עיצוב גינות מרפסת
WELCOME
ברוכים הבאים למרפסת גן
תכנון גינות מרפסת במחשבה ראייה ותפישה רחבת אופקים

שתילה במיכלים / גינה ללא אדמה טבעית 

אומרים שאין חכם כבעל ניסיון אבל האמת היא שחכם (בהקשר של כישלון) לא חווה את הניסיון עלייו אלה לומד אותו מאלו שכבר חוו אותו. ראו לדוגמה את גג הבית, זפת יריעות חומרי איטום ואחרי כמה שנים הסיפור מתנפח וגורם נזקי רטיבות, כל התמונות היפות והמידע שאתם שואבים מהאתרים השונים ברשת בתחום גינות המרפסת יכול בקלות לגרום להטעיה ובלבול בבחירה. לכל ההצעות שאתם פוגשים ללא יוצא מהכלל יש מגרעות - וגם אתם לא מכירים מישהו שרוצה למכור משהו ומדגיש את המגרעות של המוצר שהוא מעוניין למכור לכם, שיטת הביצוע באתר גן גינון היא תולדה של ניסיון שהלך והתגבש לאורך שנים של עשייה שמוכחת ביעילות רבה על כל האופציות האחרות גם מבחינת היופי שברמת הגימור ובעיקר בבטחון שהמערכת התפקודית של הגינה פועלת ומנקזת באפקטיביות השואפת לשלמות.

עיצוב גינות מרפסת

ב-Gan-Ginun מעצבים גינות עם יופי ואופי.  כאן יודעים לבצע סגנונות עיצוב בפשטות ובתחכום ברוח יצירתית שמחברת את חלקי התצרף לתמונת נוף מושלמת אלייה תוכלו להתחבר בקלות.

יש הבדל ענק בין גינה במרפסת בניין לבין גינת מרפסת בבית קרקע

גינה במרפסת - העובדות היבשות

גימיקים רבים ופטנטים שונים מכתיבים את דפוס הבנייה של גינת המרפסת באין ספור וריאציות מבחינת העיצוב ובאין ספור אפשרויות מבחינת סוג החומר או החומרים שישמשו את הבנייה אך לכולם תנאי יסוד משותפים. ניקוז מים, מכאן הכל מתחיל. העדר ניקוז יעיל הוא צרה צרורה שצצה במוקדם או במאוחר עם נזקים לצמחים, לרצפה ולקירות המרפסת, לשטח של השכנים לצידכם או בקומה תחתונה, פטריות קילופי טיח פגיעה בריצוף ריקבון שורשים בצמחים הופעת מחלות עלים מזיקים ומעופפים בסביבה עם רטיבות מתמדת לצד מראה דהוי ללא חיוניות של הפרחים והצמחים, אז מה האופציות שנמצא בשוק וכיצד להכין את השטח של המרפסת לקראת הקמת הגינה ?

 
 
 
 

לקנות אדניות בחנות משתלה.

כאשר האדניות נמצאות בקו רציף ניתן לחבר את כולם לצינור ניקוז 20/25 ממ שיעביר את עודפי המים של ההשקיה או הגשם לפתחי הניקוז, לשם כך על האדניות להיות מוגבהות מעל שטח הריצוף באמצעות קונסטרוקציה פשוטה ויעלה להפליא, בסופו של תהליך מה שנוגע ברצפה זה רגליות פרזול (זהה לפרזול שיש לרהיטי הבית). האדניות יושבת על מסילת עץ שלא נרטב גם בחורף, יכולים לשטוף מתחת לאדניות את הרצפה בצורה רגילה כו שטיפה בבית, כל מערכת הצינורות לחשמל לתאורה, כניסת מים להשקיה ויציאת מים לניקוז אינם גלויים וחשופים לעין וגם נזילה של טיפה אחת מיד מתגלה לעין ונתנת לטיפול מידי.

מצע שתילה הוא בעיקרו חומר אינרטי ללא פעילות אורגנית לכן אנו מעשירים את המצע ביסודות הזנה כגון הומוס ודשן בשחרור מבוקר, הרכב המצע יעשה עם וורמקוליט, מצע קוקוס, חלוקי נחל גודל 1-2 לחלק תחתון ועליון ולא אבן טוף, אין צורך באחיזת מים ויצירת מצע שמזמין את כל מה שלא נרצה להרגיש במרפסת כגון יתושים.

 

לבנות אדנית/יות בבלוק אמריקה.

בניגוד לאדניות רגילות אותם אפשר לחבר בקו ניקוז מוסתר עד פתח הניקוז שנמצא בכל רצפת מרפסת בבניית אדנית בלוק אמריקה זה בלתי אפשרי. אדנית בלוק אמריקה חייבת להיות אטומה מבפנים בחומר איטום שנמרח על כל ההיקף במשטח הפנימי, אז מה קורה עם זה בחורף ? האדנית הופכת לברכת מים, המים גורמים למצע לזלוג החוצה ונוצר משקל עודף עצום על יסודות התמיכה של המרפסת שלא תמיד מסוגלת לעמוד במשקל כזה. קוטר צינור קליטת המים אינו יכול לנקז את המים ויש לנו הצפה - החורף האחרון של 2020 הוא דוגמה טובה לנזקים שנגרמו בערי הארץ עקב ניקוז לקוי.

