עיצוב גינות בצפוןGan Ginun - יש לך על מי לסמוך

 

השירות של אדיגן מבוסס על חזון משותף לספק תמורה יוצאת דופן, גישה לתוצאה המסכמת דרך חשיבה וראייה רחבה המשולבת במיטב הניסיון ורוח היצירה, גינה שמפיחה חיים ואווירה בסביבת הבית, ותואמת לקונספט אותו תבקשו להגשים.

 

ליבת התהליך

גינות נוי בארץ ישראל. מבראשית למדנו כי הגן הוא ביתו הראשון של האדם, ההתרשמות והמעבר מהמרחב הציבורי את דלת הבית עוברת דרך הגינה, שהיא לעתים בסיסית אך שופעת. פוריות הקרקע ומיזוג בין תנאי אקלים שונים, הוא המפתח למגוון הצמחים העצום אותו ניתן למצוא בגינות בבית משותף ופרטי.

ענף הנוי והגן באגן הים תיכוני מבורך בצמחייה ים תיכונית ובמרקם בוטני עצום שיתאפשר תודות לאקלום זנים רבים של שיחים עצים ופורחים מכל רחבי העולם. תוכלו לראות כי גינות בבתים צמודי קרקע מכילים עושר ססגוני רב גוני ומגוון שמשתלב גם בסגנונות עיצוב מנוגדים לעיקרון אדריכלות נוף, גינון איכותי במיטבו אפשר לראות בעיצובים מרהיבים בבתים פרטיים ומשותפים, בגינות על מרפסת וגגות, ובמרחב הציבורי כגון פארקים מעגלי תנועה שבילים, במוסדות ציבור ועסקים שונים.

גננים בתחומי גינון ופיתוח נוף מפתחים רעיונות לעיצוב חדשני גם כשמדובר בצורך של הקמת גינה קלאסית/מודרנית בטכניקה אישית, כל גנן משתדל להביא חידוש ולשפר את העיצוב של הגן, אדריכלי נוף, גננים, מעצבי גינות, משתלות, ומתכנני גנים מביאים מידי עונה בשורה של חדשנות שמלווה ברעיונות לעיצוב גינה מתקדמת בחומרים חדשים שנכנסו לשווקים.


גינה בידי גנן מקצועי

מבחר גינות קשת סגנונות. כשחושבים על גינה קטנה או גדולה השאיפה שלנו מלווה בחזון ליצירת חצר קסומה שאופפת את הבית, עצי פרי עצי נוי, ורדים, פרחים, גדר חיה ואלמנטים יפים שנבנו בהתאמה לגודל הגינה, אולי נשלב ברכת נוי, מפל מים, מדרכים מעוצבים לפסיעה נעימה בשבילים הפנימיים בגינה כיד הדמיון וברוח היצירתיות האישית של כל אדם בפני עצמו. הקמת גינות מסוג זה הם גינות שכיחות אותן תוכלו לראות בסגנונות ועיצובים מיוחדים בדומה לבניית גינות שלא בבתי קרקע פרטיים כגון גינות במרפסת, גינה בפנטהאוז, גינה צפה, גינת גג, גינה בשטח דירת גן ועוד..

ויש גם לקוחות חדשים שתחום הגינות אינו מוכר להם, אלו שעוברים מבניין בית משותף שם הייתה גינה מינימליסטית לבית קרקע עם אפשרות לגינה מגלים כעת עולם חדש של אפשרויות לעיצוב גינה ביתית שתשרת אותם בדרך שונה, כך הדבר לגבי אנשים שנכנסים לבית חדש ומצפים בקוצר רוח להגשים חלום על גינה פרחונית לבני הבית, לאורחים ולבני המשפחה שבאים לבקר. אנשי המקצוע בגינון ביתי פרטי או ציבורי מוסדי כגון אדריכלים, גננים מעצבים, מעצבי גנים ומתכננים  הם בעלי מקצוע שעוסקים ומתמחים בעיצוב ובתכנון גינות כבשגרה, מומחים שיודעים לנתב כל רעיון בסיסי שמעביר הלקוח במילים ולהפכו לתוצאה, בעלי גינות שמבקשים לשדרג גינה, לשקם, לשפץ, או להקים גינה חדשה עם תכנון מוקפד, עיצוב מודרני וביצוע מקצועי מקפידים על בחירת גנן מוסמך ומקצועי שהניסיון הרב שצבר מבטיח גינה איכותית, המטרות של גינה ביתית פרטית שונות בתכלית מגינות אותם אנחנו פוגשים בגינות ציבוריות במרחב הפתוח.


