חיפוי קרקע
 

אדיגן - גינון אקסטרטוריאלי
כיצד אנו בוחרים אבנים לחפוי קרקע בגינה ?
 
 

חיפוי קרקע:

הגודל של האבן והצבע מספיקים לנו בכדי לבחור, או שיש עוד כמה שיקולים שכדאי לקחת בחשבון לפני שרוכשים אבנים לחיפוי הגינה, ולפני שמבצעים את החיפוי.. כבר עכשיו נדגיש. יש פער מחירים בין סוגים שונים של אבני חיפוי, חלקם זולים לעומת האחרים מכיוון שהייצור נעשה בארץ, ויש חלוקי נחל מיובאים מחול עם גוונים מיוחדים שאינם ניתנים להשגה מתוך המגוון המצומצם שתוכלו למצוא בשווקים המקומיים. מבחינת עבודת גנן, אין שום משמעות מבחינת עלויות העבודה של פיזור אבן זולה או יקרה, המשקל הוא אותו משקל וכך גם לגבי היקף העבודה, בחירה באבן זולה או יקרה היא עניין שנתון לשיקול דעתו של הלקוח, מכיוון שבחיפוי שטח נרחב עלויות רכישת האבן משלשות עצמם. לעתים יעדיף הלקוח לחפות חלקת קרקע דומיננטית קטנה יחסית בחזית הכניסה לגינה, ואילו בכל מקום אחר בו יש צורך בחיפוי קרקע ישתמש באבנים זולות יותר, חיבור זה בין 2 גוונים שונים אינו גורע אלה מוסיף ניגודיות כאשר מתבצע שילוב נכון בין מרקם האבן.

מטרת החיפוי

כיצד אנחנו בוחרים חיפוי קרקע ? הגודל של האבן והצבע מספיקים לנו בכדי לבחור, או שיש עוד כמה שיקולים שכדאי לקחת בחשבון לפני שרוכשים אבנים לחיפוי הגינה, ולפני שמבצעים את החיפוי.. כבר עכשיו נדגיש. יש פער מחירים בין סוגים שונים של אבני חיפוי, חלקם זולים לעומת האחרים מכיוון שהייצור נעשה בארץ, ויש חלוקי נחל מיובאים מחול עם גוונים מיוחדים שאינם ניתנים להשגה מתוך המגוון המצומצם שתוכלו למצוא בשווקים המקומיים. מבחינת עבודת גנן, אין שום משמעות מבחינת עלויות העבודה של פיזור אבן זולה או יקרה, המשקל הוא אותו משקל וכך גם לגבי היקף העבודה, בחירה באבן זולה או יקרה היא עניין שנתון לשיקול דעתו של הלקוח, מכיוון שבחיפוי שטח נרחב עלויות רכישת האבן משלשות עצמם. לעתים יעדיף הלקוח לחפות חלקת קרקע דומיננטית קטנה יחסית בחזית הכניסה לגינה, ואילו בכל מקום אחר בו יש צורך בחיפוי קרקע ישתמש באבנים זולות יותר, חיבור זה בין 2 גוונים שונים אינו גורע אלה מוסיף ניגודיות כאשר מתבצע שילוב נכון בין מרקם האבן.

הייעוד של חיפוי הקרקע בגינה ביתית פרטית נועד לרוב לחבר בין 3 מטרות, המטרה הראשונה היא למנוע התאדות מים, ובכך למעשה אנו מפחיתים את כמות ההשקיה, פעולה זו מתבצעת עם יריעת פלריג / יריעה גאוטכנית ומעל אבני חיפוי ששומרים על אדמה לחה זמן רב יותר מאשר קרקע חשופה ללא אמצעי חיפוי.

המטרה השנייה היא למנוע הצצת עשבי בר, נכון לומר, הפחתה של הופעת עשבייה בשיעור של 30% לעומת קרקע חשופה, וגם נתון זה לא עומד במבחן כאשר מדובר בעשבייה קשה כגון חילף החולות. יש גננים שיוצרים אשליה אצל הלקוחות בטענה כי העשבייה תעלם באופן מוחלט ואין כך הדבר, אחד המדדים לפוריות הקרקע ניתן למצוא בנביטת העשבייה. נתוני יעילות גבוהים יותר של מניעת הצצת עשבייה מעל חיפוי יריעה בגידול שדה בענף חקלאות נובעים מכך לדעתי עקב התהליך השונה בהכשרה ועיבוד הקרקע לפני זריעה, בגינה ביתית פרטית במתכונת המקצועית של הגנן המודרני תמצאו כי עיבוד אדמה מסתכם לכל היותר בהדברה וניכוש עשבייה במרקם עליון של קרקע ללא הכנה הכשרה ועיבוד במשנה סדורה.

המטרה השלישית: הפונקציה של היופי במשוואה את האבן ניתן לשלב באין ספור אופציות ובאין ספור אלמנטים שמשתלבים בטבעיות במבנה העיצוב לצרכי נוי, לשימוש פרקטי ולשימוש דקורטיבי. עיצוב גינה עם אבני חיפוי מדגיש את היופי של הגינה עם הבלטת האבן לעומת האלמנט שנמצא במרכזו או בסביבתו, אבל, ברוב המקרים בחלוף זמן קצר יחסית אנחנו מגלים ש... סוג הצמחים ששתלנו מכסה את האבן שוש ושוב למרות הגיזומים התכופים, ומכאן, שכאשר השיקול של היופי באבן בולטת הוא חלק מהעניין, יש לבחור צמחייה שתחילת הצימוח הוא מעל אבני החיפוי ובאופן שיותיר מקום להתבונן על האבן גם כאשר הצמח מתבגר.

