THE DARK SIDE OF THE GARDEN
קרן אור באפלה

תאורת גן זה הרבה יותר מאשר גופי הארה המפוזרים באקראי בחלקי הגן השונים. במהלך שעות היום גופי התאורה משולבים במסכת העיצוב הכללי אבל בשעות הערב בלילה ובחשכה מתקבלת תפנית דרמטית ודומיננטית המשפיעה במישרין על חזות תצוגת הבית והמרחב סביבו. מעט מאוד גנים פרטיים יכולים להתהדר בתכנון תאורה שתפגיש בין תעתועי דימיון, ותדגיש את הגינה בהקרנה מסקרנת מעניינת וייחודית השזורה במסכת צללים שבין חושך לאור.

עיצוב תאורה לגינה

לראות אבל אחרת

ב.גן גינון מכירים בערך ההתקנה במתח נמוך (12v) עם שנאי לכל נקודה לעומת המתח הרגיל (220v) שהיה נהוג בעשורים הקודמים. בהתחלה חשבנו שמדובר בגימיק אך בהמשך התקנת תאורת חוץ במתח נמוך התבררה כערך במוסף העליון, חסכוני ידידותי למשתמש ובטיחותי שמונע התחשמלות קצר ונפילות מתח במקביל לעלויות מזעריות בתפעול ובגמישות המושלמת בשינוע תאורה מקודה אחת לאחרת בקלות וביעלות בהתאם לצורך.
 
צריך לומר ביושר. בחלק רב מנקודות המכירה של תאורת בית וגן היועצים לא עברו הכשרה מקצועית, ומימלא אתם מקבלים עצה בלבד באזור הנוחות של המייעץ ללא הבנת השטח ממקור ראשון, אל תשכחו כי תפקידו של הדיאלוג הוא להוציא סחורה מהחנות ולא לעצב לכם את התאורה.

נציע לכם גופי תאורה איכותיים מבית קישלר עם התאמה מיטבית לכל נקודה שתמצאו לנכון כגון שביל מעבר גישה למדרגות חניה מחסן ערוגת צמחים לפרגולה פינת ישיבה לשער כניסה ראשי לחומה התוחמת מגרש ולאלמנטים דקורטיבים כגון פסלים כדים אדניות ברכות נוי ועוד. 

נתקין תאורה תלויה, על עמודים בדקרים בתוך הקרקע ומעליו, מובנה בקירות משוקע במים ומוטמן באופן ייחודי בתוך רכיבים לתצוגת נוי ולשימוש פונקציואלי במקום בו נדרשת הארה מוגברת כגון רחבת ישיבה פנאי ואירוח.

אופציונאלי: תוכלו לקבוע הדלקה וכיבוי אוטמטי לנקודות שונות בשעות חשכה בחורף והתאמה לשעות הקיץ כולל שליטה תפעולית לפתיחה או ניתוק דרך הנייד.

לסיכום: התקנה תקנית בידיו של חשמלאי מוסמך תפחית למינימום סכנה להתחשמלות, אל תתפשרו על אבזור עם תו תקן ולוח מתגים נפרד לכל רכיבי החשמל.

תכנון גינה עם תאורה

עיגון גופי תאורת גן

לתאורה מספר תפקידים בעלי חשיבות במופע הארת שטחי החוץ בחצר והיקף סביבת הבית. תכתיב זה מוגדר ומושתת בעיקרון תכליתי שמציע מענה נקודתי למרחב התוואי ופני השטח באופן בו נממש יחס אופציונלי בין העצמים הנשקפים מנקודת אור האחת לאחרת ובהבנת משמעות ישירה ועקיפה המשפיעה על הדגשת העצמים שנמצאים בתווך.

להתבונן בפרטים. תעתועי הדימיון של מוח האדם מאפשרים לקבוצת אנשים להביט למקור אחד זהה ויחד עם זאת לייצר הבחנה שונה אצל כל אחד מהם. תאורנות מנגישה לנו תמונה ממוקדת ברורה וחדה לליבה, וממסכת או מצלילה רקע שולי ומשני בכדי לפקס את מיקוד המבט. במתכונת רעיונית זו אני ניגש למלאכת תכנון התאורה.

פריסה אזורית תגדיר נקודות אסטרטגיות עם עצמה מודגשת לעומת אזורי משנה ללא תאורה או בתאורה סימבולית בלבד במקום ללא תנועה לחלופין בלא משמעויות יתר בעת חשכה, יחד עם זאת תמיד טוב לשמר את אופצית היכולת להאיר את כל מקטעי הגינה עם הדגשה על שעת צורך { לא כמנהג קבע בשגרת היממה } לדוגמה באירוע חגיגי ובימי חג.

חלוקת מתגי השליטה תאפשר לקבוע איזה חלקה או חלקות נרצה להאיר. היחס המהותי בהדגשי הפקת תצורת האור בחשכה  אינו נובע מהגופים עצמם אלה מהנורות המורכבות בגוף, עצמת הנורה, הגוון נקודת עיגון ומבנה ההטיה יוצרים אפקט מתוחם כיחידת קצה ולעיתים מתוך מכלול גופים המשלימים מקטעים רחבים המתפרשים בשטח נרחב.

רבים וטובים אינם עומדים באמת בהבחנה בין תפקידו של חשמלאי למעצב התאורה כש-לכל אחד מהם תפקיד שונה לחלוטין. האיש האמון על תחומי העיצוב קובע את המיקום הכמות ואיכות הבחירה ואילו איש חשמל הוא הזרוע הטכנית המבצעת את ההתקנה בלבד.

אדיגן - כשבוחרים להאיר את החלום

נמצאים בתוך תהליך של בניית בית חדש ? נמצאים בתוך פרויקט של שיפוץ כללי של בית ישן ? זה הזמן להתחבר לבעל מקצוע שיבצע את התכנון ויצניע בשלב מקדמי זה את השרוולים התת קרקעיים לכל נקודה בה נזדקק מאוחר יותר{בסיום הבנייה בשלב הקמת הגינה) לתאורה שקע או מפסק..

Item 4 For example

חזית מוארת ברכות

הכניסה בחזית היא המפגש הראשון של היוצאים והבאים לבית, ובמקרה של נוף פתוח גם העוברים והשבים ברחוב לוקחים חלק בהתרשמות.

Item 3 For example

מתחת לשפת מדרגות

השתקפות אור מתחת לשפת מדרגות באפקטים שונים ככל שהחשכה מתגברת. אסתטי נעים לעין ומוגן מחשיפה לפגיעת ההולכים ומרטיבות.

Item 2 For example

בטרסה ומסלעה

רק הרושם יוצר כאן גינה ענקית. טרסה לגובה עם ערוגות אורך ורוחב. במפלס עליון מזרקה פשוטה ובנקודת העלייה התחתונה מדשאה.

Item 1 For example

נישת בריקים בקיר

עדיף הכנה מוקדמת כשבונים את  החומה אבל ניתן לביצוע גם כאשר היא קימת. אפשר לשלב חפצי נוי וכדים. יפה ותורם לאווירה.