תכנון גינה בקריות - תכנון גינה קטנה / גדולה בבית קרקע ובמרפסת
תכנון קונספט בעיצוב גינה לחזות כניסה לבית
תכנון גינה בחזית הכניסה הוא הנוף המקבל את פני הבאים והיוצאים. נוף הנשקף ברובו או בחלקו גם לעוברים והשבים. אם כך, כיצד אנו יוצרים תצורה חזותית מעניינת מסקרנת ומזמינה המתמזגת ברקע קירות הבית, עם החיבור הנכון בין המדרגים בצרופים השונים של הגוונים המרקם והטקסטורה אנו יוצרים במלאכת מחשבת, מיזוג חזותי שמשתרג בין פנים וחוץ. כניסה נעימה המלווה באווירה מתאימה היא רק דרך אחת לבטא את אורח הסגנון בתרבות אורח החיים שלנו. תצוגת נוף חיונית על רקע הבית תעשיר ותגוון את הסביבה במופע דומיננטי אשר מעלה באופן טבעי את ערכו הכלכלי של הבית.

גינת המבואה הקדמית משתנה בין בית לבית. לעתים חזית משולבת עם חניית רכב ושבילי גישה מתפצלים היוצרים מטבעם חלוקה של מקטעי קרקע לאורך נתיבי הגישה מדרכות ומסלולי מעבר בין הכניסה לבין היקפי הבית. לעתים, כל נפח הכניסה על מדרגיו ומקטעיו השונים יוצרים מבט אחיד ברצף סדור גם כאשר הגינה מחולקת למספר חלקות קרקע נפרדות. עיצוב גן שמקרין על כל החזית יוצר את המפגש החזותי וההתרשמות התודעתית שאנו חווים עם הכניסה לכל בית. יש כניסות לבתים בהם למעשה נושא היארוח וישיבה בחוץ מתבצע בחזית ולאו דווקא בצדו האחורי. ויש בתים בהם הפעילות מעיקרה תתבצע בחלק המוצנע בחלק האחורי של הבית אילייו ניתן לרוב להגיע ישירות מסלון הבית אל רחבת הריצוף ומרחב החצר. תכנון גן ממוקד יוצר את הזהות היחס והפרופורציה בין מבואת הגינה לשאר חלקיה.

עיצוב פרופורציונלי לגינה נוצר ומתוכנן בכפיפות לסייגים מגבלות ומידות שטח הכניסה. אם יורדים למבחן התוצאה הנוצרת עם הליך ההתבססות הקליטה והתפתחות של הצמחייה אנו מגלים פתאום כי התוצאה שקיבלנו בתחילה היא תוצאה זמנית שמשתנה והולכת בחלוף הזמן. כל הטעויות שנעשו בשלבי התכנון או העיצוב יקרינו ישפיעו ויתגלו אחד לאחד. תכנון קפדני של גנן מקצועי / מהנדס נוף / אדריכל נוף או מעצב גנים אינו מבטיח תשואה ערכית וחיונית לאורך זמן. החיבור בין הדוממים וצומחים חייב להתבסס על הכרת הצומח ודרכי ההתמודדות בהמשך הפריחה השגשוג והלבלוב של הגינה.

תיחום גבולות חזית הכניסה באמצעות גדר חיה
יצירת תיחום באמצעות צמחים בהיקף גזרת החזית נובע בעיקר מתוך רצון לייצר מעטה הפרדה ופרטיות. חיץ ברור מתוחם שמגביל את יכולות ההתבוננות של העוברים ושבים מחוץ לגבולות המגרש. גדר חיה בעיצוב פורמלי תבוסס על רצף העצים או שיחים מאותו סוג. מפעם לפעם בהתאם לצורך מבצעים גיזום לשמירת הקווים הגאומטריים בגובה וברוחב. ברוב המקרים גדר שכזו נוצרת מצמחייה רב שנתית. לעומת זאת, גדר חיה שאיננה פורמלית היא עניין של צירופים שלובים היוצרים מיסוך מלא אך במגוון ססגוני עשיר ומגוון של כתמי הפריחה והמדרגים המשתרגים עם סימביוזה בהקשר הגיוני בין התכנים. עיצוב מדרכת מעבר בין שער לגינה לבין דלת בית הוא אלמנט צורני מובנה שמותאם לנוף העומד להתפתח בסביבתו. בגינה שאין בה תיחום אבסולוטי של גדר חיה (ניתן לראות ביישובי מצפה קיבוצים מושבים וכדומה) אנו משלבים אלמנטים נמוכים יותר שיוצרים נוכחות חזקה ואטרקטיבית מבחינת המראה גם לדיירי הבית אך גם לעוברים ושבים.