נכון שמבחינה הנדסית אין כזה דבר אי אפשר אבל העלויות הכרוכות בכך לעתים גבוהות פי כמה מעלות הקמת הגינה כולה כשזה בית שבנייתו הסתיימה ולעומת זאת, הסיפור הזה יכול לעלות מאות בודדות כאשר מדובר בתכנון שלוקח בחשבון כאשר האדריכל/ית מתכנן בית ומרפסת עם ניקוז שיתאים לפונקציה של אדנית גדולה עם מספר נקודות נקז בקוטר גדול.

 

אדניות יפות יש גם בפלסטיק

חדש יחסית בשוק, לא זול אבל פשוט נראה מדהים. אבל אנחנו זוכרים שמדובר סופו של דבר במוצר פלסטיק שבאופן טבעי ישב במרפסת כל הקיץ ויחטוף קרינת שמש חזקה מה שגורם באופן טבעי לדהיית הגוון ולעיתים גם לעיוות טבעי שנוצר עקב חימום הפלסטיק. תשואה לטווח ארוך לשמירת המרקם של האדנית ולמניעת הצפתה בחורף ניתן לפתור בפשטות עם כמה עמודים ו-איסכורית שקופה לכל אורך האדניות ברוחב של 1 מטר בלבד שישמש כהגנה .

לגינה במרפסת גדולה מומלץ מאוד בנוסף למחשב השקה להוסיף מדשנת אוטומטית שפשוט מחסנת ומחזקת את הצמחים ומקרינה עלים מבריקים ופריחה ממושכת. הזנה מסיסה טובה יעילה וזמינה מידית לשורשי הצמחים שלא בדומה לדשנים בשחרו מבוקר אותם ניתן לרכוש בגרגרים המכילים הרכבים שונים ב- npk ובמיקרו אלמנטים.

 

אדניות שתילה מעץ

נכון, בהתחלה זה יפה אבל, כאשר העץ אינו מחוסם ואינו מכיל שכוות בידוד אלה קשקוש של יריעה העסק דינו להרקב בשטח פנים ולדהות בגוון ההיקף החיצוני, מי מכם שיש לו מספיק משאבים בכדי לצבוע כל עונה ולהחליף כל כמה שנים שיבורך ומי שלא רצוי שישמור מרחק.

אדניות פיברגלס מתחת לשטח מקורה (תקרה) יכולים להחזיק מעמד לא רע אבל, כשאדניות אלו עוברות חורף אחד מתחת לגשם הכל משתנה, הירוקת והרקבובית חודרים לתוך הגוון והטקסטורה, ואם לצמח שורשים חזקים הוא סודק את הכלי בקלות, כשאני קונה כלים כאלו אני יודע שזה מגיע עם שכווה מינימלית באיטום ולכן אני מבצע מריחה בפריימר זפת והדבקה פנימית של יריעה המיועדת לברכת נוי ( לא יריעת פלריג / יריעה גאוטכנית). הדבקת היריעה תעשה עם דבק ירוק שמשמש גם להדבקת דשא סינטטי.

 

הצמחים שאנחנו בוחרים לגינה במרפסת
צמחייה מעוצבת בכדים

עיצוב נוף בכדים

עיצוב נוף בכדים

שלישיית כדים בכניסה

שלישיית כדים בכניסה

כדים עם צמחייה ורטיקלית

 כדי שתילה בטקסטורה מגוונת

כדי שתילה בטקסטורה מגוונת
 
אתם מוזמנים לגלות עניין
 

THE PLACE YOU LIVE IN

הצמחים שאתם רוצים במרפסת אלו צמחים שיש בהם הכי פחות זליגה של עלים שיאטמו את פתחי הניקוז ויסתמו את המרזבים, צמחים ללא שורשים אלימים ואגרסיביים שיפוצצו את הכדים או האדניות, צמחים שמותאמים לאזור האקלימי בו אתם מתגוררים, צמחים שיש בהם את היחס הנכון בין מערכת השורשים לעומק ונפח הכד /אדנית, צמחים שאנחנו מבינים את אופי ההתפתחות שלא יסגרו יכבידו וישתלטו על כל המרפסת כשאין כוונה לכך, נציב אותם בשטח צל/חצי צל/ צל מלא / שמש / חצי שמש לפי הצורך, ונתכנן את השתילה שתשאיר לנו יופי גם כאשר אנחנו נמצאים בחורף, נבחר צמחים שנדע כיצד אייך וכמה משאבים נצטרך להשקיע בשימור וטיפוח הקיים באמצעות החזקה שוטפת סטנדרטית.