בניית גינה - מעצבי גינות בקריות

אדריכלות תכנון נוף


אז מה תוכלו למצוא בין אותם השיקולים שרצוי וחשוב לקחת בתהליך בו אנו בוחרים את הנוף הצומח לגינה שלנו.. בסופו של עניין גם אם נבחר עץ בודד לכל הגינה, נרצה להיות בטוחים שזו בחירה טובה ומתאימה לכל הפרמטרים הישירים והנלווים לנקודת המבט המקצועית, לצמחייה יש כמה תפקידים חשובים מעבר ליופי ומכאן שטווח השיקולים מתכנס למסכת אחת.

לא. לא בכל המקרים זה עניין של יופי בלבד, לעתים לצמחייה יש תפקיד פרקטי תועלתני שבא לביטוי בדרכים שונות כגון גדר חייה שמפרידה ומנתקת מן הסביבה או השכנים. אנחנו בוחרים צמחים שונים שמפיצים ניחוחות חזקים, נוטעים עצי פרי בשביל הטעם וקוטפים עשבי תיבול טריים מהמקור, פתאום אתם פוגשים מתבוננים וחווים נוף עשיר של פריחה גוונים והתמזגויות טבעיות שנוצרות עם שלבי התבגרות והתפתחות הצימוח, כן, חשוב לנו לעשות סדר הגיוני בבחירת התוכן, החל בבחירת המיקום ואופן הקיבוע, מטבע הדברים, דברים שמרכיבים טמפרמנט של גינה מורכבים ונבחרים למסכת אחידה בדינמיקה חזותית ויזואלית רציפה ומשתרגת ביחס הנכון בין מקטעי הגן. יצירת ניגודיות בין מרקמים או מרקם חם שמתמזג מאלמנט לאלמנט עם תקשורת אורגנית בין ובמקביל לכל האלמנטים המרכיבים את התצרף לתמונה מושלמת.

נוף דומם. הוא האזור הבנוי אותו תוכלו למצוא בווריאציה כזו או אחרת בכל גינה או חצר. נכון לומר שיש גינות מתקדמות ויש יאמרו מתרחקות מנושא הגינון עם חיפוי מלא של כל השטח, עם שימוש מינמליסטי של צמחייה שבעיקרה נמצאת בתוך אדניות / כדים - או בתוך חללים מעוצבים ממש בתוך הריצוף - הבית הוא תוצר דומם מרכזי סביבו נגבש את נושא העיצוב והפיתוח.

להבדיל מן האלמנטים הדוממים, הצומחים הם כתוצר חי שמתפתח ומשנה את דמותו גם בתהליך ההתפתחות וגם בחילופי העונות. תכנון שתילה צריך ככל שניתן - בהתאם לתנאי האקלים - להתבסס על הנטיעה המכילה מחזוריות רב שנתית ועוד.. כאשר בוחרים את השתילה יש לייצר חפיפה אכותית המותאמת לפי העונות בשנה שלא תותיר את הגינה ערומה ובלתי חיונית בעונות המעבר ובמילים אחרות, כאשר עץ או שיח נכנס לתרדמת חורף יש משהו שמתעורר במקביל לפריחת החורף.

כאשר אתם בוחרים את הצמחים, נסו לדמיין כיצד הדבר הזה הולך להתחבר מבחינת גובה נפח רדיוס, כאשר נקבע מיקום שתילה לצמח שיח או עץ חיבים לדעת לא רק אודות ההתפתחות הטבעית, אלה, כיצד הדבר הזה מתמזג ותורם בראיה רחבה, אם אתם מבינים את נושא הכרת הצמח ומבינים את ממדי ההתפתחות לא רק שתדעו היכן כדאי לטעת את העץ, אלה ובעיקר, היכן לא לטעת.

לא במקרה אתם מבחינים כי בכלי הכיבול של הצמחים במשתלה ישנם סוגי קרקע שונים בין הצמחים, צמחים מתפתחים היטב בסוג קרקע מוגדר, אומנם הם יוכלו להתפתח גם בקרקעות אחרות אך אופן ההתפתחות יהיה שונה ברמת המיקרו והמקרו כאחד. ומכן אתם למדים שלא רק נושא אקלים ומקורות הצל האור והשמש מנחים את הבחירה, התאימו את הצמחים לסוג הטבעי של הקרקע באזורכם. (זה הכלל ויש גם יוצא מהכלל). לדוגמה שתילה במצע אינרטי ומצעים על בסיס מנותק מקרקע טבעית.

