תכנון גינה דירת גן

תשובות לשאלות..

רכשנו דירת גן עם שטח קרקע צמוד של 150 מטר מרובע וכעת מתברר לנו שכל שוחות הביוב והניקוז של הבניין נמצאים בתוך שטח החצר מה שמיועד על פי התכנון שלנו להפוך לגינה,. דבר נוסף, כל הניקוזים ממרפסות בקומות העליונות כולל גג הבניין מתנקזים ישירות לחצר, אייך פותרים את הבעיה מבחינה תכנונית כאשר ניגש לתכנן את הגינה ? ומה המשמעות של עשרות פתחי הניקוז ( בכל מרפסת לפחות אחת)שיובילו מים  לתוך הגינה ? וכיצד פותרים בעיה נוספת של מעטה פרטיות כשיושבים בגינה כאשר מעלינו דירים רבים ?

תשובה: דבר ראשון, בגינה מסוג זה מומלץ להשתמש במצע קרקע בעל כושר ניקוז גבוה מהיר ומשופע בכדי למנוע הצפת גשמים בחורף מכיוון שכל המים בעצם מתנקזים ישירות לגינה שלכם. דבר שני, יש לקחת בחשבון שניקוי מרפסת עליונה עם חמרי שטיפה חזקים כגון חומצה או כלור מגיעים בעצם ישר לתוך הגינה לכן ובמידת האפשר בתהליך פשוט מחברים קונוס להטיית זווית הניקוז למקום שלא יגרום להחמצת הקרקע הגננית או לצמחי הגן. דבר שלישי, יש לקחת בחשבון בשלב התכנון את האפשרות שאחד השוחות או יותר יסתמו או יוצפו ואין דרך אחרת לטפל בכך אלה דרך כניסה לגינה שלכם מה שיצריך הרמת מכסי הביוב וטיפול בבעיה.

בהיבט אסטטי כיסוי המכסים של השוחות אינו יכול להיות מקובע באופן שימנע תזוזה מידית במקרה הצורך, גם שתילה בסמיכות היא נושא בעייתי שעלול להוות מכשול בהמשך הדרך, כדאי לשים לב שבכל מצב בו אתם שוקלים לבצע חיפוי ביריעה או ריצוף נרחב בגינה אתם מותירים חלל קרקע קטן לספיגת מים ומכאן החובה לדאוג לתשתית ניקוז שתחדור את החומה סביב הבית ותופנה למרחב החיצוני מחוץ למתחם החצר והגן.

בפתרונות האפשריים מהפשוט ביותר בו מניחים קערית שתילה ברדיוס שמכסה את פתח השוחה מה שניתן להזזה בקלות ובאופן מידי בשעת תקלה, עד בניית קונסטרוקציה מעוצבת כאלמנט פיסולי עם גלגלים מוצנעים המאפשרים גישה לביוב בקלות, פתרון נוסף נמצא ביצירת תיחום מעוצב סביב השוחה ושתילת צמחים זוחלים ומתפרסים שמכסים את המכסה לחלוטין, כמובן שאם אין עניין בהשקעה מכבידה אפשר פשוט לקנות דשא סינתטי ולחתוך במספרים/סכין יפני עיגולים בקוטר שיכסה חלק עליון בשוחה או הדבקת חלוקי נחל מספר 1 באמצעות דבק שיש ישירות על המכסה (הדבר אינו מפריע לפתיחת המכסה).

ברור שביצוע נטיעה של עצים בסמיכות לביוב אינה מומלצת ותכנון צריך להתחשב בנתיב גישה פתוח שיאפשר נגישות למקום ללא חבלה דריכה ועקירת צמחים שהשתרשו ומכאן נובע הצורך בביצוע תכנון שמתחשב בכל הנתונים העולים מפני השטח מה שימנע מכם נזקים בלתי נמנעים, בקניית דירת גן אין הוראות הפעלה שמסבירים את הדברים האלו וטוב לדעת אותם טרם הרכישה.

להיבט הפרטיות חשיבות מרובה כאשר אנו יושבים בחוץ בחיק המשפחה או מארחים חברים, אנחנו לא רוצים חשיפה של הדירים שצופים מקומות עליונות, יצירת מעטה פרטיות שמגן עלינו  עם שמירה על הצללה סבירה שמותאמת לצרכי הצמחים ששתלנו היא עניין לפעולה יצירתית שמשתנה בהתאם לדפוסים ומשתנים רבים הכוללים את מפנה הבית ומיקומו ביחס לקומות העליונות, לעתים ניתן לעשות זאת באמצעים אורגניים ולעתים בפתרונות הצללה מעובדים.
בעיות שכיחות בתכנון גינה בדירת גן

בחירת צמחים לגינה בדירת גן

בחירת צמחים לנטיעה ושתילה בגינה של דירת גן מומלץ לבחור אלמנטים שלא יאמירו בגובה עד לחלונות בתים במרפסות עליונות שיגרמו לשלוחות הענפים לחדור למרפסת של דירים אחרים ולגרום להצללה ופיזור עלים או כניסת מזיקים שמנצלים אורך ענפים לחדירה למרחב הביתי. בשום פנים ואופן אל תבצעו נטיעה של עצים או שיחים עם שורשים אלימים שמתפרסים בגינה וגורמים לנזקים לתשתיות הבית ושוחות הביוב.

תיקון נזקי תשתית לשוחות ביוב זה סיפור בהוצאות כבדות לתיקון הנזקים  ומכיוון שביצעתם שתילה לא מושכלת כל הנטל נופל עלכם כבעלי האחריות, גם כשמדובר בבית משותף הדירים לא לוקחים כל חלק בהשתתפות עלויות התיקון כאשר מוכח שהנזק נגרם עקב שתילה בלתי אחראית.