תכנון גינות עם דישון והשקיה אוטומטית..

תכנון גינות עם דישון והשקיה אוטומטית

ראש מערכת להשקיה: תכנון גינה עם מערכת השקיה ממוחשבת כולל מדשנת אוטומטית זה לא מותרות.

מערכת השקיה מושקעת היא מערכת חיונית בכל גינה ולא רק מטעמים של חיסכון במים. כיום ניתן למצוא בשוק מחשבי השקיה חכמים המכילים חיישנים שונים שמפעילים את המערכת בהתאם למזג האוויר. חיבור לגשושי קרקע שיודעים לזהות רמת יובש ומידת לחות שמצריכה פתיחת המחשב להזנת מנת השקיה מוקצבת אוטומטית. חיישן שיודע לזהות לפי עובי הגזע את מנת הדשן הרצויה להזנה מידית  בהעדר מינראליים וחומרי הזנה בקרקע ועוד. כיום ( למעשה לפני עשור) ניתן לשלוט על בקרי ההשקיה מכל נקודה בעולם באמצעות הטלפון הנייד ומחשב ביתי, לאנשים שמרבים לנסוע ולהעדר מביתם זהו פתרון מעולה שמתריע מידית על כל נזילה או תקלות ומאפשר סגירת מגוף מסוים, תוספת מים מידית או הפחתת במינון המים, המחשב מתריע במדויק על מיקום הבעיה ומאפשר פעולת מניעה מידית.

לבקר ההשקיה ניתן להוסיף אביזרים שונים שממוקמים בראש מערכת כגון מערכת אוטומטית להזנת דשן מסיס (מיקרו+מקרו אלמנטים ) המוזנים ומובלים במהלך השקיה ישירות לנקבי הטפטוף ומשם למערכת בית השורשים, דישון מסיס דרך מדשנת מגיע למערכת השורשים לעתים בתוך מספר שעות לעומת דשן גרגרי שמאבד את רוב יתרונותיו כאשר לא מתבצעת הצנעה ברובד תחתון של הקרקע. דשן גרגרי לדעתי ומניסיוני יעיל במידה סבירה (לא יותר) כאשר החומר מפוזר במצע מנותק לדוגמה בהעשרת מצע גן או רכיבים אינרטיים בהם אינה מתרחשת פעילות אורגנית, שימו לב לדוגמה נוספת מיני רבות: אתם מפזרים על מדשאה הדברה ודשן גרגרי אותו ניתן למצוא בשקית אחת, אחרי כיסוח תבדקו במכונה ותגלו כמה מהחומר בעצם נשאב לסל הכיסוח.

תכיפות השקיה בקיץ וכיסוח מתבקש פעם בשבועיים בממוצע מבטלים את חשיבות ההזנה באמצעות דשן גרגרי ומוטב לחפש פתרונות יעילים ומידיים כאשר נוצר צורך, כאשר השטח מתרבה במזיקים מתחת ומעל פני הקרקע איננו רוצים לחכות להמשך נזק מצטבר בתקווה שהחומר יעשה את פעולתו המבוקרת לאורך חודשים, כך הדבר גם באשר לדישון המסיס שחודר ומגיע להסתעפות השורשים תוך 48 שעות לכל המאוחר. חלוקת מגופים: מוטב לחלק את המגופים בהתאם לסוג ההשקיה בהמטרה או טפטוף, לעתים שטח אחד יקבל 2 מגופים נפרדים או יותר על פי מידת השטח ולחצי המים, עוד בטרם קביעת החלוקה רצוי לחבר שעון לחץ מים ולבחון את הלחצים בשעת שיא (כאשר כולם משמשים במים) ובשעות המאוחרות בהם הלחץ מוגבר מכיוון שאנשים ישנים ולמעשה השימוש הביתי בשפל ולכן יש לחץ בהיקף מלא.

תכנון נושא ההשקיה צריך לקחת בחשבון גישה נוחה להסרת קווים מיותרים או הוספת מגופים בשתילה נוספת עתידית, לשם כך במבנה התשתית יש להכין שרוולים מראש לכל נקודה ולהצניעם אם בשלב זה אין בהם צורך, גישה זו עדיפה על חפירות מאוחרות יותר בכדי להוסיף צנרת להשקיה או לכל מטרת הובלת מים.