הנתון השני נובע מזליגת עלווה שמכסה את האבן למרות שאנו מנסים לבצע ניקוי או שגנן עושה זאת מטעמכם, חשיפת האבן מתבצעת בדרך כלל באמצעות מפוח עלים שמסלק עלווה כמלה מעל משטח האבן, אבל גם כאן נוצרת בעיה כאשר סוג האבן שנבחר אינו מאפשר ניקוי מוחלט ואפשר להבין זאת בדוגמה שנביא כאן.

חיפוי קרקע

טוף הוא אינו בחירה מוצלחת כאשר הדגש הוא יופי, אם כי כאשר מניחים אותו חדש הדבר יוצר אשליה שכזו, שטח פנים של טוף שונה מאשר שטח פנים של חלוקי נחל, כל מה שעף עם הרוח על משטח הטוף, עלים ופריחה יבשה חודרים לחריצי האבן ואינם מאפשרים ניקוי, בוודאי שלא באופן ידני, וגם לא באמצעות מפוח שמעיף את האבנים, שימוש בשואב גם הוא בעייתי מכיוון שהאבן נשאבת פנימה, יוצא שהמראה היפה שקיבלנו בהתחלה הולך ומתפוגג ברכיבי צימוח יבשים שלא ניתן להיפטר מהם.

ובהיבט נוסף: עצי הגן וכלל מרכיבי השתילה צריכים לפחות פעם בשנה פיזור קומפוסט (ממקור בדוק) שיפרה את הקרקע, אך כיצד נעשה זאת כאשר יש חיפוי של יריעה ואבנים ? וכיצד נדשן את הצמחים בשחרור מבוקר, כיצד נחפור סביב הצמח בכדי להצניע את גרגרי הדשן ? במקרה זה אם יש ברשותכם מערכת דישון היא עושה את העבודה בהזנת חומר מסיס ישירות עם ההשקיה אך לא לכולם יש משאבת דישון בצמידות למחשב ההשקיה.

לעומת זאת. חיפוי בחלוקי נחל מאפשר ניקוי פשוט באמצעות מטאטא רגיל / מפוח / שוב רגיל וזאת מכיוון שדרגת הצפיפות של שטח הפנים אינה מאפשרת לעלווה ועלים יבשים לחדור לנקבוביות וחללי האבן, אך גם כאן פיזור חלוקי נחל או טוף עדיין עם אותה בעיה של הצנעת קומפוסט ודשן גרגרי, אלו מכם שחושבים שאפשר בכל שנה להזיז את האבנים, לבצע הצנעת יסודות ולהחזיר את האבנים פשוט צודקים – אבל יש לכך מחיר תשלום לא מועט לגנן אלה אם כן תבחרו לעשות זאת בעצמכם.

חיפוי במקום המיועד לגיל הרך:
חיפוי במקום המיועד לילדים בגיל רך. תשימו לב שבגני ילדים לא מבצעים חיפוי של טוף, אם יש לכם בחצר פינת משחקים על משטח אבן טוף אתם חייבים להשגיח בצמידות על הילד או הילדים של א יכניסו לפה אבן טוף, לכן, במצע המשמש ילדים ופעוטות, אם נבחר חיפוי של אבן  (יש הרבה אופציות אחרות שלא קשורים לאבנים) הקפידו על חלוקי נחל שאינם ניתנים לבליעה, ואינם מאפשרים הסתתרות של מזיקים בעומק האבן, אך אינם מונעים זאת מתחת ליריעה. חיפוי קרקע עם יריעה וכל סוג אבן מייצר תנאי לחות מתמשכים, זהו אזור מעולה להתפתחות מזיקי קרקע בקטריות פטריות ועוד, סביבה לחה מטבעה מזמינה מקקים יתושים זוחלים ומעופפים שמוצאים בית קינון רבייה ודגירה בסמיכות לקרקע, אך גם לצמחים עצמם אין הדבר טוב בהכרח, שורשים בתוך לחות מוגברת הם מקור לצרות שבאים לביטוי בדרכים שונות, כולל מחלות שורש ועלים, רקב שורשים, פריחה מועטה, פרי נגוע, נוף בלתי יציב ומדולל וכיוצא באלו.

למדנו שבבחירת טוף יופי לגינה הכוונה היא לא ליופי אלה לחיסכון חלקי בהשקיה ומניעה חלקית של הנבטת עשבייה, למדנו שיש כאן בעיה עם פיזור דשן וקומפוסט שצריך להתבצע בהיקף הצמח ולא בצמידות לגזע של הצמח / שיח / עץ ואין לנו אפשרות לעשות זאת ללא הרמת החיפוי. למדנו שיש לחיפוי גם מגרעות והשפעה ישירה על איכות הצמיחה / פריחה / פרי / הופעת מזיקים מחלות שורש ועלים ועוד.. ברור לנו שמוטב לא לבצע חיפוי בסביבת ילדים באבן טוף קטנה שאפשר להכניס לפה – יש לכם נתונים תבחרו את מה שטוב ונכון לכם.. בהצלחה רבה אדיגן