עיצוב גן ורדים

גן בוסתן פרי הדר, פרי אדמה, פרי סוב טרופי אקזוטי, גינה טרופית, ים תיכונית, אנגלית, צרפתית פורמאלית, גינה צפה, גן בסגנון כפרי טוסקני, גינה במיכלים, גן ורטיקלי, פטיו גג מרפסת.

GARDEN SERVICE
תכנון ועיצוב גן ורדים

אולי תרצו גן ורדים ?

ורדים יכולים לקחת חלק משמעותי בייצוגיות של הגינה כמרכיב עיקרי או בין צמחי גן נוספים, אפשר לשלב אותם בין גדר חיה ערוגות פרחים עצים שיחים ועוד. שיחי הורד השונים יכולים להיות בקרקע רגילה, במצע שתילה קל, בכדים אדניות ומיכלים במרפסת גבוהה ובבית קרקע, ב-גן גינון מתכננים גינות ורדים בשלל תרחישים ובקשת גוונים עם הכנת קרקע בתהליך מקצועי מוקפד ובחירה מותאמת של סוג הוורדים.  - צילום מגינה שבניתי לפני 3 שנים { תמונות מקור ללא גימיקים או עריכה) 23/04/2020 קרית ביאליק

שם הוורד: וורדים בגינה ביתית

שיחי ורד בגוון לבן ובמרכז הפרח גוון צהבהב

וורד הגן בכתר המלכות

לוורדים יש מקום מיוחד בעיצוב גן נוי, הוורדים מפארים את גינות העולם בשפע זנים ופריחה שופעת, דומיננטית מרהיבה ומייצגת נוכחות חזקה בגינות פרטיות ציבוריות מוסדיות כאחד. בוורדים מגוון צורות צמיחה במדרגים שונים ועונת פריחה מחזורית ממושכת המאופיינת בגלים של פריחה מדהימה, טקסטורה מהממת ותצורה קישוטית שמתמזגת ומשתלבת באין ספור וריאציות ברוב סגנונות הגן בקרקע טבעית ובקרקע המבוססת במצע מנותק.

ורד כתום צהוב

צורות הצימוח בוורדים כאלמנט בודד וקבוצתי..

את אופי הצימוח של הורד ניתן לבחור מבין מאות זנים שונים: זוחל, ננסי, מפלי, מטפס, זקוף, על גזע, קשתי, לסגירת חללי קרקע למסלעות כדים ערוגות ובמבנים צורניים המאפשרים טיפוס על גדרות ועוד.. את כל הטוב הזה תוכלו לשלב במדרגים וגוונים שונים שיוצרים כתם רב גוני ססגוני בפריחה גדולה על כל ענף או במקבץ פרחים על כל ענף. גינה עם ורדים מייצרת אטרקציה ויזואלית עוצמתית שמעוררת עניין והתפעלות..

ניתן לבסס גינה על ורדים בלבד בכל הגינה או רק כ-גן ורדים בכניסה לבית ולשלב מיני עשבוניים שיוצרים חופת כיסוי קרקע מתחת ובין ורד לוורד, ב-Gan-Ginun יוצרים צירופים ושילובים מתוחכמים בבחירת הגוונים וצימוח המדרגים.

 
ורדים כלאי תה, פלוריבונדה פרח גדול בגוון ורוד

הכשרת אדמה לקליטת ורדים

להכנת הקרקע תפקיד מפתח בשתילת וורדים בפרט ובנטיעת צמחי הגן בכלל להשגת תוצאה מיטבית. הניסיון מלמד אותנו שקיצור דרך מקצר בהכרח את איכות התוצאה, ומכאן שמומלץ להקפיד על יישום התהליך המקצועי. בשלב הזה אנו נשקה את השטח, נמתין להנבטת עשבייה ונבצע הדברה סיסטמטית לרחבי וצרי עלים. נצניע קומפוסט איכותי מטיב מאושר כ- 4 ליטר בממוצע כולל דשני יסוד זרחן 400 גרם למ"ר + אשלגן 40 גרם למ"ר(מאקרו אלמנטים)ונבצע תיחוח לעומק של חצי מטר בערך, הכנה מקדמית לבורות שתילה בין 3-6 חודשים לפני השתילה.

ורד מיקס צבעים מגוון

כעת הקרקע מוכנה לשתילה

נערבב בתוך הבור דשן בשחרור מבוקר (מיקרו + מאקרו אלמנטים) ביחס של 0:4:0 (ראה ערך על שקית הדשן במהלך הרכישה ופזרו כ- 40 גרם למ"ר יחד עם הקומפוסט בתוך הבור שמידותיו כ- 30-35% מגודל המכל של הוורד אותו רכשתם במשתלה, מרווחי השתילה משתנים על פי הכרת סוג הזנים, אופי הגן והכרת המשמעות מבחינת רמת ההחזקה.

שתילת ורדים חשופי שורש בסתיו או לקראת החורף ממש יש לעשות באופן הבא, חפירת בור 40-40-40 ס"מ לפחות, במרכז אנו יוצרים תלולית בגובה של חצי מסך עומק הבור, פורסים שורשים מעל התלולית בהסתעפויות שונים, מכסים את הבור בהידוק קל (לא לחנוק בדחיסה) ומבצעים השקית רוויה, בהליך הקליטה בין 4-6 שבועות נקפיד על רטיבות ולחות מתמדת שתמנע התייבשות של מערכת השורשים - נקפיד על תפוח ההרכבה בגובה של 3-5 ס"מ מעל פני הקרקע.