לתכנן נכון את ההשקיה מהשלב הראשון..

לתכנן נכון את ההשקיה מהשלב הראשון..

התאמת אביזרי מערכת השקיה בידי גנן מקצועי מבטיחה חיסכון ניכר בעלויות הוזלת צריכת מים ותקלות עתידיות:

צינור השקיה מווסת לשימוש גנני מגיע עם נקב מובנה במרחקים זהים והמשמעות היא שכל מה שאנחנו שותלים מקבל מינון זהה אפילו שיש צמחים שיחים או עצים שדורשים מינון גבוה יותר, כאשר מדובר במבנה של צמחייה זהה הצנרת המווסתת נותנת מענה מועיל וטוב אך כאשר הגינה שלך מורכבת מסוגים והרכבים שונים של צמחים מומלץ להשתמש בצינור עיוור (ללא נקבים), ולבצע ניקוב בסמיכות לגזע הצימוח ולתקוע כפתור טפטוף במינון מתאים. כפתורי הטפטוף מדגישים את ההבדל בגוון השונה אותו תראו בראש הכפתור, יש כאלו שמספקים מינון של 1 ל/ש (ליטר לשעה), יש של 2 ל/ש – 4ל/ש – 8ל/ש, כלומר, על אותו צינור אנו מקבעים טפטפות שיזינו כל צמח במינון שונה גם כאשר מדובר על קו צינור אחד. בנוסף, יש גבול לתעבורת המים על גבי צינור אחד ולכן, כאשר יש כמות רבה של צמחים נשתמש ב-2 פתיחות שונות ולחלופין במקום צינור 16/4 נשתמש בצינור 20/4. (ספיקת לחצים)

בגינת מרפסת בגודל סטנדרטי מומלץ להשתמש בצינור השקיה בדרג 16/4 כמוביל הזנה ראשי איליו נחבר צינור 8 ממ עם כפתורי מעבר לטפטוף במינון הרצוי בהתאם לגודל נפח וקיבולת המצע וביחס למרכיב השתילה ששתלנו בקערית כד או אדנית. חשוב !!! במקרים רבים שתילה מתבצעת בצמחים קטנים יחסית ולעתים בתנופת התפתחות וצמיחה אנו שוכחים כי מינון המים בטפטפת ששמנו בתחילה כבר אינה מספיקה לצמח המפותח ומכאן הצורך להוסיף טפטפת/ות שיאפשרו התפתחות מיטבית, כאשר מדובר בעץ אל תצמידו טפטפות לגזע העץ אלה לרדיוס העלווה שם נמצאים יונקות השורש.

תכיפות השקיה בקיץ וכיסוח מתבקש פעם בשבועיים בממוצע מבטלים את חשיבות ההזנה באמצעות דשן גרגרי ומוטב לחפש פתרונות יעילים ומידיים כאשר נוצר צורך, כאשר השטח מת

תכנון גינות עם מדשנת אוטומטית..

תכנון גינות עם מדשנת אוטומטית

רואים את ההבדל: יש אדריכלי נוף ירוקים שסוברים שמדשנת היא דבר מיותר ומזיק - במבחן התוצאה המדשנת חיונית מאוד.

ההשקיה מטפטפת ונוזלת מתחת לכד / אדנית והחלק התחתון נראה רטוב כל הזמן מה עושים ? מחכים שהכד או האדנית יהיו יבשים לחלוטין, פותחים סטופר בטלפון הניד ופותחים את המים, עוצרים את הסטופר כאשר מבחינים שיש נזילה, כעת אתם יודעים כמה זמן עובר עד שנוצרת נזילת מים ומפחיתים 3 דקות מזמן ההשקיה, במרפסת חצי צל די ב- 8 דקות השקיה פעם ביומיים בממוצע באזורים אקלימים במרכז וצפון תחתון, זכרו, בקיץ טל הלילה זולג ומרענן את העלים, עודף מים הוא מחלה מספר אחת בחוסר הצלחה בגידול צמחי גן בבתים פרטיים.

