​​​תכנון הקמת גינה בבית משותף

אדיגן - עיצוב סביבתי בבניין דירות משותף

תכנון גינה בבניין המשותף צריך לשרת את כלל הדיירים בכל חתך הגילאים. הגינה אינה חייבת לשמש כמוצג בעל ערך ויזואלי בלבד, אלה, להעניק לדיירי הבניין אפשרות לרדת אל הגינה ולקיים בה את דפוסי הרווחה וההנאה הגלומים בחצר הבית בדומה לגינה בבית צמוד קרקע פרטי. תכנון שמתחשב בטווח הגילאים שבין פעוט ילד וקשיש מבטיח תמורה הולמת ושוויונית בין כלל הדיירים בין אלו שיוצאים לשחק בגינה ובין אלו שרוצים לשבת על ספסל מוצל. למעשה, גינה שכזו יכולה להכיל את כל האלמנטים שמשרתים את הכלל כגון עמדת מנגל, רחבת משחקי חצר ועוד..

עיצוב גינה בבית משותף

בבתי מגורים משותפים רבים מאוד שאינם בנייני מגורים חדשים ניתן לראות עזובה והזנחה משוועת למרות שיש מסביב שטח קרקע גדול ופוטנציאל עצום שיכול לשמש את כלל הדיירים, העדר מוטיבציה, וחוסר רצון להשקיע בפיתוח החיצוני הוא המרכיב המרכזי המוביל תוצאה זו.

בנוסף להשקעה הראשונית הנדרשת לגינה בבנייני מגורים רבי קומות יש לתכנן את הגינה גם בהתאם לרמת ההשקעה שתידרש בכדי לשמר לטפח ולתחזק את הגינה במיטבה לאחר סיום ההקמה, במתכונת זו התכנון עומד בסטנדרט שנקבע מראש ולפיו איננו נכנסים לבניית גינה מורכבת שתצריך טיפולי החזקה והוצאות שלא נוכל או נרצה לעמוד בהם באופן שוטף

הכלל הבסיסי. כשאתם נכנסים לבניין מגורים חדש אתם פוגשים גינה מינימליסטית שברוב המקרים לא רק שלא תוכל להפיק את מרב התועלת עבור הדיירים, אלה שלרוב, גם הרכיבים שנבחרו לגינה בבניין וגם תהליך היישום עצמו מהווים את הפתיח לתוצאה גרועה שתלווה אתכם בהמשך. תכנון מבני תקין ברבי קומות מתייחס גם לקביעת מיקום התכנים במרחב בכמה מישורים. לדוגמה, תאורת גן תתמקם בנקודות יציבות שימנעו פגיעה אקראית על ידי הילדים או היוצאים ונכנסים, תרחיק סכנת התחשמלות ותמנע סנוור גם למתבוננים מהקומות העליונות, תאורת דרך רכה או תאורת דקורציה חסכונית שתחל פעולה אוטומטית עם החשכה לזמן קצוב עד כיבוי אוטומטי בעלות השחר.

עיצוב גינה משותפת / תכלית ומטרה

עיצוב גינה משותפת / תכלית ומטרה


רצועות המעבר ושטחי דרך יהיו רחבים יציבים ומקובעים היטב מה שיאפשר עבירות במדרכה נוחה בטוחה ונגישה, ריצוף איכותי בגינה הוא מרכיב דומיננטי לא רק מפאת העיצוב אלה מפאת הבטיחות. ריצופים אריחים ומרצפות רצוי עם זיזים עדינים לאחיזה איתנה של רגלי העוברים ובכך למנוע החלקה ושברי גפיים בקיץ ובחודשים גשומים.

אריחים חזקים יעמדו במסע נטל גם כאשר אתם או שליחי הובלות יכניסו דרך המעבר חפצים כבדים. ובנוסף, התקנה מקצועית תמנע עשבייה במרצפות והתפרקות האריחים שיגרמו לסדק שבירה ותנודות מפלס המדרכה עקב זחילת שורשים מה שתוכלו לראות ללא סוף במרחב המדרכות הציבורי כמעט בכל עיר וישוב בארץ.

