תכנון גינה נגישה בטיחותית - לתכנן גינה עם שיקולים מקצועיים

גינה נגישה ובטיחותית

תכנון שמכיל את האספקטים העוסקים בנגישות ובשמירה על כללי בטיחות, הוא תכנון שמרחיק את הסכנות האורבות במתחם החצר או בשטח הגינה, עם מפרט שכזה אתם מפחיתים למינימום את הכניסה לסטטיסטיקה מכוערת (ראו אתר בטרם).
 
באתר גן גינון עיגון נושא הבטיחות ושמירה על כללי נגישות מהווים נדבך מובנה בכל תכנון, לעתים הסכנה אינה גלויה ברורה ומוחשית, השאלות העוסקות בתחום רבות ומגוונות וכאן ננסה לענות על חלק מאותם אספקטים שיש להביא בחשבון בראש תהליך התכנון.

גינה אפשר לעשות פעמיים לחיות אפשר רק פעם אחת.
את נושאי החשמל יש להפקיד בידי חשמלאי מקצועי מוסמך ובעל ניסיון בהתקנת אבזור מערכות חשמל בתנאי חוץ. זוהי סביבה לחה מטבעה בקיץ על ידי השקיה או לחות טל טבעית, ובחורף יש גשם שאינו מספיק להיקוות ולחלחל במהירות וביעילות. אביזרים וגופים תקניים ואיכותיים בתנאי מתח נמוך יוכלו לכל מכשול בלחות ורטיבות. מונעים הקפצות חשמל וסכנת התחשמלות.

בעניין זה ההתקנה המקצועית מלווה עם גופי תאורה חיווט ואביזרים בעלי תקינה בלבד. בחירת גופי תאורה כגון גופי תאורת גן של חברת קישלר הם גופים ששומרים על אכותם גם בחלוף שנים וללא שמץ של תקלה, נכון, עולה יותר אבל שווה כל שקל.

מחשב ההשקיה ובוודאי שמערכת הדישון ומיכל הדשן הנוזלי חייבים להיות מובנים בארון בטיחותי עם אופציית נעילה. במצב זה לא הילדים שלכם או אחד החברים שלהם מגיע למחשב ומשנה את הפונקציות ללא כוונה, מערכת הדישון מובילה חומר רעיל ומכאן שכל נגיעה אקראית יכולה להזרים מינון שיסב נזק בלתי הפיך לצמחייה עם הסיכון שבהזרמת דשן למערכת המים הביתית.

ריצוף לא מתאים לוקח חלק טבעי באחריות לנפילות ושברי גפיים אצל קשישים וילדים כאחד, רק אלפית השנייה תספיק וסיפור המוטוריקה של האדם תשתנה מקצה לקצה. ברוב המקרים מה שיעסיק אתכם בבחירת ריצוף לגינה זה הטקסטורה הגוונים והגודל של האריח, ולכאן אתם מוסיפים לא רק את עמידות האבן אלה גם את נושא האחיזה של כף הרגל. הקפידו על בחירת אבן בעלת זיזים עדינים לאחיזה יציבה ואיתנה גם כאשר המשטח רטוב בחורף ובקיץ.

מקורות מים פתוחים ללא סימון אזהרה ותיחום בטיחותי מהווים סכנה. לדוגמה, ברכת נוי בסביבה של פעוט או ילדים תחייב ערנות ונוכחות צמודה ללא תיחום שיגביל את נקודת המפגש בין הילדים לברכה עצמה, כאן ישנה סכנת התחשמלות וטביעה במקביל, זכרו... פחות משנייה יכולה לשנות את כל הסיפור - וכל הסיפורים האלו חשופים לפנייך במדיה התקשורתית.

מפנים את מה שלא באמת צריכים, ואת מה שצריכים מאחסנים במקום מסודר מאוורר ונעול כנדרש כך מונעים מפגעים אקראיים ומיותרים עם המכשולים שצברתם בתוך הגינה לאורך השנים. לפעמים אני פוגש גינות שהם בעצם מחסן, שאריות בנייה, שמנים דלקים פחי צבע ומיכון מוטורי, חומרים שונים המשמשים לדישון והדברה עם כלי גינון מושחזים, סולמות ושאריות ברזל עץ ומתכת מעבודות שבוצעו עם שיפוץ הבית.

פסולת בגינה זו הזמנה פתוחה למזיקים וזוחלים לתפוס בית תמחוי טבעי. טוב למחסה קינון ודגירה שהולך ומתפתח במקום הכי לא מתאים לסביבה הביתית. בהקשר זה נציין גם את ההמלצה להימנע מעיבוי בלתי סופי של סבך צמחייה שגם הוא הופך יעד למזיקים ומעופפים.
 
אדיגן: חיפה קריות, ת.ד. 1294 קרית ביאליק - טל: 050-646-4435