במקבץ תחומי השירות

 • טיפול אקסטרה מקצועי בנושא הוספת אדמה ועיבודי קרקע
 • התקנת תשתית בהתאם לתקינה עם חומרים שעברו את מבחן התוצאה
 • תכנית שתילה ובחירת צמחייה בכפוף לכל השיקולים בתכנון נוף צומח
 • בניית אלמנטים בבנייה מדויקת ומותאמת למידות השטח בגינה
 • צוות שירותי שיפוצים ובנייה נספח לעבודה על פי מתווה התכנון


למקסם את הפוטנציאל

טווח קרקע בבנייה גינות. בידול עמוק רחב ומקיף ניתן למצוא בין גינות שונות עקב מגבלות או צמצום מרחב האדמה לטובת שטח מרוצף או כזה המכיל חיפוי קרקע חלקי או מלא. מצוקת שטחי הקרקעות לבנייה – בעשור האחרון אנו עדים לצמצום חללי הקרקע בבתים פרטיים, בעבר הרחוק מגרשי הקרקע סביב הבית נעו מ-500 מר עד דונם וכיום זהו חלום רחוק עבור הרוב, למעט אותם אנשים שיכולים להרשות לעצמם בית עם גינה גדולה. כאמור, צמצום חללי המרחב ההיקפי של הבית הותיר מקום להקמת גינה קטנה יותר, אך גננים אדריכלי נוף , מהנדסי נוף וכיוצא באלו התאימו מיד את מגמת התכנון והעיצוב למציאות המתהווה. כיום לא ניתן לומר כי גינה קטנה או מגבלת שטח גורעים מטיב ואיכות הגינה, האתגר מול גינות פרטיות הוא להכיל את החזון בסדר אורגאני שאינו מכביד או חונק את הגן במצחים או אלמנטים מיותרים.

 

שירות גינון מהוקצע-לבית לחצר לגינה

 • עיצוב תאורת גן בהתקנת חשמלאי מוסמך (עובד חברת חשמל ותיק לשעבר)
 • בניית אלמנטים למים ביציקת בטון והתקני אבזור טכני הטובים מסוגם בעולם
 • פועלים מול כל סוגי החומרים הקימים בשוק, ומספקים ישירות לשטח העבודה
 • מעצבים את כל הסגנונות המוכרים באדריכלות נוף ובעיצובים חדשניים של אדיגן
 • כל התהליך כפוף לנוכחות קבועה של גנן מקצועי מוסמך עד מקצה סיום עבודות הגינה
 • קביעת מועד פגישה גמיש ומותאם לשעה וליום הרצוי בבחירה של הלקוחות

 

יחס ופרופורציה

האיזון בין מצוי לרצוי. כל אחד מכם רוצה לנצל את הפוטנציאל הגלום בשטח החצר של הבית, כל דייר רוצה להפיק את המקסימום באותם שעות בהם הוא יושב בגינה בין שזה לבד או עם חברים ומשפחה, לגינה הפרטית תפקידים רבים ובלתי מבוטלים בהענקת תחושת טבע נוחות ופרטיות. הגישה בתהליך של תכנון גינה פרטית מתחיל בחלוקה של השטח, כך אתם מבינים מה נוכל להכניס לעיצוב ועל מה מומלץ לוותר, גן יפה ופורח בעל נוכחות מרשימה מצריך גם תחזוקה ולכן, רמת החזקת גינה צריכה להיכלל כבר בתכנון גינה, בכדי שלא נתכנן או נעצב גינה יקרה ומסובכת לאחזקה שוטפת שקשה לעמוד בה.

ככלל, 2 אזורים שולטים על הגינה, הראשון ממוקד באפקט הנראות מבחינה ויזואלית, אם תרצו היופי של הגינה, ואילו השני ממוקד בתועלת פרקטית שאנו מפיקים מהשהייה בתוך הגינה ובחצר. במחשבה תחילה אנו מעניקים ביטוי רחב לאופציות ולאפשרויות מהם הלקוחות שואבים את מה שמתאים, לדוגמה, מטבחון שירות, מנגל ועמדת bbq , מה סוג הצמחים או עצי הפרי שיבחרו, היכן נבנה מחסן לגינה, כיצד נעצב מדרכה ושבילים, מה המיקום האופטימלי לתאורת גן ועוד..