ועד בית משותף

להקים גינה בבלוק מגורים המכיל דירים רבים הוא תמיד עניין במטלה סבוכה ומורכבת, חלק לא רוצים לשלם וחלק לא רוצים בכלל ואם כבר רוצים אז לא רוצים כך אלה אחרת וכל אחד מושך לכיוון שלו.

לשם כך אדיגן מציע פיתרון עם דברי הסבר בפני כל הדיירים באספה מן המניין של הדירים שירצו לקבל הסבר ולשמוע דרך פעולה.

שלא כמו בגינה הביתית הפרטית כאן אנחנו בוחרים בחומרים בעלי עמידות חזקה במיוחד, ומקבעים את התכנים בצורה חזקה מאוד, מטבע הדברים בחירת אלמנטים מיועדים לדיירים רבים מפתח בלאי מואץ  ומכאן שאיכות התכנים וסדר הצגתם בגינה מתחשב בעובדה כי זהו אזור פתוח.

תאורה מוטבעת בשביל בצמוד למדרכה ראשית

תכנון גינה בבית משותף זה אומר, שנתייחס לגבהים ולרדיוס הבניין, למיקום שוחות הביוב שאין לכסותם באופן אבסולוטי וכמובן לפתחי הניקוז המנקזים את המים לגינה מגג הבית והמרפסות בקומות העליונות.

ויסות תקין שלוחות ניקוז ימנע נזקי תשתית לקירות הבניין, ימנע הצף שבילי מעברים ערוגות צמחים וכן ימנע הופעת ירוקת פטריות ומזיקים כאשר הניקוז לא מותיר מקורות מים.

פינת ישיבה מוצלת בצידי הבניין המשותף
פינת ישיבה מוצלת בצידי הבניין המשותף
יש לכם השגות הרהורים בין דשא סינתטי למדשאה טבעית? התקנת דשא סינתטי כמשטח דריכה בבית משותף נמשל להשקעה כספית על קרן הצבי. מצע כורכרית מהודק כבסיס להתקנה אינו מהווה פתרון מעולה לטווח של השנים, הלחות המתמדת והדריכה המרובה גורמים מיד להליך החלשת הבסיס שקיעתו והתפרקותו עם הופעת השקעים במדשאה.

הפתרון הפשוט והחכם ביותר הוא להשקיע במצע של יציקת בטון וברזל והדבקת הדשא למשטח, עם יבוש משטח הבטון ניצור בדיסק יהלום פסים לאורך בעומק של 5 סנטימטר בבטון בכדי שהמים יוכלו להתנקז. רק משטח מעין זה מבטיח שלא תהיה הנבטת עשבי בר בתוך הדשא מכאן, ושמירה על יציבות המשטח ללא תיחום גבולות בשנות תכיפות השימוש משם. במודל זה ניתן לעצב מדשאה בכל צורה שנרצה בחיתוך צורני מדויק.

ניתן לשלב בדשא אלמנטים משלימים בכדיי לייפות את המשטח באמצעים נוספים כגון הצללה, מטבחון שירות, אדניות תאורה כדים נדנדות ספסלי ישיבה מתקני משחקים לילדים וכל מה שאנו צריכים, בחירת דשא גבוה והתקנת גומי גמיש מתחת לדשא יבטיחו דריכה עם תחושה נעימה מאוד והעדר פגיעה ממשית גם בנפילה.
 
 

 

BE GOOD TO YOUR LIFE

תכנון מערכת השקיה מסודרת יכולה לחסוך לכם עד 50 אחוז מתצרוכת ההשקיה. כיום ניתן לבסס מערכת שתקושר לטלפונים הניידים של ועד הבית ותתריע על כל תקלה או נזילה ואפילו תאפשר לתקן את זה דרך הנייד באופן מיידי, פעולה זו יכול איש/ת הוועד לבצע מכל מקום בארץ וגם אם הוא כרגע נמצא בטיול בחו"ל. מומלץ בהתקנת משחקי חצר לילדים ופעוטות להקפיד על מוצרים הנושאים תו תקן והתקנה מקצועית בהתאם להנחיות. שיקולי בטיחות ונגישות יעמדו לנגד עינכם בראש התכנית ללא קשר לסגנון הגינה או היקף העבודה.