 

 
ורדים כלאי תה בגוון בהיר צהוב

חיפוי קרקע ומחזור השקיה בסביבת וורדים

מומלץ מאוד לבצע חיפוי מתחת לשיחי הוורדים 40 - 50 ס"מ למניעת דיות איבוד מים והתייבשות, צמצום הצצת עשבי בר ומיטוב תנאי הגידול, חיפוי טוף, כפיסי רסק עץ, חלוקי נחל ומרכיבים אורגניים תוך שמירת מרחק ומניעת הסתרה וכיסוי של תפוח ההרכבה מה שיאפשר התחדשות ענפים בסיבת בית ההרכבה.

מחזור וכמות ההשקיה אינה נקבעת באופן שרירותי ומותאמת למכלול פרמטים כמו סוג הקרקע, אזור האקלים, גודל הוורד ועוד.. בהשקיית ורדים במכלים כדים ואדניות בהם יש מצע קל נדרשת השקיה תכופה יותר מאשר באדמת הגינה, והכוונה לאדמה כבדה כי בגינה שיש בה חול מתוק או חול דיונות רמת ההשקיה תאה זהה. כאמור, בכדים ועציצים יש להשקות עד נגר למניעת הצטברות מליחות ורכיבים מזהמים המזיקים לתנאי הגידול של מערכת השורשים. השקיה באמצעות טפטפות, לא משקים את העלים של הוורדים. כעיקרון, יש להצמיד 2 טפטפות על קו צינור הטפטוף במרחק של 20-15 ס"מ ובחלוף כ 5-6 שנים רצוי להצמיד 2 כפתורי טפטוף נוספים במרחק של 40-50 ס"מ להשקיה היקפית מלאה של 5 ליטר ביום בשיא הקיץ. ( מוטב להחליף את הטפטפות הישנות בהתקנת הנוספות לשם פיזור אחיד).

ורדים עם עלים ב-2 גוונים אדום ולבן

גיזום ורדים + קיטום פריחה יבשה..

לגיזום מספר מטרות, מניעת התנוונות והזדקנות מוקדמת של השיחים, פינוי מקום ויצירת עידוד ואנרגיה להתפרצות ענפים חדשים, שמירה על חוסנו ובריאותו של הצמח, יצירת איזון בין ענפיו ואפשרות חדירת קרני אור ושמש למרכז השיח ועוד, הגיזום צריך להתבצע עם מזמרה חדה ונקייה, חיתוך במכשיר כהה מסב נזק מיידי, כאשר גוזמים ענף בקוטר של חצי סנטימטר מומלץ לבצע משיחה במלבין / משחת גיזום על גדם החתך ובכך למנוע חדירת מזיקים ומחלות.

בפריחה כמלה ויבשה יש  לבצע קיטום, התאור גס: כשאתם דואגים להסיר את הפריחה היבשה אתם גורמים להאצת פריחה חדשה, השיח אינו מאבד אנרגיות על אחסון הפריחה שעבר זמנה ובכך אתם מגבירים ומאריכים את משך הפריחה. יש להקפיד לבצע גיזום גביע ששומר על איזון השיח תוך הסרת ענפי כנה וענפים סורים.

 
שיח ורד אדום אש עם עשרות ניצני פריחה חדשה

טיוב דישון הדברה הפריה

לקראת סוף החורף או בסוף הקיץ בכל שנה נעשיר את הקרקע בחומרי הזנה בכדי שנוכל לקבל צמיחה מיטבית. אחרי שנתיים שהוורדים אצלנו בגינה נוסיף דשן גרגרי בשחרור איטי ביחס של 40 גרם לכל שיח עם בוא האביב ולאחר הלבלוב הראשוני. ישנם זנים שונים של ורדים בעלי רגישויות למחלות כגון חילדון קימחון וכיוצא באלו, לעתים מוטב לתת לטבע לעשות את הריפוי באופן טבעי אך אם הנגיעות קשות יש להשתמש בחומרים מורשים לתחום גן נוי במינון המומלץ על פי הוראות היצרן. שתילת זנים עמידים במיקום הנכון במרחק הנכון יקטינו למינימום נגעים אלו.

ורדים על גזע בגוון לבן מבריק

ברשימת סוגי הוורדים המומלצים..

הכינו רשימת ורדים בהתאם לפונקציונליות של המטרה. יש ורדים בגובה של 2מטר ויותר שמשמשים לכיסוי גדרות קירות וכאלמנט גובל בקצה גבול תוחם את המגרש שאפשר לשלב עם צמחים נוספים בפריחה שנמשכת לסירוגין. שיחים שונים בגובה נמוך ליצירת מופעי צבע נרחבים לערוגות, ורדים על גזע כאטרקציה קישוטית, ורדים מטפסים שנתמכים על ידי גדר או קיר ומינים של ננסיים ומשתרעים שמכסים חללי קרקע וכמובן אקסמפלרים המיועדים להדגשה ממוקדת כאלמנט פיסולי קישוטי ודקורטיבי.

לסיכום: גינה יפה מראה מלבב פריחה משגעת ואווירה אצילית שתכניס לגינה שלכם תמונת נוף ייחודית ומרגשת עם כל פריחה חדשה וממושכת שתלווה אתכם לרוב בכל ימות השנה במופע ססגוני קסום.