עיצוב גינות

התקנת דשא סינתטי בשיטה ייחודית

התקנת דשא סינתטי בשיטה ייחודית

מכיוון שלא נולדנו חכמים ומן הסתם נמות טיפשים אנו במצב של למידה מתמשכת אחר פתרונות טובים ועמידים יותר. אומרים שאין חכם כבעל ניסיון אבל אני מסתייג וטוען (שבמקרים רבים) החכם לא עובר את הניסיון אלה לומד ממי שכבר עבר אותו.מבוא:
קבלו נקודות, להשקפה מזווית אחרת על התקנת דשא סינתטי, לא נחזור על התוכן שמצאתם ברוב אתרי הגינון של גננים משווקי המכירות המתהדרים באיכות וטיב הסחורה שלהם לעומת אחרים ונתמצת זאת כך, יש סוגי מדשאות עמידים יותר ויש עמידים פחות ובשורה אחרונה זה מסתכם במחיר, ולמחיר שאתם מוכנים לשלם יש מחיר שישתקף ברוח התוצאה בחלוף השנים לשבט או לחסד.

אדיגן לא אובייקטיבי: כ-גנן מומחה עם ניסיון של קילומטרים בפריסת מדשאות טבעיות וניסיון שהגיע לשיאו ברמת התחזוקה, גם אני מכיר בעובדה שטיפול במדשאה טבעית מצריך אנרגיה עקבית וטיפול שוטף בכדי להשיג תוצאה מיטבית, וכנראה שאותו דור שהיה לו זמן פנוי ואהבה לנושא הולך ונעלם ממחוזותינו. כאן נכנס הפלסטיק לפעולה, מרפדים את האדמה בשטיח ויש לנו צבע ירוק ללא השקעה נוספת בחומרים וטיפולים, קשה לי להודות אבל עדיף שיהיה לכם פלסטיק בגינה מאשר דשא טבעי שלא תדעו או תרצו להקפיד לטפל בו.

אין מחלוקת שניתן למצוא בשווקים דשאים סינתטיים באיכות טובה, איכות שנמדדת בדרגות צפיפות תפרים, גובה הסיבים, גוונים שמקנים תחושה של מוצר טבעי, צבע עמיד ציפוי סיליקון ועמידות בקרני UV ועוד.. אולם פלסטיק הוא רק פלסטיק גם כאשר תנסה לעטוף אותו במילים חמות, מדשאה סינתטית חשופה לשמש הקיצית גורמת לדהיית מרקם הגוון משנה לשנה, המרבד קולט חום עצום ומעלה את הטמפרטורה בחצר בגן ובבית עצמו.

קוריוז אישי: את ההתקנה הראשונה של מרבד דשא סינתטי בישראל עשיתי בבית פרטי בקרית שמואל עם חדירת המוצר לשוק הישראלי וכבר אז חשבתי שמשהו בהתקנה מצריך חשיבה אחרת בתהליך היישום, פניתי לשכן שלי (אומן איור)שיסמן לי דמות מצוירת באיור על המרבד ואני בזהירות עברתי עם סכין על קו הסימון, לאחר החיתוך של המרבד כ-30 מר מרובע, פניתי למתפרה שיתפרו את ההיקף בתפירה מחוזקת מפני שבחלק מתוואי החיתוך ניתקתי חלק מהקשרים.

דבר אחד היה ברור עוד לפני ההתקנה. מצע הכורכרית המהודק דינו להתפרק בהליך איטי, תנודות קרקע טבעיות גורמות לסדקים במבנים קשיחים הרבה יותר, המצע נמצא בלחות מתמדת מה שיחליש את מבנה ההידוק בנוסף לדריכה, הפתרון היה פשוט מבחינתי, לתוך המצע לאורכו ורוחבו הנחתי ברזל בניין בדומה לברזלים המשמשים ליציקה, ולאחר ההידוק כשהברזל מוצנע בתוך המצע פיזרתי מלמעלה שקים של מלט לבן ( אפשר גם עם דבק קרמיקה חזק שמיועד לריצוף), את אבקת הבטון פיזרתי עם מטאטא על כל המשטח ובסיום ביצעתי השקיה שהחדירה את המלט לחריצים הפנימיים במשטח וכך ביצעתי קשירה של המשטח שתמנע התפרקות.