כעיקרון – צינור מים בגודל גדול הוא זה שמוביל את המים לצינור בקוטר קטן יותר, לדוגמה: צינור ההשקיה במרפסת מורכב מקוטר 16 ממ אז קוטר צינור ניקוז המים יהיה 20 ממ, דוגמה נוספת: צינור מים משיבר ראשי לראש מערכת יהיה 25 ממ אז ההמטרה תאה בקוטר 20 ממ, בשום מקרה הצנרת אינה יכולה לבוא במהופך ויש להפריד בין קוטר הזנה ראשי לקוטר ההשקיה בפועל.

שבירת לחץ: אם יש לחץ מים חזק לקו טפטפות נשתמש במקטין לחץ קבוע 1.44 או במקטין שניתן לוויסות ידני, לחץ מים מוגבר גורם לנזילות ופריקת כפתורי הטפטוף בגין לחץ מוגבר, מסנן בראש המערכת בנוסח הפשוט ביותר שווה כלום בערך, 80 – 120 מיקרון במסנן רשת בסיסי ופשוט שלא עוצר כמעט דבר או מסנן טבעות / פחם ומסננים יקרים יותר שלעולם אינם מונעים לחלוטין אך מפחיתים בצורה משמעותית את סתימת נקבובי הטפטוף בצנרת. כדאי להתקין במערכת מגוף ביטחון ראשי, פתח יניקת אוויר, מז"ח שמונע זרימה חוזרת לצנרת הבית במקרה ויש לכם מערכת דישון, ככל שניתן מומלץ לבצע חיבור למגוף הזנה ראשי של הבית קרי שיבר שעון קריאה ראשי ולא להתחבר לכניסה שהיא חלק ממערך המים בתוך הבית – שימוש חיצוני יורגש בבית.

תכנון מערכת שעות וימים להשקיית הגינה

תכנון מערכת שעות וימים להשקיה בגינה

מה השעה המומלצת לביצוע השקיה בגינה ? 

בגינה שיש בה מספר קווי השקיה אני מעדיף לכוון את מחשב ההשקיה החל מחצות הלילה, הסיבות לכך רבות ויעילות ההשקיה מגיעה להישגיות ואפקטיביות מלאה, עד שתעלה השמש אין דיות והמים אינם מתאדים אלה מחלחלים באופן מדוד למרקם התחתון ללא יבוש מהיר, מים מזמינים יתושים כך שסביבה לחה בגינה אינה בהכרח מקום נעים כשיושבים בחוץ בשעות הערב, לכן, לא נשקה בערב שזו גם השעה בה לחצי המים יורדים, מספר קווי השקיה שמחולקים למספר פעימות יסיימו את פעילותן במחזור השקיה עם לחץ מרבי בשעות הלילה..

יש כאלו שחושבים שהשקיה יתרה תזרז את הצמיחה ותיטיב עם הצמחים, הנחה זו שגויה מיסודה, השקיה צריכה להתבצע על סף יובש, בשלב זה השורשים מתפתחים ומעמיקים בחיפוש אחר מקורות מים, כאשר הסביבה לחה באופן עקבי אתם מקבלים צמח חלש, עלים נושרים, ריקבון שורשים, מחלות עלים ופטריות, הופעת מזיקים ועוד..גם הרעיון המוביל באתרי גינון שונים שמבקש מכם לבחון את הרטיבות בהכנסת אצבע לתוך הקרקע הוא רעיון אווילי שאינו מוכיח את מידת הלחות בסביבת בית השורשים.


מחשב השקיה ומדשנת בהיבט הבטיחותי, מוטב שהמערכת תאה נעולה בארונית סגורה שתמנע מאחד מהילדים לשנות את הפונקציות במגע אקראי או חלילה במגע עם חומר דישון מסיס שהוא חומר רעיל. כך מבטלים אופציה לגישה בלתי אחראית, הזנת מים לברכת נוי ואביזרי שליטה בקרה ותפעול נאבטח בלוח פיקוד ראשי עם אופציה לנעילה. שיהיה לכם בהצלחה.

לרשותכם בכל שאלה