יצירת כתמי פריחה מרהיבים בכניסה הם עניין של מקורות אור, לכן, רצוי להתייחס לעובדה כי גדר חיה יוצרת מיסוך שמונע חדירת קרני אור, דבר זה אינו מורגש בתחילת התהליך מכיוון שהעצים עדיין בשרשרת הצמיחה, פתאום מגלים גינה ספוגת שמש שהפכה לגינה מוצלת מה שמשפיע על כל הצמחייה בסמיכות לעצים או שיחים גדולים. לטעמי הנושא של בחירת סוג הצמחים עצים שיחים פורחים פקעות מטפסים צמחים ריחניים וכו'. הם עניין קריטי (ללא הפרזה) בתכנון נוף לחזית. במודל זה, אנו ניטע בתבונה כדי שנוף החזית לא יהפוך לנטל בהמשך התבססות הקליטה עד בגרות מלאה של הצימוח.

אלמנטים שונים לאורך ורוחב החזית
כמובן שנפח וקיבולת השטח מכתיבה את כמות התוכן שניתן לשלב, סוער וגדוש או אלמנט ייצוגי פיסולי בודד כגון עץ זית עתיק או אלמנט מים כגון מפל ברכת נוי. בחירת קבוצות שתילה עם חיבור בין גוונים הוא עניין של יחס, בגינה יפנית גן הזן הגוונים מועטים 2-3 בלבד. גינה ישראלית מכילה אין ספור גוונים, ובתכנון פרטני אנו יוצרים אשליה אופטית באמצעות נוף המתבסס בחלוקה על מרקם צבע ראשי כ- 60% והשאר בחלוקה מקובצת של10% עד 20% לגוונים משתלבים לדוגמא: סגול ולבן או לבן ואדום, צהוב ולבן וכיוצא באלו. בהקשר זה יש לחבר בין הגיוון שנשקף מקירות הבית וריצוף המדרכה. בתכנית השתילה, אתם בוחרים גם במראה שנוצר עקב חילופי העונות בין חורף וקיץ. שתילה חופפת היא שתילה משולבת שמגבה את תנומת החורף של צמחי הקיץ במופע פריחת החורף. בניית גינה בחזית מרוצפת במלואה ללא אדמת קרקע חשופה תעשה באמצעות בניית אדניות בכדים ובכלי קיבול שונים היוצרים את אותו אפקט המתקבל בגינה על קרקע רגילה.

את האפקט המרשים והיפה שיש לנו בשעות היום אנו הופכים ליפה הרבה יותר בשעות הערב והלילה עם תאורה רכה שיוצרת מראה משובב ומלבב בין מקטעי הכניסה, תאורת הכניסה היא עניין מורכב הרבה יותר מאשר תקיעת גופי תאורה באופן אקראי, כאן נטביע חותם אור שמלווה את החזית מקרין ומדגיש את יופייה של הגינה והבית עם בחירה משולבת בין הנורות גופי התאורה נקודת הקיבוע והמרחק בין הגופים השונים, האם להאיר את כל החזית או ניצמד לנקודות בעלי עניין. גם גג החנייה יכול להפוך לאדנית שתילה וכך אנו יוצרים מפלס שתילה גבוה המשתלב עם הצמחייה תחתיו.

תמיד ניתן להוסיף אלמנטים לשימוש פרקטי כגון פינת ישיבה ספסל נדנדה משחקי חצר פעמוני רוח שבשבת ופסלונים שמעשירים את הגינה בתכנים שמשתלבים היטב ותורמים לתחושת אווירה ייחודית כבר עם הפסיעה הראשונה פנימה, אנחנו באתר גן גינון נאחל לכם הצלחה בבניית גינת החלומות שלכם בכל דרך ובאמצעות כל גנן שתבחרו.
 
תכנון גינה קטנה בחזית בית המגורים
אדיגן: חיפה קריות, ת.ד. 1294 קרית ביאליק - טל: 050-646-4435