החזקה-תחזוקה-אחזקת גינה

THE PLACE YOU LIVE IN

GARDEN SERVICE
קורונה חיטוי סימקסין - גרלון הדברת שורשים

קורונה: ✔️חיטוי לסביבה נקייה

החיטוי אינו מיועד לריסוס בחצר אלה במבנים סגורים כגון חדרי מדרגות מחסנים בבתי מגורים פרטיים או בבנייני מגורים עם מחסנים רבים של הדירים, לובי כניסה לבניין מגורים אולמות מקלטים וכיוצא באלו, ריסוס במרחב הגינה על הצמחים אינו יעיל ואינו תורם דבר ולעומת זאת, כאשר בגינה יש משטחים רבים כגון שולחנות ריהוט גן משחקי חצר מחסן גינה וכיוצא באלו אפשר לבצע חיטוי אם קים חשש סביר כלשהו, חיטוי פשוט ניתן לבצע גם באמצעות כלור תוך הגנה על הידיים והמנעות משאיפת אדים ושמירה על העניים, ניקיון שכל אחד יכול לעשות באופן עצמאי.

גן גינון מבצעים הדברת חיטוי והדברה חיצונית למגרשים וגינות עם עשבי בר, שורשים שפוגעים בתשתיות הבית והדברת מחלות עלים בצמחים ומזיקים שנמצאים מעל ומתחת לפני הקרקע, הדברה שמבוצעת בלחץ עם מרסס ממונע שמחדיר את החומר לכל פינה ולכל נקבובית.

הדברה: קלטור לעשביית בר

אנחנו לא רוצים עשבייה בגינה כי גם אנו מבינים שזה הופך למדגרה ובית מחסה מסתור  ומקור של הזנה ורבייה של מזיקים שונים, מקום טוב לנחשים חולדים עכברים חולדות וכל המעופפים ומזיקי קרקע שמוצאים בין סבך הלחות בית חם לקינון והתפתחות, סביבה לחה שתביא לנו בערב שרצים ויתושים טורדניים שאוהבים לחות ומקורות מים עומדים בגינה ביתית בין שזה בבית פרטי או משותף מומלץ לבצע כיסוח עשבייה שלא תשתלט על הקרקע החשופה, תחדור לערוגות הצמחים ובין הפרחים, תשאב את המים ותתפתח על חשבון שאר הצמחים בגינה, עשבייה גם בגובה נמוך יחסית מכילה במרקם הקרוב לקרקע לחות מתמדת גם ללא השקיה, לחות שמגיעה מ-טל הלילה, בניגוד גמור לתוכן שאתם פוגשים בחלק מאתרי הגינון השונים, יש רק דרך אחת מסודרת ופשוטה להיפטר מעשבי בר רב שנתיים רחבי / צרי עלים, לעולם הגינה לא תאה נקייה במאה אחוז ותמיד פה ושם עלול להופיע מקטע בו צצה עשבייה אבל מדובר על יחס ההצצה של אחוז אחד לעומת 99 נותרים לקרקע חשופה ללא שבב עשב.

בוא האביב מסמן את המעבר מימים גשומים לימי קיץ חמימים ונעימים לפחות בתחילת העונה, החג הראשון חג הפסח מוציא אותנו אל הגינה שמלאה בעשבייה, אנחנו עומדים מול חג בו לרוב נארח מכרים חברים ובני משפחה וטבעי הדבר שנרצה לראות גינה נקייה מעשבים שוטים שלעתים מכסים מסתירים ומטפסים על הצמחייה התרבותית והפרחים שמתעוררים מתרדמת החורף. ברוב המקרים בתחושת דחיפות  בגלל החג ממהרים להזמין גנן לניקוי העשבייה וזו טעות, הטעות הזאת נובעת מסיבה פשוטה, הניקוי בעבודת חרמש או מכונת דשא לא מונעת את הופעת השבייה מחדש באופן מיידי מכיוון שמערכת השורשים עדיין פעילה, הקרקע עדיין רטובה ולא עברנו את הגשם האחרון של השנה המלקוש והמשמעות היא שביצענו אומנם ניקוי עליון אבל לא באמת פטרנו את הבעיה למשך כל העונה


 

