מחשב השקיה לגינה


התקנת מדשנת ומחשב להשקיה


 

למה כדאי להשקיע במערכת השקיה ממוחשבת? למה מומלץ להשקיע במערכת דישון אוטומטית ? וכיצד רכיבים טכנים אלו מועילים לגינה שלנו ?

בקר ממוחשב טל-גיל

התפקיד של מערכת ההשקיה הוא להזין את צמחי הגן במים הנדרשים לצמח להתפתחותו. בימים בשעות ובמינון שמותאם לסוג הצמח הקרקע ותנאי אקלים במקום גידולו, באמצעות הצנרת וסוגי הטפטפות הבקר יכול להזין מים בכמות מדודה ושונה לכל צמח בנפרד מאותה שלוחה בו זמנית. השקיה באמצעות צינור גן באופן ידני יכולה להוות תחליף כאשר הגינה מכילה מספר צמחים קטן, אך כאשר זו גינה רגילה ורוויה בצמחים עצים שיחים וכיוצא באלה.

היתרון של הבקר הממוחשב הינו בר משמעות מבחינות רבות. החידושים הטכנולגים בתחומי בקרה ומיחשוב של השקית מים בחקלאות ובגינות פרטיות מוסדיות וציבוריות מבוסס על מערכות הנשלטות דרך הטלפון הנייד הלפטופ והמחשב הביתי בכל מקום ומכל מקום בארץ או בעולם המערכת תתריע על כל נזילת מים או תקלה אותה ניתן לפתור באופן מיידי, מע'' כזו בבית פרטי אידאלית לאנשים שנמצאים זמן רב בעבודה מחוץ לבית או בנסיעות רבות לחו"ל. תוספת מים, סגירת ברז מסויים או פתיחה הם רק קצה היכולות של מחשב השקיה משוכלל שמציג צריכת המים בצורה פשוטה להבנה ויעילה מאוד בחיסכון מים ובזמו הכרוך בביצוע דישון והשקיה באופן ידני.

 

דישון מדשנת

משאבת הדישון נכנסת לפעולה אוטומטית רק כאשר מחשב ההשקיה פועל בקווי הטפטפות. התפקיד של המערכת הוא להזין חומר מסיס במינון מוגדר אל המים ומשם אל הצמח. הדשן הנוזלי יגיע לתוך מערכת השורשים תוך מספר שעות עד יממה להבדיל מדשן בשחרור מבוקר שמאבד את רוב ערכו בתהליך ההתפרקות. החומר המסיס מכיל יסודות קרט ומיקרו אלמנטים החיוניים להתפתחות וחוסנו של הצמח. (npk} חנקן זרחן אשלגן היסודות הנדרשים לצמח במינון גבוה לעומת מיקרו אלמנטים להם נזקק צימוח במינון מזערי כגון כספית בורון ברזל ועוד.. 

גם בתחום זה החידושים מרקיעים לשחקים. כיום ניתן להטמין בקרקע סנסורים שידעו לקבוע את מינון הזרימה לפי עובי השרשים בצורה אוטומטית מבלי שנצטרך לקבוע בעצמנו את המינון לדישון. סנסורים דומים ניתן לחבר גם למחשב ההשקיה שיפעל אוטומט כאשר הסנסורים יחושו ביובש הקרקע.

לגינה מפותחת זו השקעה מינימלית לתשואה מקסימלית שבהכרח גם מקרינה את בוהק הצמחייה והפורח סביבה.

 
 

תכנון ראש מערכת

לא בכל גינה יש צורך במערכת השקיה או משאבת דישון אך כאשר צריך בגינה את המרכיבים האלו כדאי וחשוב לבצע הערכה כוללת עם מבט צופה לעתיד. בשלב המקדמי בטרם קביעת ערכי המערכת נצמיד שעון לחצים לשיבר ראשי, בדיקה זו תעשה לפחות פעמיים בשעות שיא הצריכה ובשעות המאוחרות של הלילה בהם הצריכה אפסית. כמות מגופים לחצי מים ספיקה גודל השטח, חלוקת קווי השקיה / המטרה טפטוף - סוג קרקע תנאי אקלים סוג צמחים והיקפם הינם מאוגדים בזר שיקולים מנחים איזו מערכת אנו צריכים כאן.

התשתית הקרקעית חיבת להכיל את שלוחות הצנרת בתוך שרוול גומי קשיח וגמיש. בכל תקלה שולפים מתקנים ומחזירים ללא צורך בחפירות שגורמים לנזקים בגינה. הגומי הקשיח מונע מהשורשים לבצע לפיתה וחביקת צנרת, ומונע אפשרות של פגיעה כאשר מתבצעים עבודות שונות במסגרת אחזקת גן. התקנת שלוחות זינה ושרוולים יעשו ככל שניתן בשולי המדרכה או מתחת לרצועות מבוטנות כגון מדרכת המעבר.

 

טיפול שוטף וכללי בטיחות

למערכת הדישון ומערכת השקיה נלווים אביזרי ראש מערכת שונים כגון: וסת (מקטין) לחץ, (מז"ח) מונע זרימה חוזרת של דשן לצנרת המים של הבית, מסנן רשת או טבעות, אל פסק, שעון לחצים ועוד. את ההתקנה המלאה יש לעשות בתוך ארונית המאפשרת נעילה. מיכל הדישון המספק את החומר למשאבה הוא חומר רעיל ומכאן שיש להבטיח כי חומר זה לא יבוא במגע אקראי עם ילדים חיות מחמד ובכלל. הטיפול התקופתי יצריך שטיפת מסנן וכיול ה-מז"ח, איפוס או בדיקה שכזו מולץ לבצע בידי גנן מוסמך פעם בשנה לפחות. 

חשוב שתדעו: תכנון המערכת בכללותה צריך לתת מענה אפקטיבי לא רק במועד השתילה אלה בהתבוננות והבנת המשמעות של תהליכי הצמיחה, אם נתנו לשיח קטן 2 ל/ש בשלב נטיעה הרי שבחלוף שנה שנתיים הצמח כבר בוגר ויש לבצע התאמה. כאשר יש 100 צמחים שכאלה ברור לנו שלא נוכל להזין את כולם מאותו קו, לכן, חלוקת קווי השקיה בתכנון תתייחס לעובדה כי הצמחים יזדקקו לכמויות מים גדולות יותר בעתיד.

 

אדיגן שירותי גינון בקריות - ת.ד. 1294 קריית ביאליק - טל: 4435 - 646 - 050
ginun100@gmail.com