כשיש חוסר באדמה וצריך מילוי כדי להגיע למפלס הטופוגרפי הרצוי, העדיפות שמורה לרוב לאותה קרקע הקימת בגינה ובאזור שלכם בכלל, בשום מצב לא מומלץ לערבב 2 סוגי קרקעות כבדות, הסיבוכים שנובעים מערוב קרקעות משפיעים לא רק על הצמחים אלה לעתים קרובות גם על כל נושא התשתית.

אוהבים עצים ? יפה. כעת תוודאו שהעצים האלו לא יוצרים שורשים שמפרקים לכם את הארנק בהמשך הדרך עם כל הנזקים האופייניים לשורשים אלימים המזיקים לכל תשתיות הבית ומבנה הבית עצמו. אל תתפתו לכל מיני סיסמאות ששומרים את העץ קטן לא קורה כלום. יש מבחר עצום של עצים שיכסה כל צורך גם בלי השורשים שמזיקים לגינה ולחצר.


ברור שהצמחייה צריכה לשרת תכלית ומטרה כלשהי, ברור גם שסוג הצמחייה נצמד לרעיון שעומד מאחורי הסגנון הנבחר, ברור שכמות הצמחים צריכה להעשות בכפוף למגבלות הטבעיות של השטח עצמו, ובנוסף, ברור שאנחנו מבינים מה המשמעות של משטר ההשקייה הדברה גיזומים טיפוח ותחזוקה כללית. האם אנחנו נשקיע זמן ואנרגיות לטפח את הנוף הצומח או שבחלוף פרק ההתלהבות הגינה תחל לדעוך.

נכון, השיקולים המנחים בבחירת צמחייה המיועדת למקום גבוה - כגון דירת גג פנטהאוז ואפילו מרפסת רגילה בבניין מגורים גבוה - תצריך לייחס למרכיבי הצימוח עמידות בתנאי אקלים שאינם זהים לאקלים בגינה קרקע רגילה, נתייחס לסביבה מליחה באזור החוף או הים, רוחות ערניות צינה קור כפור קרה יובש, מפנה שתילה עם בחירה שלא תגרום באמצעות העלווה לסתימת פתחי הניקוז - צמחייה נשירה במקומות כגון אלו תצריך איסוף מתמיד של העלווה.

גם ליחס ולפרופורציה של כלי הקיבול משמעות על התפתחות הצמח שניטע, בבחירת כד או אדנית מתייחסים לעומק ולרוחב ההתפתחות וההסתעפות המטבית של מערכת השורשים מכאן יש להתאים את הכד או האדנית בהתאם לנפח הסופי של הצמח / עץ, ולבצע התאמה בין נפח וקיבולת הכלי לנפח מערכת השורשים.

שאל השואל אם בחירת סוג הצמחים מתייחס גם למידות הגן, ובכן, אין טעם להכניס צמחייה עם הסתעפויות עמוקות לשטח מצומצם גם אם נרצה ליצור חיץ ברור בין הכניסה והרחוב ובין השכנים. תכנית השתילה בגינה קטנה מצריכה אותם נקודות עיגון שיוצרים התאמה ופרופורציה ממוקדת מול גינה דומה על שטח נרחב יותר.

הצמחייה מסביב לבית יוצרת אקלים נוח עם טמפרטורה שמווסתת על ידי עלוות הצמחים, שתילת צמחים נשירים מגלה לנו את פלאי הטבע בתצורת הנוף הערום בשלכת, זה טוב כי קרני השמש המועטות מגיעות לקירות הבית, סביבה לחה היא בעייתית מטבעה בגינה כמו בכל מקום אחר, ובאשר לתכנית השתילה תמיד תשמחו לקבל כמה עצים כאלו למצגת דקורטיבית בחורף ופריחה מלבלבת ושופעת בקיץ.

אדיגן: חיפה קריות, ת.ד. 1294 קרית ביאליק - טל: 050-646-4435