גינה מקבלן גינון יד ראשונה בבית משותף חדש

בשעה טובה אתם נכנסים לדירה חדשה בבניין מגורים חדש ישירות מהקבלן, עקבתם בהתרגשות אחר תהליך הבנייה, ובחרתם לדירה שלכם ריצוף מטבח וסניטציה ממבחר מצומצם שהציע קבלן הבניין. בפרוספקט ההדמיה שהציגו לכם בתהליך הרכישה, ראיתם בניין יפה וגינה מדהימה כחלק משלים לפיתוח החיצוני של הבניין הרב קומתי, אם תחזרו אחורה אל אותו פרוספקט תוכלו לגלות שבין ההדמיה למציאות אין ולא כלום, הצמחים הזולים ביותר, העיצוב הגרוע ביותר, מערכת השקיה בזבזנית, צמחים שאינם מתאימים, חוסר התחשבות באיכות הפנאי של הבוגרים והילדים כאחד.

כעת, הגינה עומדת שרירה וקימת, וכדי להתאים אותה לצרכי הדירים אנו צריכים להכנס להוצאות נוספות, מה שברוב המקרים פשוט לא יקרה מכיוון שהוצאות הכניסה לבית חדש אינם עניין פשוט, ומי עכשיו יכול להכנס למחזור נוסף של השקעה בגינה. זה המודל שמלווה את רוב גינות מבני המגורים המשותפים בבנייה חדשה. קבלו כאן דוגמה אחת שתמחיש לכם למה הנושא הזה מחייב שינוי ברמת העיקרון, ולמה כדאי לסגור את נושא הגינון לפני קביעת העובדות על יד קבלן בניין או קבלן גינון שמבצע את העבודה מטעמו.

במאמר קודם בתחום, הסברתי שנושא הגינה בבית מגורים משותף צריך להכיל את תובנות הדיירים, תוך התחשבות בטווח גילאים רחב ככל שניתן במישור פרקטי ופונקציונלי במקביל, בשטח מגונן של 400 מר ניתן לבסס גינה יפה ונעימה לעין בהיבט הייצוגי, ויחד עם זאת לשלב מוטיב פרקטי שיאפשר לדיירים ולילדים שרוצים להתאוורר מקירות הבית, לצאת החוצה לגינה ולבלות בה בדיוק כמו שבעלי בתים צמודי קרקע יכולים לבלות בגינה ביתית פרטית, שיקולים אלו אינם מעניינו של הקבלן, בשלב הראשון אין ועד בית שיתן הנחיות ברורות, וכאשר הבניין מאוכלס ונקבע ועד יש בגינה תוצאה מוגמרת שאינה מתכתבת עם צרכי הדיירים במובנים רבים שלא נלקחו בחשבון בשלב התכנון.

גינה בצד אחורי בבית משותף

פרק שמוקדש לחלק העליון:

ממרפסות צד אחורי ניתן להשקיף אל הגינה בחלק האחורי, ואילו מרפסות החזית משקיפות על גינת המבואה בחזית. תמונה מספר 1 מציגה את חזות הגינה בצד האחורי של הבית, וזה מה שאתם רואים. גינה על שטח של 200 מר בנויה ב-2 מפלסים בצמידות.

מפלס גבוה: שימו לב שהמפלס הגבוה מסתיים עם תיחום בטון (כמעט בגובה של מטר מעל מפלס הקרקע) המפלס הגבוה בנוי על מצע בטון ולא על אדמה טבעית, במונח המקצועי גינה צפה, גינה שמתחתייה יש חניון תת קרקעי לרכבים של דיירי הבניין, המשמעות שתיחום דפנות הבטון גבוהות כל כך לעומת מפלס הקרקע נובעות כנראה משיקולי בטיחות, ולכן לא מילאו את המצע עד למעלה, בגינה הזו אין קרקע טבעית אלה טוף גרוס אותו יש לדשן בכל חצי שנה לפחות להעשרת המצע ביסודות הזנה (קרט + מיקרו אלמנטים).

התקינו כאן פסים של צנרת טפטוף מווסת לאורך, כ-50 סנטימטר בין צינור לצינור כאשר לאורך הצנרת יש נקב טפטוף כל 30 ס"מ, ובמילים אחרות, מאות מטרים של צנרת + מאות נקבי טפטוף וכל זה על גג החניון, כבר למדנו היטב שבחלוף מספר שנים מתחילים הצרות להופיע בנקודות שונות בתוך החניון בצורת נזילות, קילופי טיח, פטריות וכיוצא באלו, בכדי לתקן את הסיפור הזה נצטרך לעקור את הצמחייה, להוציא את כל המצע ואז להחזיר שוב, אם במקרה פתח הניקוז של הגינה הזאת נסתם, בחורף הגינה הזו תהפוך לברכת מים ענקית מכיוון שיש קירות סביב הגינה שבולמים את האופציה לניקוז.