גינה צפה: גינה מעל חניון או גינה שבונים אותה על משטח של יציקת בטון, היא גינה שצריכה רמת תכנון סופר מקצועית, מי שיש לו כזו מבין היטב את הנזקים שגינה כזו יוצרת בעיקר בגלל רטיבות והעדר ניקוז, קבלני בניינים אינם מחויבים לתקן מחמיר בתחום גינות צפות, ולרוב מסתפקים במעטפת איטום זיפות ויריעות, מה שלא יכול לתת מענה לטווח ארוך ואם חשבתם שאין פתרון אבסולוטי אתם טועים, אלה שזה מייקר את הסיפור בכמה עשרות אלפים אך מי שחוסך זאת עכשיו עוד ישלם בעתיד.

 

ביצועים במפלס עליון

גינת דירת גן עם שוחות ביוב שמסתובבים בכל החצר שלכם, ופתחי ניקוז מים מהגג והמרפסות של הקומות הגבוהות מתנקז ישירות לתוך השטח של הגינה שתבנו בעתיד, היא מכשול טכני מהותי שיש להקפיד עליו בשעת יצירת התכנית לגינה. מלבד זאת, תכנון גינה דירת גן חשופה ואינה מעניקה פרטיות מול דיירי הבתים בקומות עליונות של בניין משותף, ומכאן שחשוב לתכנן גינה שמעניקה פתרונות ורעיונות יצירתיים לגינה עם מעטה פרטיות ועיצוב שמסוכך ביעילות על פתחי ביוב, ומפנה את נקזי המים מחוץ לגבולות הגינה כדי לא להרוס את הגינה בימים גשומים בחורף או בהצפה של מים בגינה במרפסת גבוהה.

לכאורה, גינה במרפסת של בית משותף היא עניין פשוט אך לא כך הדבר, כאן אתם צריכים לחשוב על הבדל האקלים בין גינה שממוקמת על קרקע של בית פרטי לבין גינה שבנויה במרפסת בניין מגורים גבוה, הבדלי האקלים מצריכים להציב כלים שלא יעופו במשטר רוחות חזק, ובחירת צמחים עמידים ומתאימים מבחינת שורשים וסוג עלים שלא יסתמו את פתחי הניקוז והמרזבים. מטבע הדברים ככל שהגינה קטנה יותר כך התכנון יורד לדקדוק של מיקרו פרטים כגון סוג הכדים, מיקום מחשב השקיה או מדשנת, תאורה במתח נמוך, אלמנטים כגון ברכת נוי ושיקולים של בטיחות עומסים למבנה.

 

תפאורה מושלמת לגינה שלך

עיצוב וסטייל – הסגנון שאתם בוחרים לאהוב למרות שאנו בעידן מודרני טובים ורבים תרים אחר הזהות של הנוף הישראלי, יש שמגדירים זאת זיכרונות ילדות מבית סבא וסבתא או בית ההורים במושב ובקיבוץ, ומבקשים לשחזר את האווירה הפסטורלית של הגינה הקלאסית האופיינית לאגן הים תיכוני באזור ארץ ישראל. גינה ביתית עם תחושה של כפר גם כאשר הבית והגינה נמצאים בעיר סואנת, עשבי תיבול, פרי אדמה או עצי הדר, עשבי תיבול וצמחים עם ניחוח מדהים, כדי חרס וגוונים של טרקוטה, שבילי אבן, ספסלי עץ, עששיות ועמודי תאורה בעיצוב עתיק שיחי ורדים, פלג זרימת מים ועוד.. בגן גינון יודעים כיצד לעצב גינה קלאסית בעיצוב מודרני עם אחזקה פשוטה וקלה לצד חיסכון במים להשקיה.

מבחינת התוכן גינה אנגלית די קרובה במוטיבים רבים לגינה ים תיכונית, אחד המאפיינים הבולטים בגינה אנגלית טמון במשחק טופוגרפי, שטח גבוה ונמוך שמוביל בין סבך צמחייה מדורגת אל אגם מים קטן, אלמנטים מעץ לנוי ולדקורציה שמשתלבים היטב, עצי צל כדים וסלסלות פריחה משתפלת, סלעים אבנים מסלעות וטרסות, גינה אנגלית שופעת פריחה וניחוחות אפשר לעצב בשלל תרחישים עם עצים מניבים פרי הדר, ועצי פרי העץ אגוז מקדמיה ופקאן, ערוגות תבלינים וירק העונה ומינים של עשבוניים, פקעות, בצלים, וצמחים דגניים שצצים בכל פינה, לגינה אנגלית תתאים ברכת נוי ביולוגית עם דגי זהב שושנות מים וצמחי גדה שונים.

