עיצוב גינה בחזית

מכניסים מושג חדש לעיצוב היופי בחזות הבית
 
העולם המופלא של אדיגן בטעם שלך

צמחים בגינה


הצמחים הם רכיב אינטגראלי המובנה בצורה כזו או אחרת כמעט בכל גינה, לעתים זו צמחייה צפופה שנועדה למסך ולייצר מרבדי נוף עם השתרגות רציפה ולעתים הצמחייה דלילה ומתפרסת על מקטעים שונים ובלתי רציפים בחללי הגן, בחירת סוג הצמחים הוא תולדה נגזרת משיקולים רבים ובכללם:
  • מבוא לשתילת צמחי גן
לכל צמח שיח עץ ופרח אופי צימוח בהתפתחות שונה, כל אחד מאלו נזקק לטיפול בקצב שונה כדי להפגין תצורה בחיוניות מלאה, יש הזקוקים למנות מים גדושות ויש שפחות, יש שלא ישרדו ללא דישון סדור ויש שיסתפקו בהזנה הטבעית שנמצאת במינרלים בקרקע, מטרת השתילה נובעת מתוך תכלית בסיסית פשוטה העומדת בראש התהליך - למה אנחנו מצפים ? למה בעצם אנחנו צריכים צמחים בסביבתנו ולאיזה אפקט אנו שואפים ?...

הגדרת המטרה מהווה שלד בסיס המכוון אותנו לבחירת צמחייה מותאמת מבחינת אופי הצימוח, אך הבחירה עצמה תאה גם היא כפופה למכלול שיקולים נרחב, במידה בלתי מבוטלת התנאים הטבעיים באזור המיועד לשתילה יכתיבו גם הם את סוג הצמחייה, החיבור התקין בין מטרת השתילה, בחירת הצמחייה, וקביעת הנטיעה במקום הנכון, יובילו את התוצאה למקום הרצוי.

מבנה שתילה סדור הוא מבנה הירארכי שמחפה זה על זה ומאפשר מבט ב-2 מישורים סטנדרטיים, הראשון מהנמוך אל הגבוה היוצר תחושת מרחב נפתח, ואילו השני מהגבוה אל הנמוך המתכנס פנימה יוצר עומק אך מצר את הגן. יש הבדלים מהותיים בין מקורות שתילה שונים אלו ביחס ובפרספקטיבה, כאן כדאי להזכיר כי ההתפעלות שלכם מגימור התוצאה בשלב סיום הנטיעה ושתילת הצמחים יכול בהחלט להשתנות בחלוף הזמן מכיוון שבשלב זה הצמחים אינם בבגרותם המלאה ומכאן שתצורת הנוף תשתנה ללא היכר בחלוף השנים.

אחד הדפוסים היצירתיים בתכנון נוף צומח עוסק בהתאמת שתילה מחזורית, במודל זה הנוף הצומח אינו מאבד את חיוניותו בין עונות המעבר ובין קיץ לחורף, כאשר צמחיי הקיץ נכנסים לתרדמת הצמחייה החורפית מלבלבת ופורחת בחיפוי מלא על שלכת וריקנות קודרת האופיינית לגינות ארץ ישראל בחדשי החורף, יש כאלו המוותרים על הרעיון בנימוק כי בחורף ממילא אף אחד לא יושב בגן - אני חושב שזו טעות אם כי בעל המאה הוא בעל הדעה.

התאמת כמות סוג הצמחים הוא יצור המתכתב עם הסגנון שבחרתם, ישנם סגנונות המכילים צמחים במגוון רחב מגוון עשיר בטקסטורה פריחה גוונים ניחוח טעמים מדרגים ועוד, לדוגמה: גינה טרופית בנוסח מקורי יכולה להכיל 6 מדרגי שתילה מצמחייה עשבונית משתרעת עד אמירי העצים הגבוהים, יערות (ג'ונגל) הגשם או בשמם הבוטני יער משוני לח מכילים את המגוון העצום ביותר של צמחים על פני כדור הארץ, חלק מהם התאקלמו גם באקלים הים תיכוני.