משהו על טוף גרוס. אבן טוף מעולה לשתילה בכדים, היא מנקזת ובעלת כושר אחיזת מים טובה ובכך גורמת לחיסכון השקיה, אך גם לאבן זו חסרונות, הלחות המתמדת והתפרקות טבעית גורמת להתרוחחות, בהתפרקות זו האבן הופכת ליציקה בדומה ליציקת בטון, אם יש לכם אדנית או כדים עם טוף כזה שנים רבות, תוכלו להרגיש לבד כיצד המצע התקשה, היבט נוסף, הופעת עשבייה בין משטח גדול של טוף גרוס כמו באדנית שאתם רואים בתמונה, אינה נתנת לניכוש כמו קרקע רגילה, כאן האפוציה היחידה היא הדברה, לכן, תכנון שתילה באדנית כגון זו צריך להכיל את מיטב ומירב השיקולים מראש.

הפער בין הזמן בו מתבצעת הקמת גינה לזמן בו הגינה עוברת לידי הלקוח - ובין הזמן בו מתחיל רצף התחזוקה.

אכלוס בניין חדש אינו נעשה ביום אחד, לעתים עד שיש אכלוס מלא לוקח זמן, בנתיים עוד לא נבחר ועד, והגינה בעצם כבר מוכנה אך כרגע אין מי שמטפל בנושא הזה. המים זורמים ללא צורך בהעדר מי שיכוון את מערכת ההשקיה, העשבייה משתלטת, חלק מהצמחים כמל, בחלקים שונים נוצרת שקיעת קרקע, עם תחילת האביב מתרבים המזיקים, ולמעשה עד שמתעוררים הדברים כבר אינם נראים ומתוחזקים כנדרש, אז לא רק שהגינה אינה מעניקה מענה שמתחשב בצרכי הדירים אלה שהתחזוקה לקויה עד אשר הדירים מתחילים להתארגן.

חוזרים אל תמונה מספר 1 - אז איזו צמחייה יש לנו בתוך הגינה הצפה ? יש 2 סוגי עצים, טבבויה איפה + שזיף פיסרדי. טבבויה איפה ניתן לשלב גם בגן נוי, יש לעץ פריחה יפה אבל מדובר בפריחה של חודשיים ימים מקסימום, ולאחר מכן פשוט עלים למשך כל השנה, במחשבה של תכנון מה רוצים לראות הדירים מקומות עליונות ממרפסות הבתים הייתי מעדיף לבחור עצים עם פריחה לתקופה מקסימלית לאורך כל הקיץ ולא משהו שנמשך במקרה הטוב חודשיים ימים. השזיף הפיסרדי נושא גוון חום אדמדם ופריחתו קצרה ביותר, עץ נשיר שלא ניתן לבסס אותו כ-גדר חיה, לא הייתי נוטע כל כך הרבה עצים כאלו שאין בהם דבר משלים לנוף הסביבתי, כמובן, שבתוך גינה צפה הבחירה חיבת לקחת בחשבון את מרכיב השורשים שלא יסבו נזק לתשתית הבטון וכמובן לצריכת המים.

בכל שטח המצע כולו שתלו משתרע בשם דיכונדרה כסופה, משתרע רחב עלים שסוגר את חללי הקרקע ויוצר מרבד כסוף מקסים, אבל לגינה צפה בגודל כזה הדבר פשוט לא מתאים. שימו לב אייך העשבייה השתלטה על השטח, אין אפשרות להדביר, אין אפשרות לבצע ניכוש עשבייה, ואף גנן בעולם לא יבזבז חודשים לעבודת קלטור ידנית להוציא את העשב אחד אחד - זה פשוט בלתי אפשרי.

מה היה אפשר לעשות בשטח הזה בנוסף לשתילה ?

פרגולה עם איסכורית בחלק מהשטח, ספסלי ישיבה, כמה מתקני חצר למשחקים עבור הילדים והנכדים, פינת מנגל משותפת לכלל הדירים, עמודי תאורה, משטח רצפה מרוצף במרצפות או דשא טבעי / סינטטי, פארק קטן שישמש את הדירים לכינוס או פעילות חברתית בתוך אווירה טבעית, את הצמחייה הייתי שומר למפלס תחתון ויוצר הפרדה באמצעות 2 מדרגי שתילה, האחד נמוך ליצירת מרבד גוונים בדומה לגן ורדים, ומדרג גבוה סמוך לגדר הגובלת בקצה המגרש לפרטיות מלאה בין כביש (דו סטרי) והולכי הרגל (ראו את הכביש בתמונה).