יער משווני לח בשמו הבוטני, או בשמו הנפוץ בגינות הארץ כ-גינה טרופית. גינה פרטית בסגנון טרופי מבקשת לדמות את האווירה המתקיימת ביערות הגשם הטרופיים שם מתקיימים תנאי אקלים של חום ולחות. תנאי אקלים אלו מאפיינים גם מקומות ואזורים שונים בארץ ישראל שאינה כולה בתוך אקלים ים תיכוני מובהק. לידיעתכם, באזור הטרופי תמצאו את מגוון הצמחים הגדול המגוון והעשיר ביותר מאשר נמצא בכל אזורי העולם גם יחד...

עשרות סוגים של שיחי דקלים, עצי דקל, מטפסים, שרכים, משתרעים, סחלבים, צמחים טורפים, עצי פרי טרופי / סוב טרופי, צמחי נוי עם טקסטורה משגעת במגוון צורות שמתאימים לכל גינה, לבית בכניסה או בסלון, לגינת המרפסת, בכדים, אדניות טרסה, מסלעה, כיסוי של קרקע חשופה והרשימה ארוכה. מכוני מחקר ופיתוח הצליחו לאקלם זנים רבים של עצי פרי טרופי, ומכאן שבגינה טרופית ניתן לטעת בוסתן פרי ולשלב כמה עצים עם פרי שנבחר לטעמכם האישי.

אם אפשר לנסח את האופי של גינה מודרנית נחשוב על מושג של יצירה חופשית, שאינה כבולה למגמה ברורה מתחום אדריכלות נוף, ובאה לשרת את מטרת העיצוב בהתאם לצרכים שלנו כפרט וכמשפחה, במתכונת זו ניתן לעצב מודלים שונים המבוססים על עיקרון של נוחות נוכחות ותחזוקה אפסית, קירות זולגים מפלי מים, ריצוף חלקים נרחבים ממרחב הקרקע בגינה, בניית אדניות בעיצובים מיוחדים עם חיפוי בריקים , אבן מעובדת וטבעית, עיצוב תאורה שיוצרת אפקט דומיננטי, כדים יפים שפזורים בין ערוגות פורחים, מוצבים ליד דלת הכניסה לבית או על המדרכה המובילה לכניסת הבית וכו'.

לפני לא מעט שנים המושג פאנג שוואי בעיצוב גינה יפנית חלחל לתודעה – רבים נהרו אחרי הטרנד, אבל גם רבים נטשו אותו בחלוף השנים, כיום תמצאו גינות מועטות שמעוצבות בנוסח זה, והסיבות לכך רבות ומשונות לרבות חוסר התאמה לסגנון הרווח בגינות אגן הים התיכון, ויחד עם זאת, לאלו שאוהבים את תחושת השקט והרוח על פני החומר, ימצאו בה קשב לנפש באמצעות 3 גווני פריחה לכל היותר, זרזיפי מים בזליגה רגועה, משטחי חצץ ו-7 סלעים ניצבים, תאורה בעששיות ופסלונים שונים, משטח עץ לדריכה, עצי נוי קטנים כגון עצי בונסאי ועוד..

תכנון גינה בהליך משולב. גינה מוצלחת שמאריכה חיים היא גינה בה התכנון מקדם את כל האופציות העתידיות העלולות ליצור מכשול, בפלטפורמה של גן גינון מכוונים לתכנון שמאפשר בכל זמן שינוי תכנוני של מבנה הגן ללא צורך בהריסת יסודותיו. תכנון גינות הוא עניין לבעלי מקצוע ולא ליוצרים שעובדים בצורה פרוביזורית אותם אין להעדיף בגלל מחיר זול שיתברר בהמשך כיקר מאוד. אדיגן ממליץ מכל הלב לתכנן גינה באחריות ושיקול דעת, ולקבל יעוץ מכווין שמבוסס על שיקולים מקצועיים בלבד. חבל לכם להשקיע במשהו שיהיה יפה למשך שנה בלבד ואז הדברים פשוט מתמוססים עקב תכנון לקוי או יישום שבוצע בידי גנן חאפר.

התכנון הוא אינו מוצר מדף, כל גינה מכילה מבנה שונה ומידות שטח שונים, כל גינה ממוקמת במפנה שונה, ובכל גינה יש דרישות שונות, כשאתם נפגשים עם גנן, גננים, אדריכל נוף, מעצב גינות, הקפידו לבקש מידע אובייקטיבי לא רק על מעלות התכנון אלה גם על מגרעותיו, גינה מתוכננת למשעי נבחנת בראייה רחבת אופקים ובהבנת המשמעות לטווח רב.