לעומת זאת הגן היפני (זן מסורתי) יסתפק ב-3 גוונים בלבד ואף בפחות מזה ולמרות זאת היופי והשקט שהוא מקרין אינם גורעים מאיכויותיו, ישנם גנים העוסקים בגימטריה וסימטריה דוגמת הגן הצרפתי ובשמו המקומי גינה פורמלית המבוססת על עיקרון ייצוגי הנושא חזות סימטרית.

קיבולת נפח ומידות החצר או הרחבה המגוננת מכתיבים בחירת צמחים בנפח עלווה תואם, כלומר, כאשר אנחנו בוחרים עצים או שיחים חשוב לנו להבין את משמעות הנפח, זכרו, עץ קטן שגדל יוצר הצללה רחבה וגדולה על כל הצמחייה בסביבתו או מתחתיו ומשפיע במישרין גם על תנאי האקלים בבית עצמו, לחות מתמדת עקב אי התאיידות תיצור סביבה נגיפית וירוסים מזיקים ומחלות עלים בצמחים, העדר חדירת קרני אור לא יאפשר לצמחייה תחתונה להתפתח היטב ומה שלא ימות יראה פשוט גרוע.

תנסו בגינה עם הילדים: קחו 3 מיכלים, בראשון מלאו אדמה גננית חומה - בשני מלאו אדמת חמרה - בשלישי מלאו מצע גן רגיל, בשלושת הכלים שתלו משהו זהה והניחו אותם במיקום אחד, כעת לאט לאט תגלו כי אין התפתחות טובה וזהה בשלושת הכלים וכל זה כדי להמחיש לכם שבחירה מקצועית עוסקת גם בהתאמת הצמחים לסוג הקרקע הקימת בגינה שלכם.

התאמת הצמחים תעשה גם בכפוף לתנאי האקלים, חום קור יובש מליחות צל מלא או חלקי, שמש מלאה או חלקית קביעת מפנה שתילה והתאמה לסוג קרקע ומבנה טופוגרפי, ככל שעולים יותר בגובה תנאי האקלים קיצוניים יותר, יש צמחים שנועדו להתפתח בתנאי קרה ויש שלא ישרדו כך גם לגבי יובש חום רוחות ערניות וסביבה בעלת מליחות.

נתייחס לגובה הסופי של העץ או השיח כדי שלא יפריע לכלום כאשר יגיע לשיא התפתחותו, נשמור על מרחק שתילה מקירות חומה סביב הבית ונקודות מעבר לכניסה יציאה ופתחי דלתות וחלונות, נקפיד על מרחב שתילה רצוי בין צמח לצמח כדי שלא יפריעו האחד לשני להתפתח בצורה הטובה ביותר ולא יפריעו או יחיו האחד על חשבון השני, נברר מהו מועד ומשך הפריחה ונוודא שאף אחד בבית לא מגלה סימנים אלרגניים לפריחה, נברר אם העץ השיח או הפרח יעודד הופעת מזיקים או האם הוא בעל רגישות יתר למחלות עלים ושורש, חשוב שנקפיד לא להכניס עצים עם שורשים אלימים שיפגעו לנו בתשתיות של ביובים קירות בית מדרכות ופתחי ניקוז - וכמובן נבין את המשמעות הנגזרת מסעיף התחזוקה וההוצאות במשטר טיפולים והשקיה. 

לסיכום פרק זה: הצמחים שאנחנו / אתם חושבים להכניס לגינה חיבים לעבור סינון אורגני כך שמלבד התיאום הטכני נמצא מצגת נוף שמתחברת היטב למבנה הבית עצמו, צמחייה שמתחברת ומתמזגת היטב בינה לבין עצמה ובינה לבין סביבתה הטבעית. - בהצלחה.

 
 
טלפון: 050-646-4435   |   דוא"ל: ginun100@gmail.com  |  כתובת:  תא דואר. 1294, קריית ביאליק 2711102