גינה בבית פרטי חדש צמוד קרקע בקריות

ברוב המקרים נושא הגינה מגיע לאחר שכבר נכנסנו לבית, רוב האנשים אינם מודעים לחשיבות התכנון בשלב המקדים, כאשר הבית עצמו נמצא למעשה בשלב התכנון או בתוך תהליך התקדמות הבנייה. לתכנון גינה ופיתוח חוץ יש חשיבות רבה מאוד במקום בו אנו שואפים לייצר שלמות אבסולוטית בין חוץ ופנים. גם כאן, אנשים רבים לא מבחינים או מודעים להבדל שבין אדריכלות בניין לאדריכלות נוף, מקצועות אלו שונים באופן מהותי זה מזה, אדריכל נוף / מהנדס נוף / גננים מעצבי גנים עוסקים בתכנון נוף צומח, ואילו אדריכל / ארכיטקט בנייה עוסקים באלמנטים דוממים.

רבים וטובים מעדיפים לאדריכל הבית לבצע התקשרות עם גנן בכדי שישלים מלאכת עבודות גינון, אני באופן אישי רואה בכך חיסרון ב-2 היבטים, הראשון הוא התגמול הכספי אותו מקבל האדריכל מתחת לשולחן עבור העבודה שמסר לגנן, ואילו הנקודה השנייה עוסקת במבנה הצורני של הגינה באופן שמחושב מראש, ובמילים אחרות, שיקל על הביצוע של האיש אותו יבחר לבצע את המטלה. אפשר להגדיר זאת כך, כאשר אתה תובע את חברת הביטוח שלך שעושה הכל להגיד שאתה שקרן, היא מפנה אותך לרופא מטעמה (היא משלמת את משכורתו) שיגיד שאתה בריא גם אם יש לך מחלה ובעיה מוכחת, זהו ניגוד אינטרסים.

יש הבדל עצום בין מצב בו אתם מתחילים את בניית הבית משלב אפס על מגרש שלכם, לבין מצב בו אתם נכנסים לבית שנבנה במודל אחיד או מתוך מבחר של שלושה דוגמאות מוכנות מראש, כאן לא ניתן לעצב את פני השטח באופן עצמאי, ולמעשה העיצוב של הגינה מוכתב במידה בלתי מבוטלת מהמצב הקים בתנאי שטח (בניית שכונה חדשה). בואו נמחיש זאת לדוגמה - מגיע לכם משטח מרוצף של 9 מ"ר במרפסת, אם תבקשו מהקבלן לבצע משטח עגול / מעוגל / מקומר הוא ידרוש תשלום נוסף כך גם לגבי רחבה עם ריצוף בגינה או מדרכה.

הטעויות הנפוצות רבות ומגוונות, בצדק הלקוחות אינם יכולים להבחין בשלב מוקדם או להפנים את ההשלכות הנובעים מליקויים שונים מכיוון שאינם בעלי מקצוע וצריך לומר, לעתים הקבלנים מבינים היטב את המשמעות אך עד שזו תעלה ותופיע הם כבר יהיו הרחק בטווח הביטחון של העדר אחריות, קבלו עוד דוגמה: הקבלן הכניס קרקע למילוי השטח כנדרש אבל זו קרקע משובשת שטומנת בתוכה פסולת בנייה, שורשים וזרעי בר בעומק הקרקע, אדמה כבדה שצמודה לדופן החיצוני של הקירות החיצונים בהיקף הבית יגרמו בחלוף מספר שנים לרטיבות  עובש פטריות קילופי טיח בתוך הבית ובחוץ ועוד..
 

אם צריך גינה גנן הוא חלק מהעניין:

לא, זה לא מוקדם מידי לסגור את נושא הגינון בתחילת הבנייה בכלל ובתהליך התכנון בפרט, לא תהיו חיבים להקשיב לכל מה שיציג בפנכם אבל אולי תוכלו לראות את הדברים במשקפת ברורה יותר, הגנן אמור ללות את התהליך מראשית הבנייה, להצניע את השרוולים כמו כל התשתיות, לבדוק את נושא הקרקע, ולעצב משטחים קשיחים שיבנו בשלב מאוחר יותר ויהיו חלק מעיצוב הגינה, מתוך הניסיון שלי השלמת הקמת גינה מבוצעת רק בסיום מלא של בניית הבית ולאחר פינוי של החומרים והמיכון בו השתמשו לבנייה.

נשמח להשיב לכם על כל שאלה ללא מחויבות כלשהי.
שתהיה לכם בחירה טובה והצלחה רבה.