THE PLACE YOU LIVE IN

הדברת עשבי בר - הדברה עשבים


7 ימים אחרי המלקוש

שימו לב... גם אחרי הגשם הראשון מומלץ להמתין לפחות 7 ימים עד שמתחילים את ניקיון העשבים ואם שאלתם למה התשובה פשוטה, אומנם הגשם הסתיים אבל במרקם הקרקע עדיין יש מים ועדיף להתחיל את הפעולה אחרי שהקרקע כבר יבשה במרקם התחתון ויחד עם זאת.. אין הכוונה לגרום לעשבייה להתייבש לחלוטין כאשר אנו מתכוונים לבצע הדברה לשם כך אנו צריכים את מוהל הצמחים ירוק שיקלוט את חומר ההדברה ויוביל אותו למערכת הסתעפות השורשים ומכאן ההגדרה של חומר סיסטמתי אותו אתם יכולים לרכוש באופן עצמאי. אם העשבייה שלכם גבוהה מעל 10 סנטימטר וכדי לזרז את פעולת הריסוס ולחסוך בפיזור חומר מיותר מומלץ לכסח עד גובה של 10 ס"מ ורק אז לבצע ריסוס. כעבור מספר ימים תגלו אם פספסתם נקודה כזו או אחרת בהדברה ותוכלו לתת מנה נקודתית נוספת, כעת בחלוף מספר ימים סיימתם את הסיפור של העשבייה עד החורף הבא. את עשביית החורף אין צורך להדביר, זכות הקיום של עשבייה זו נובע מקרקע קרה ובהעדר שמש בחורף אך מיד בכניסת האביב עם התחממות הקרקע והופעת השמש עשבייה זו כמלה מאליה ולא נותר אלה לבצע גירוף קל בכדי לסלק את השאריות.

הדברה בין צמחים...

לא. ריסוס בין צמחים תרבותיים במיוחד כאשר השתילה צפופה ובמדרג נמוך מומלץ לא לרסס ובעיקר כאשר עושה זאת אדם בלתי מיומן מן הטעם הפשוט, חומר ההדברה הוא מוצר רחיף קל מאוד שברוח קלילה מאוד מתפזר גם למקומות שהעין לא רואה ולכן, אפילו ברוח קלה לא מרססים ובכל מקרה עושים זאת עם כיוון משב זרימת הרוח כאשר מוט הריסוס הכי קרוב שאפשר לקרקע, גם ברסס מזערי על צמחי תרבות יגרם במקרה הטוב צריבה וכמילת עלים ובמקרה גרוע תמותת הצמח ומכן שבין ערוגות בהם ישנה חפיפה של צמחים מוטב לבצע קילטור במקלטרת ידנית, למשוגעים בנכם שרוצים להדביר בכל מקרה מומלץ להשתמש עם מברשת צדע קטנה, לבצע טבילה בחומר ומשיחה נקודתית על העשב בדיוק כך מבטיחים הדברה מוחלטת שלא תפגע בשאר הצמחים.

ישנם כמה סוגי הדברה שנועדו להתמודד עם תחלואות הקרקע כגון עיקור קרקע, חיטוי קרקע, חיפוי קרקע, חומרים שונים שמיועדים להדברת שורשים ותמותת עצים ושיחים, חומרים למזיקי קרקע, מונעי נביטה שלא מאפשרים לעשבייה לצוץ מעל פני הקרקע והחומרים המוכרים להדברת רחבי עלים וחומר להדברת דגניים וצרי עלים – קבלו דוגמא בכדי להבין את התהליך יש לי מדשאה מסוג אל טורו שמלאה בעשבייה רחבת עלים, במקרה כזה אני יכול לרסס על המדשאה עם חומר שמיועד לרחבי עלים וזה לא יפגע כלל במדשאה שהיא עם צרי עלים, כעבור שבוע ללא מים בהשקיה ( אם אני ישקה את הדשא חומר ההדברה ישטף ויאבד את יעילותו) אבצע כיסוח ונפטרנו מהבעיה לכל העונה... שימו לב למושג עונה ולא למונח לתמיד, הסיפור הזה אינו אבסולוטי וכל שנה יש לעשות זאת פעם אחת אבל בצורה נכונה.


