגיזום הטיה בו אנו מכוונים את נתיב הצימוח לכיוון שרצוי לנו לדוגמה להסיט את הענפים מדרכי הגישה לתוך הגינה או באזורי ישיבה, גיזום עיצוב (טופיארי) אומנות פיסול ועיצוב צמחים על ידי יצירת דמויות או עיצוב גאומטרי נוסח גני וורסאי.

מועד הגיזום והיקפו נבדל בין האזורים השונים בארץ. ככלל, בחדשי סתיו מאוחרים נבצע גיזום אם הדבר יועיל בכדי למנוע נזקים לבית או לעץ עצמו במשטר רוחות עירני במיוחד, לא להפשיט את העץ שיעבור את החורף ערום במיוחד כאשר מדובר בעץ רב שנתי.

שיחים פורחים: פריחה מחזורית ממושכת מתקבלת באמצעות פריחה כמלה, זו חתיכת עבודה שצריך לעשות עם מזמרה חדה במיוחד בכדי שהצמח יפסיק להשקיע אנרגיות בפריחה שעבר זמנה, גיזום וקיטום פריחה שכזו ב-ורדים דורשת מיומנות גם בסילוק ענפים סורים או חזירים שצמחו בסמיכות לנקודת ההרכבה, ופתיחת הנוף העליון בכדי שנוכל לאפשר לקרני השמש לחדור מלמעלה למרכז הפנימי של השיח / עץ. בגינה רוויה באלמנטים שונים עדיף להתקין מדשנת אוטומטית שמסייעת באופן מיידי להזנת הצמח במינרלים הדרושים להתפתחותו התקינה ולשמירת חוסנו מפני מחלות עלים ומזיקים שונים שחודרים לגזע או למערכת השורשים.

שימו לב... קומפוסט זה לא אוכל לצמחים ואין לו תפקיד ישיר בהזנת הצמחים אלה ביצור סביבה קרקעית שמסייעת לו, הפעילות האורגנית הנוצרת מהצנעת קומפוסט מאפשרת פירוק רגבים וחדירת מים, התסיסה הנובעת מפעילות אורגנית משפרת את מבנה הקרקע ומעגנת את הצמח באופן מועיל מכיוון שקרקע פורייה תאפשר הסתעפות טובה יותר של השורשים.

שורשים אלימים: שמעתי כבר בדיחות שמספרות שאם נקצר את העץ השורשים יבלמו, ובכן, לא רק ציפורים מתות בסתר גם סיפורים, אל תכניסו עצים עם שורשים מפלצתיים שחודרים פורצים וגורמים נזקים אדירים לתשתיות הבית החצר והגן – מאוד פשוט.

עצים שמזמינים מזיקים: יש סוגים שונים של עצים שמתפתחים והופכים לבית בדיוק לכל הדברים שאנו לא רוצים בסביבה הביתית, עכברים חולדים נחשים עקרבים עטלפים ושאר בני משפחה, אם הדברים האלו לא רצויים אצלכם בגינה הקפידו לברר את הפרטים בטרם.

מקבץ שתילה רציף או אלמנט דומיננטי בודד ? 2 גוונים או גוונים רבים ? אם תשתלו אדום לבן או צהוב לבן ותייצרו משטח גדול תוכלו באמצע לשתול אלמנט על גזע בצבע שיוצר ניגודיות כלומר, לא רק לגוון יש משמעות מבחינת אפקט הנוכחות אלה גם לסדר השתילה.

חודש אוקטובר: אתם הולכים למשתלה וקונים 1000 פקעות (לפחות 100 מ"ר ) ומכניסים את זה לאדמה כ- 20 ס"מ, תקבלו מופע של פריחה שמרטיטה א העין והלב בתחילת האביב, אם חלק משטח הגינה שלכם הוא לח מוצל ומוגן עם טחב כדאי לשתול סחלבים, צמחים טורפים, ומיני דגניים שיעניקו לגן חוויה מעצימה מבחינת הנוכחות.

ובסוף ( כבר התעייפתי) משטר האקלים, אתם בוחרים צמחים על פי משטר האקלים שכולל: רוחות חזקות, תנאי יובש, אוויר מלוח (מליחות) בסביבה של ים, קרה, שמש מלאה, חצי צל, צל מלא, צל חלקי. בבחירת צמחים למרפסת שנמצאת גבוה מעל פני הקרקע יש להתחשב בנתונים אלו, ולהעדיף צמחייה שאינה נשירה עם עלים שיסגרו את מערכות הניקוז והמרזבים וימנעו נשירת עלים בלתי פוסקת בתוך המרפסת.

רוצים עצי דקל לגינה טרופית ? אל תשכחו, אל תבססו את כל הגינה על עצים כאלו בלבד מכיוון שבעוד כמה שנים כל הגינה תאה מלאה בעמודים ריקים והכותרת גבוה למעלה. לכן, תכנון גינה טרופית צריך להתבסס על מדרגים שמכסים את עמודי הגזע מצמחים משתרעים וזוחלים על הארץ, שיחים ננסיים, שיחים על גזע, שיחים מטפסי, שיחים רגילים עד 3 מטר גובה, עצים קטנים עד 6 מטר, ועצים גבוהים יותר שהם שלד היסוד של הגינה.

המלצה: אם כל הצמחים שלכם נכנסים בעצם לשתילה בכדים או באדניות יש להקפיד לוודא שיש יחס נכון בין עומק ורדיוס הכלי להיקף הסופי של מערכת השורשים, העובדה שכעת הצמח מתאים כי קניתם משהו קטן אינו דבר על המשך ההתפתחות בעתיד שם העץ מתחיל בדעיכה מכיוון שאין לו מרחב פנימי להמשך ההתפתחות.

צמחייה סרפדית דוקרנית משתלחת: אם הצמחייה הזו נמצאת בסביבה קרובה היא עלולה לפגוע במפגש של חוסר תשומת לב, די בקוץ בודד של בוגנוויליה או כפות עץ דקל או שיח ורד כדי לעוור אדם, הילד רץ נפל על השיח, ענף משתלח שלא גזמנו בזמן עלול להסב נזק בלתי הפיך.

עלו והצליחו – אדיגן.