GARDEN SERVICE
פינת ישיבה ליד מים

פינת ישיבה ליד מים

אדניות לאורך שביל

אדניות לאורך שביל

כדים על מדרכה

כדים על מדרכה

מסלעת חזית הכניסה

מסלעת חזית הכניסה

LISTEN TO YOUR GARDEN

סביבת מגורים מעוצבת ונעימה בבית משותף

שלא כמו צמחי נוי עצי פרי זקוקים לטיפול הזנה ומשטר מים עקבי בכדי להפיק תועלת מרבית בפרי אכיל שאינו נפגע ממזיקים שונים. היבט נוסף קשור לחלוקת הפרי בין הדירים ( אם הצלחתם לקטוף לפני שמישהו פשוט גילח את כל הפרי מהעץ). בוסתן פרי הוא בעל ערך נהדר בכל גינה, אך את עצי הפרי המניבים בשטח גדול ופתוח בבניין מגורים כדאי לרכז את  בשטח נפרד ולתחום את גבול הכניסה.

גינה בכניסה לבניין המגורים

עיצוב נוף לגינה משותפת

גינה מעוצבת בכניסה לבניין רב קומות

צמחים בגינה שיתופית


תכנית שתילה מושכלת מבחינה בין רצוי למצוי. יש הרוצים עצי פרי ועשבי תבלין ויש הרוצים ורדים וצמחי נוי בלבד, ראשית. את הצמחים שלכם אתם בוחרים באופן בו מחזוריות הפריחה תימשך להקרין גם בחדשי הקיץ אך גם בחודשי החורף כלומר, כאשר צמחי הקיץ נכנסים לתרדמת ומשירים את העלים, גיבוי צמחי החורף מתעורר לחיים. כך, שומרים על רצף נוכחות עם שתילה שמגבה האחת את השנייה ואינה מותירה את מראה הגינה בלוי ומרופט בחורף. סוג הצמחים נגזר בכמה תובנות ובראשן מטרת ייעוד הנטיעה. מטבע הדברים סביב בניין או מגדל מגורים יש שטח קרקע נרחב, חלק מהצמחים  אמור לשמש שלד המעטפת, לרוב מדובר בעצים בקו הראשון התוחם את היקף גבולות המגרש ונקרא בפי העם גדר חיה. גדר חיה פורמלית מבוססת על אותו סוג עץ לאורך או בצמידות לחומה ההיקפית של גבולות הגינה, צורת שתילה אותה ניתן לעצב בצורה גאומטרית זהה שיוצרת מראה אחיד לאורך ב-קו רציף אחיד.

אופציה נוספת עוסקת בשתילה רוויה במדרגים גוונים ניחוחות טקסטורה ומרקמים שונים בעלווה ובפריחה, גדר חייה מגוונת שמעשירה את החזות בייצוגיות רב גונית ססגונית היוצרת עניין רב בתוכן ובמהות בין מבנה פורמלי (הגן הצרפתי) לבין הנוסחה הרוויה בדומה לעיצוב בגינה קלאסית..מדרגי המשנה מכיוון גדר החיה פנימה נבחר ונבצע שתילה בהתאם לנפח וקיבולת השטח שנותר כלומר, במקומות גדולים נייצר מדרגים נוספים (מהגבוה לנמוך) עם שמירה סטרילית מטווח הקרבה למדרכה ומסלולי גישה לפסיעה ומעבר הדיירים. המיקום שנבחר לצמחים כפוף לתנאי האקלים, הארת קרינת השמש באופן ישיר או חלקי, אופי הצימוח לגובה ונפח היקפו, מידת ההשקעה ברמת התחזוקה וצריכת מים, דרגת רעילות הצמח ושורשים שעלולים להזיק לתשתיות ועוד..

לא מבצעים נטיעות של עצים בצמידות לקירות המבנים כאשר העץ עלול בתהליך ההתפתחות לגובה או באמצעות זרועות שלחות בענפי העץ להתקרב למרפסות עליונות או לחלונות ולגרום למניעת חדירת קרני אור ולסייע לחדירת מזיקים שונים לתוך הבית.. בבחירה שלנו נקפיד לבצע בחירה של שיחים עצים וסוגי צמחים שאינם מזמינים חולדות נחשים חרקים מזיקים ומעופפים טורדניים שמוצאים בצמחייה מקור ביתי לקינון דגירה ורבייה.