גיזום דילול ועיצוב נוף

דילול נוף אחרי החורף

יש כמה סוגים בגיזום נוף. סוג הגיזום נבחר להשגת תכלית בהתאם לצורך, גיזום להנמכת הנוף כאשר נרצה לקצר את הענפים והעלווה העליונה, גיזום הכוון בו אנו בעצם קובעים לאן תפנה הצמיחה, לדוגמה, להפנות את הצמיחה לכיוון מנוגד לפתחי חלונות או מרפסת, גיזום חידוש שהוא גיזום עמוק שמותיר את העץ או השיח ברוב המקרים ללא עלים לפרק זמן קצר עד שהוא מתחדש מהמקום בו בוצע הגיזום, גיזום עיצוב בו אנו מעצבים את העץ או השיח, דילול נוף הוא הגיזום הסטנדרטי בו מדללים את אלמנט השתילה בהיקפו.

גיזום עצים ככלל אמור להעשות בידי גוזם מומחה כאשר העץ נחשב לעץ מוגן גם כאשר הוא נמצא אצלכם בגינה, ובוודאי כאשר יש סכנה של קריסה. לא גוזמים בפעימה אחת יותר משליש עליון, הגיזום צריך לשמור על עץ מאוזן לאחר שהסרנו ענפים סורים, את נקודות החיתוך יש למשוך במשחה למניעת הסתננות מזיקים לגדם וסגירתו המהירה. בעבודתי גילית פעמים רבות עקב שתילה לא מושכלת ניטעו עצים בסמיכות לבית ושורשים אלימים שגורמים לנזקים עצומים לתשתיות החצר הבית והגן, חדירה לביוב וסתימתו שוב ושוב, הרמת מדרכות סידוק קירות החומה מסביב לבית או קיר הבית עצמו - פעולה משולבת ב-2 סוגי חומרים פותרת לחלוטין את הבעיה.

לא נותנים לסבך צמחייה להשתלח להתעבות ולצמוח פרא ללא שליטה, כבר פגשנו בגנים שונים סבך עצום שצומח בגבולות מגרש החצר ודיירי הבית חשבו שזה נחמד ולא מפריע. סבך שכזה מאחסן את כל המשפחה של המזיקים נחשים חולדות דבורים ושאר מזיקים שיכולים בקלות אחר חיפוס מזון לחדור הביתה או לפגוע במי שנמצא בחצר.

להרחיק מהחצר מה שלא צריך

כמעט כמו כולם, יש משהו שכרגע לא צריכים שמים בחצר, עעברנו שיפוץ שמנו את שאריות החומר בפינה בגינה, וככה אנחנו ממלאים את החצר בזכוכית ברזל בלוקים ושאר דברים שאולי אי פעם נצטרך, אם אפשר מכניסים למחסן ואם לו אז פשוט מפנים ומסלקים, במחסן נוטים לאחסן שאריות צבע, כימיקלים שונים וחומרי ניקיון, צריך לפתוח חלון קטן או לדאוג לאוורור המקום שמדיף אדים רעילים שאינם מורגשים או גלויים לעין, כשאתם נכנסים למחסן כזה אתם שואפים חומרים רעילים בלי להרגיש, ובכל מקרה לא לשלוח את הילדים להוציא עבורכם דברים ממחסן כזה.

סביבת חוץ סביב הבית אינה צריכה לענות על הגדרה של בית מרקחת גם כאשר מדובר בגינה מודרנית שם יש יותר שטח מחופה מרוצף מאשר קרקע חשופה, אי אפשר לרדוף אחרי כל עלה נידף ברוח זה חלק מהקסם שתמצאו בטבע הפתוח, ובכל זאת מכיוון שזו סביבה בה חיים ומתארחים בני אדם רצוי להרחיק את נתיב הסכנה, פגשתי לקוחות שאמרו עשרים שנים לא קרה כלום למה שיקרה עכשיו ? ובכן האסון לרוב אינו מודיע מראש, מקורות מים פתוחים זה לא רק פטריות מחלות ומזיקים בסביבת ילדים, העלו נוף עצים ומנעו טיפוס ונפילת הילדים - שמרו על ערך החיים.