אך גם אם השטח על פי בקשת הדיירים היה מיועד כולו לצמחייה בלבד, הרי שתכנית השתילה הייתה מתבססת על צמחייה שתאה מעל פני הקרקע כגון שיחים על גזע, מסיבות רבות את מצע השתילה לא הייתי מכסה בכדי להבטיח את יעילות התחזוקה בעתיד, יצירת סבך שתילה גדוש וצפוף כגון גרניום לימוני שרואים בתמונה אכן סוגר את השטח של הקרקע אבל המשמעות היא שבצמידות לבית אתם מפתחים ומטפחים בית קינון לדגירה ורבייה של מזיקים שונים שבאים לחיות בתנאי צל ולחות מתמדת מתחת לסבך הצמחייה.

החלק של הגינה במפלס תחתון - החלק שגובל מצד אחד עם גינה צפה ומצד שני תיחום גבול גדר מתכת.

כאן יש שוב את אותו קונספט של פיזור עצים, פסים של קווי טפטוף, ותוספת של גרניום לימוני. שתילה אקראית, שתילה שלא מתאימה לסדר מדרגים, שתילה מיותרת ללא תכלית ומטרה אחת - לייצר נפח ולסגור את חללי הקרקע. נדגיש למען ההגינות, קבלן הגינון אינו נושא באשמה כלשהי מכיוון שהוא פועל בהתאם להנחיות ומסגרת תקציב שנקבעה לו, ויחד עם זאת, מתווה התכנון והאופן בו הגינה נבנתה מלמד אותנו כי המוטיב מושתת על עיקרון מקובל בגינון ציבור המאפיין שטחים ציבורים ומוסדות ציבור, מוטיב זה אינו מתאים בתכנון ובעיצוב לגינה פרטית, בין שה גינה בבית צמוד קרקע ובין שזו גינה בבניין משותף רב קומתי.

התכנון של הגינה צריך להתחשב לא רק בדרישה ובצורך של הדיירים בהיבט של היופי של הגינה, אלה גם ברמת ההחזקה ובכמות ההשקיה שידרשו לשלם עבורה, תכנון מוקפד בגינה גדולה על שטח נרחב צריכה לחשב את עלות התחזוקה מראש, ולא לצאת מתוך הנחה שהדיירים ישברו את הראש כי קיבלו באופן יבש את מה שהתחייב ברכישת הדירה, וכדברי אחד הקבלנים, התחייבנו לגינה קיבלו גינה, כעת זו ההתמודדות שלהם.


הדרך הנכונה לגינה בבית משותף חדש...

לשון המונח הדמיה, בכאילו, דומה, דימיון למה שאולי תקבלו כך או אחרת, נכון, כשרואים את זה בהדמיה זה נראה מהם, הגינה פשוט מקרינה יופי על כל הסביבה, אבל כשמגיעים למציאות הדברים כבר אחרת לחלוטין - הפיתרון יכול להיוות פשוט. לעקב את מימוש בניית הגינה עד שיש רוב שכבר ביצעו את הרכישה, לבקש מהקבלן מפרט טכני או להתנות את הביצוע במבנה שיפורים שיותאם לדיירים, פיתרון נוסף הוא לקבל את תקציב הגינה ל-קופת ועד הבית ולבצע בחירה של מבצע על ידי דיירי הועד הנבחרים, כך מונעים תוצאה שאינה עונה על צרכי הדיירים, ואין צורך להשקיע שוב לאחר שלפתחנו נוצרת עובדה מוגמרת.

בגינה משותפת של בניין יוקרה שמכיל 98 דירות היה מצופה מקבלן הגינון להתקין מחשב השקיה מבוסס על ידי שליטה אינטרנטית, נכון לומר כי מחשב מבוסס על קשר ישיר לאינטרנט חשוב בכל גינה, ובעיקר בגינות בהם לקוחות נמצאים מחוץ לביתם שעות רבות במהלך היום או בנסיעות תכופות לחול. החשיבות בהתראה מידית על נזילת מים היא קריטית כאשר מדובר בגינה צפה או גינה במרפסת, כאשר מחשב ההשקיה שלכם מחובר לאינטרנט ומתקבלת התראה על נזילה, מיד אתם פותרים בעיה באמצעות מחשב משרדי / בטלפון נייד / ב-לפטופ, אפשר לסגור את ברז 1 או יותר, בימים חמים במיוחד אתם מוסיפים מים בלחיצת כפתור ובמקרה תקלה חריגה נועלים מערכת מים לחלוטין.

בגינה גדולה ומושקעת כמו בבניין מגורים משותף נהוג היום להפקיד את נושא הטיפול בבניין ובגינה על ידי גורם שעוסק בתחזוקה וניקיון, רבים וטובים אינם מודעים שאיש הגינון שנשלח למקום אינו איש מקצועי, מערכת מים עם שליטה מאפשרת זיהוי וטיפול מידי בתקלה ללא צורך לחכות עד 14 ימים (הימים בין תחזוקה אחת לשנייה), נזילה במשך ימים רבים כל כך מסבה נזק עצום לצמחים ולתשתיות מלבד הבזבוז המשווע של המים.

שתהיה לכם בחירה טובה והצלחה רבה.