לא במקרה אנו עדים לכך שכעבור חורף אחד או יותר אנו מגלים מרבד גלי או שקוע שמתחיל בנקודה אחת או מספר נקודות בו זמנית, כאן היופי של המרבד המתוח מתחיל להתפוגג, קשירת המשטח עם ברזל ומלט מגבירה פי כמה את עמידות המשטח לעבירות ודריכה, לא רק איכות הדשא מכתיבה את התוצאה אלה איכות הכנת התשתית למדשאה - זו העבודה הקשה בהתקנת מדשאה סינתטית.

בהתקנה שכזו אנו יוצרים שיפוע במצע עצמו כלומר, המשטח מפולס אבל המצע משופע ואינו מורגש או בולט לעין. גם תופעת הצצת עשבי הבר בתוך המדשאה נעלמת לחלוטין, מדשאה שנמצאת בסביבת עצים ושיחים עם שורשים חזקים עלולה להיפגע מזחילה והתעבות השורשים מתחת למדשאה מה שיגרום למרבד לעיוות בפריסה ומכאן שלמשטח יצוק יתרונות ברורים מול התקנה סטנדרטית גם בהפחתת סיכוי לנזקי שורשים אלימים שירימו את המדשאה כלפי מעלה.

במסע הטבעי של בעל מקצוע סקרן יצירתי שמחובר באהבה לעשייה שלו החיפוש אחר פתרונות טובים ויצירתיים יותר אינו מכוון אלה נלמד ונרכש באקראי ובהארת עמל הניסיון. מתוך התובנות האישיות שלי לא הצלחתי להבין למה הלקוח לא קולט שבמקום להשקיע במצע כורכרית פשוט להשקיע מראש ביציקת בטון, תוחמים מבנה צורני באמצעות עץ איסכורית גמיש, מבצעית יציקת בטון, חורצים בתוך הבטון עם דיסק יהלום מספר פסים לאורך (לניקוז מים), מורחים דבק ופורסים את השטיח - זה כל הסיפור, קיבלתם משטח יציב, אפס עשבים בתוך הדשא, עמידות לדריכה בלתי מוגבלת, ניקוז מים מעולה, אפשר להוסיף גופי תאורה פרגולה או עמוד פטרייה להצללה קבוע או נייד, ריהוט גן משחקי חצר לילדים וכל מה שאתם צריכים ועוד...

יום אחד אחרי שנים רבות שתהיו זקנים ועיפים והדשא ימאס עלכם ותרצו שינוי יש לכם משטח חזק שמוכן לכל מטרה, קלפו את הדשא ורצפו את המשטח או התקינו ישירות עליו משטח עץ דק, העלות של הכנת משטח באמצעות יציקה לעומת כורכרית אינה גדולה בהרבה וזולה מאוד ביחס ליתרונות הגלומים בה, אין שום בסיס או צורך להכנס כל שנה שנתיים למסכת תיקונים והשקעה נוספת, חירוץ פסים בעומק של 5 סנטימטר לאורך ורוחב הבטון עם שיפוע תחתי נסתר מבטיחים ניקוז אפקטיבי מלא מה שלא מותיר לחות ורטיבות מתמדת מתחת למדשאה ומבטל הזמנת מזיקים וחרקים להתגורר ולהתרבות מתחת למדשאה.

לבחור את הדשא שמתאים לנו מבחינת היופי והמחיר. המצב הכי טוב הוא שאתם מגיעים למשתלה להתרשם ממבט קרוב אודות הסוגים והמחירים ובוחרים את מה שמתאים לכם, תוכלו לבקש מהגנן שיביא אלכם את הנתונים הביתה ומספר דוגמאות או שתבצעו את הרכישה באופן עצמאי לחלוטין ותבקשו הצעה/הצעות מגנן או מספר גננים באשר לעלות עבודת ההתקנה בלבד.