תכנית שתילה ונטיעה. הכרת הצומח על פי מפרט משרד החקלאות אגף נוי וצומח, הוא מפרט שמכיל עשרות רבות של אספקטים והיבטים בתכנון שתילה בסיבה ציבורית או בגינה ביתית. בחירת עצים ושיחים שאינם מבוססים על שיקולים אלו ישתקפו בתצורת נוף גרועה במוקדם ובמאוחר, נמליץ לאלו שרוצים לעשות זאת לבד לעיין באתר שלנו בכדי ללמוד ולקבל ידע על המושגים אותם אנו שוקלים בבחירת צמחים לגינה, ובכל להימנע בעתיד מעגמת נפש ונזקים מצטברים לגינה לחצר ולבית המגורים.

דרכי גישה, מסלולי מעבר, מדרכות, מדרכי אבן אל הגינה וממנה הם חלק מתמונת העיצוב של הגינה, אפשר לשלב בין מדרכה עם בטון וריצוף לחיפוי בכניסה, ומדרכה המבוססת על אבן בגימור טבעי עם חלוקי נחל טוף וצמחייה משתרעת בין לאבן בהיקף הבית, תוכלו לשלב בתוך המדרכה ובתחתית תאורת לד שתדגיש את המעבר בשעות הערב והחשכה, להוסיף פסי קישוט לריצוף, ולבנות מדרכה בחומרים נוספים כגון אדני רכבת, בלוק אמריקאי וחומרים נוספים ומגוונים.

לכל הסיפור הזה אתם מחברים מערכת השקיה ממוחשבת אליה ניתן לצרף מדשנת אוטומטית, כיום מערכות המחשוב לגינה יודעות לזהות כל תקלה ונזילה ואף להתריע על מחסור מים בקרקע באמצעות התראה לטלפון הנייד, מחשב חכם לגינה שמאפשר לכם לטפל בכל בעיה דרך הטלפון גם כאשר אתם נמצאים בטיול או בעבודה בחו"ל, וניתן לבסס ראש מערכת השקיה ללא שליטה ובקרה אינטרנטית בגרסה הפשוטה ומוכרת מכל גינה כמעט.

ריהוט גן הוא חלק אינטגראלי שתפקידו לייצר סביבת נוחות לישיבה אירוח ופנאי, בדרך כלל כאשר לקוחותיי מגלים עניין בשאלה מה לבחור, אני מתלווה איתם למקום שהם בוחרים ומסייע ביעוץ אובייקטיבי שלא בדומה לסוכן מכירות שמרוויח מהמכירה. רהיטי הגן צריכים לעמוד בנטל האקלים בחום וקור, בסביבה חשופה למזיקים ותנאים של בלאי מתקדם, תמיד אמליץ על מוצר עמיד נגד קורוזיה חלודה ועמידות מוגברת – הבחירה היא תמיד של הלקוח אם להשקיע יותר במוצר איכותי או להשקיע כל שנתיים בתחליף חדש.

הסיפור של תאורת גן זהה לריהוט גן בהבדל מהותי אחד – כאן מדובר בחשמל. מכל הלב מומלץ להשקיע בתאורת גן במתח נמוך כאשר לכל גוף תאורה קופסה נפרדת, לכל גוף תאורה מטרה שונה ומיקום שונה, אנחנו בגן גינון בוחרים את גופי התאורה של חברת קישלר, חזק, עמיד, אין דהיית צבע, על פי כל התקנים המחמירים, מעוצב יפה, אינו גורם לנפילת מתח, התחשמלות וקפיצת מתח, עם סוגים שמתאימים לכל תכלית בהארה ובדקורציה על עמודים, שקועי קרקע מים וקירות, בתוך הבטון ומשטחי דק, בכדים ובאדניות, להצפה והדגשה ושלל אופציות נוספות שמותאמות לצורך שלך. תאורת גינה מתקינים אך ורק עם חשמלאי מוסמך בקיא מיומן ומנוסה בתנאי התקנת חוץ.

בסוף הסיפור יש החזקה שוטפת. טיפ חזק זה הטיפ הכי חשוב שתוכלו לקבל לפני שאתם מחליטים כיצד לתכנן את החלום שלכם. בכל לילה כשאתם הולכים לישון יש לכם חלום חדש לכן, אל תתפתו להשקיע בחלום אחד ולנטוש אותו כעבור זמן קצר עד החלום הבא, התנאי הראשוני שלכם לתכנון גינה – 1) להכיל את כל שיקולי הבטיחות והנגישות, 2) לתכנן גינה שאנו מבינים בדיוק מה רמת האחזקה בה נרצה או נוכל לעמוד בהמשך כדי שכל ההשקעה לא תרד לטמיון.
 

שתהיה לכם בחירה טובה והצלחה רבה.