בניית מטבחון שירות בגינה - עבודות גינון בקריות חיפה והצפון
כל הסודות שצריך לדעת על עיצוב ותכנון מטבחי חוץ
התברכתם בגינה או במרפסת? אתם נהנים לשבת בחוץ ולבלות בנעימים עם חברים או עם משפחה? אוהבים לארח הרבה? או שאולי אתם פשוט אוהבים לבשל אבל מעדיפים לעשות זאת באוויר הפתוח מאשר בארבע קירות? היום הרבה יותר קל ליישם את החלום הזה ולהקים בקלות מטבח חיצוני מאובזר היטב שבאמצעותו תוכלו להרשים בהכנת ארוחות לחברים ולמשפחה.
 
כמו בפנים, אבל בחוץ
מטבחי חוץ לגינה מגיעים במגוון רב של עיצובים וגדלים, אך לפני שמחליטים איזה מטבח להתקין, יש לעשות קצת עבודת שטח.
תכנון של מטבח חוץ דומה לזה של מטבח בפנים הבית. אמנם כאן אין קירות תוחמים, אך כל השאר זהה - אזורי אחסון יבשים, אזור או משטח עבודה, ואזור רטוב, בו יהיו הכיור והברז. יחד עם זאת, לעיתים תכנון מטבח חוץ הופך מורכב יותר, בעיקר בכל הקשור לתשתיות, כגון האינסטלציה עבור המטבח, העברת צינורות הגז וקירבה לשקעי חשמל. חשוב כמובן לדאוג גם שהכל יהיה בטיחותי.
 
כסף זו לא מילה גסה
יש להבין כי תכנון ועיצוב מטבח גינה, על כל תוספותיו, הוא מן הסתם תלוי תקציב. לכן קחו בחשבון שיש להכניס נושא זה למערכת השיקולים שלכם בבואכם לתכנן מטבח כזה, ולבחון איזה מטבח תוכלו לבנות בסכום הכסף שהקציתם לכך.
שימו לב שלא הכל מתחיל ונגמר במטבח עצמו. מעבר לעלויות המטבח עצמו (אזור אחסון, משטח עבודה, מכשירים ואבזור), עליכם להכליל גם עלויות נלוות נוספות, כמו למשל צריכת חשמל. שהרי ככל שהמטבח יאובזר ביותר מכשירים צורכי חשמל, כך תשלמו יותר. גם התקנת נקודת מים לכיור או נקודת גז ורכישת בלוני גז צריכה להיכנס לתחשיב. בנושא זה יש גם לבדוק האם העברת צינורות גז בכלל אפשרית ושהיא בטיחותית מספיק, כיוון שאם הסידור הקיים לא מאפשר זאת או שאינו תואם את הצרכים האחרים של המטבח, ייתכן שנדרש לארגן או לסדר מחדש את הגינה, דבר הדורש תוספת נכבדת לתקציב.
 
מידות נכונות זה שם המשחק
כדי לבחור מטבח חוץ באופן הנכון והיעיל ביותר, יש להתאים את מידותיו לגודל הגינה. לגינה קטנה כדאי לתכנן כמובן מטבח בעל משטח עבודה תואם ואולי אף להסתפק בלית ברירה בעיצוב מינימליסטי; גינה גדולה יותר טומנת בחובה אפשרויות עיצוב רבות יותר, כולל אבזור, שטחי אחסון ומשטח עבודה מכובד.
 
למה המטבח ישמש?
לאחר מכן בחנו את השימושים העיקריים אותם ימלא המטבח. האם ייעשה בו שימוש רק בקיץ, או שמא לאורך כל השנה? מהי תדירות השימוש במטבח - האם הכוונה היא לבשל בחוץ לעיתים קרובות או שנדיר שפעולה זו תתבצע? מהי כמות האנשים שתתארח אצלכם בגינה? מה אופי האירוח – האם אתם אוהבים לעשות "על האש" או שאולי מתחשק לכם טאבון למאפים?
כל אלה הם פרמטרים שישפיעו על תכנון ועיצוב המטבח. לדוגמא, אם הכוונה היא לארח יותר בערבים, כדאי שתחשבו על התקנת אמצעי תאורה טובים; אם השימוש במטבח ייעשה גם בחורף, מומלץ לשלב בו פתרון והגנה מפני הגשם (שיוכל כמובן באותה המידה גם להוות הגנה מפני השמש); ואולי כדאי שתשקלו גם התקנת פרגולה שתשדרג הן את מראה הגינה כולה ושהמטבח ישולב בה באופן דקורטיבי. בכל מקרה, רצוי שיתקיים דיאלוג עיצובי בין המטבח שלכם לבין הגינה, סגנון הבית ואלמנטים נוספים בו כגון מרפסת או דק.
 
מיקום
מיקום המטבח בגינה הוא חשוב ביותר והוא נגזר כמובן משקלול של מבנה הגינה, הצמחייה שבה, האביזרים והריהוט הקיימים והצרכים והרצונות שלכם. מיקום טוב יהיה במרחק סביר מהאטרקציות המרכזיות של החצר. לדוגמא, אם יש בחצר טרמפולינה ענקית לילדים או בריכה, חשוב לא למקם את המטבח קרוב אליהן כדי שהילדים או האורחים לא ייפגעו.
יחד עם זאת, רצוי שהמטבח יהיה סמוך לאזור הישיבה ובפינה מוצלת יחסית, שתהיה אליו גישה נוחה ושיהיה קרוב יחסית גם למטבח הביתי, אם תצטרכו להוציא מצרכים או במידה ולא מותקן בו כיור ויש צורך במים לבישול או לשטיפה.
 
חומרי גלם
חומרי הגלם מהם יהיה עשוי המטבח שלנו הם שיקול עיצובי חשוב. הם צריכים להיות עמידים למים ולרטיבות ומותאמים למזג האוויר החם בקיץ ולפגעי מזג אוויר אחרים. לשיפור העמידות וגם למטרות אסתטיות, מומלץ לחפות את המטבח בחומרים כגון נירוסטה, אבן, בטון או במבוק, שיסייעו מאוד במאבק נגד הקורוזיה והטמפרטורות הגבוהות.
אם זה אפשרי, רצוי כמובן להתאים את חומרי הגלם לנוף הסביבתי המקומי של הבית. כך שאם למשל אתם מתגוררים באזור הררי, אולי כדאי שתשקלו הקמת מטבח מאבן ולא מנירוסטה. או שאם הגינה שלכם מוקפת עצים או שמותקנת בה פרגולה מעץ, מומלץ שהמטבח ישתלב בה ויהיה עשוי אף הוא עץ.
גם לבטיחות ולתחזוקה צריך להיות מקום משמעותי במערך השיקולים. כך למשל עליכם לשים לב לכך שהרצפה תהיה קלה לניקוי ושלא תחליק.
 
טיפים נוספים לשלב התכנון
לאחר שבחרתם חברה או איש מקצוע כמו  שיתכננו עבורכם את המטבח שרציתם, שישב איתכם ויצר מהרעיון שלכם תכנית, ולאחר שנלקחו המידות המדויקות של הגינה ושל המטבח המיועד, בקשו לקבל הדמיה חזותית לפני ההתקנה. הדמיה שכזו תוכל להקים מול עיניכם את המטבח לחיים, וכך תוכלו לשנות או לתקן דברים שאולי לא חשבתם עליהם לפני כן.
 
באדיבות אתר טוב תודה
המציגים בין השאר גננים לביצוע תכנון ועיצוב גינה בכל הארץ
 
אדיגן: חיפה קריות, ת.ד. 1294 קרית ביאליק - טל: 050-646-4435