תכנון גינה בצפון - עיצוב גינות פרטיות בחיפה

תכנון קומפלט לראש מערכת ההשקיה – על חשיבות מחשב השקיה ומערכת מדשנת אוטומטית.

תכנון ראש מערכת ההשקיה מהווה חלק סטנדרט משלים בשלבי בנייה הקמה ופיתוח גינות ומשמש כאבן יסוד בהנעת הגינה לתוצאה חיונית ומלבלבת, דומיננטית מתפתחת כיאות וחסונה, כזו המשתקפת במלוא הדרה. למימוש מטרה בתהליך של תכנון מומלץ להסתייע ולהיוועץ בשירות גנן מקצועי מוסמך/ מהנדס/ת נוף, אם בחרתם לבצע בשיטת עשה זאת בעצמך רצוי לשקלל את מכלול הנתונים על מנת להבטיח תשואה רחבת טווח ללא תקלות ונזקים הנובעים מהתקנה פרוביזורית. בעל מקצוע מיומן עם ניסיון עוסק במגוון שיקולים רחב עם התקנת מערכת השקיה / מדשנת ושאר אביזרים טכניים המחוברים לראש מערכת כגון קו מים ישיר למילוי ברכת נוי. פרמטרים אלו משתנים בין סוגי הגינות השונים ומותאמים במספר נקודות ליבה.

גודל שטח הגינה וכמות רכיבי השתילה. לאחר מדידה עם שעון לחצים (בבוקר בצהריים ובערב) אנו מבינים את לחץ זרימת המים בכל שעות היממה. ומכאן שחישוב ספיקת מים בחלוקת מגופי המערכת תתבצע לא רק בהתאם ללחץ הזרימה כיום אלה, בהתאם לשינויים סביבתיים וטבעיים הגורמים להפחתת לחצים. מינון הכמות ביחס בין מרווח ומרחב השקיה אינו מסתכם אך ורק בהבנת הליך התקנת המערכת אלה בהבנת הצומח. לדוגמה, בנייה ותכנון של גינות מתחיל לרוב עם צמחייה קטנה. אך כאשר הצמחייה מתפתחת יש לבצע התאמה מחודשת בכמות המים ולעתים גם במרווח ההשקיה. לרוב, נמצא הבדל בלחץ מים בין גינה בבית פרטי או גינה במרפסת בית רב קומתי, בין שמדובר על גינה קטנה/גינה גדולה אנו מכוונים לכל אופציה אפשרית לשינוי והתאמת ספיקה ולחצי מים בעתיד. במרחב הנתונים המקדימים נייצר התאמה לצמחייה קיימת וייעודית עם התייחסות להיקף השקיה גדול יותר עם התפתחות צמחי הגן. גם לסוג הקרקע חשיבות בלתי מבוטלת בקביעת כמות ההשקיה ומרווחי הזמן בין ההשקיות. אדמה חולית מצריכה משטר השקיה תכוף במרווחים קטנים לעומת קרקע כבדה בעלת תאחיזת מים טובה. כזו המסתפקת במרווחי השקיה גדולים, מרווחים אלו ישתנו גם כאשר המצע אינו אדמה טבעית אלה מצע גן או מצע הידרופוני.

ככל שניתן כבר בתהליך ראשוני (לעתים עם בנייה של בית חדש) יש לקבע את תשתית היסוד. לרוב מדובר על הצנעת שרוולי זינה ושלוחות זינה מנקודות היעד אל ראש מערכת ההשקיה. את קביעת מיקום המערכת יש לבצע במקום נגיש שמאפשר גישה נוחה לתפעול ולשינוי הפונקציות של מחשב ההשקיה או מדשנת אוטומטית המופעלת באמצעות המחשב. סיבה נוספת, כאשר הנגישות נוחה כל תקלה ניתן לפתור בקלות וביעילות ללא הסבת נזקים מיותרים לגינה. כשאתם דואגים להצניע שרוול תת קרקעי השלוחה בתוך השרוול מוגנת מפגיעה אקראית של עבודות התחזוקה בגינה, השלוחה מוגנת מפני חביקת שורשים. ובמקרה של תקלה בצינור השלוחה פשוט שולפים מתקנים ומשחילים ביעילות ובמהירות בלי לחפור בגינה בכלל.
 

למה צריך ארונית נעולה למערכת השקיה / מערכת דישון ?

מומלץ וחשוב מאוד להשקיע גם בארונית אותה יש אפשרות לנעול. בסביבת ילדים הדבר חשוב בכדי למנוע שינוי אקראי של פונקציות המערכת. די בהטיה קלה של אחד הכפתורים כדי לגרום לריקבון שורשים עקב עודף מים או לייבוש הצמח עקב מחסור במים, נגיעה במערכת הדישון משמעותה הזרמת דשן עודף שגורם לקריסת הצמחים ובכלל. מיכל הדשן הוא חומר רעיל ביותר לאדם. על מנת להימנע מסיבוכים מיותרים סוגרים את המערכת במקום בטוח והרחק ממגע של בלתי מורשים בין שאלו הילדים שלכם או הילדים של החברים שמתארחים אצלכם. כאן רצוי לזכור כי השקעה במערכת טובה היא אינה עניין של מותרות, השקיה נכונה חוסכת בטווח קצר את ההשקעה על קניית מערכת שכזו. נושא השקיית הצמחים בגינה מתבצע ביום במרווח ובכמות נכונה גם כאשר אתם בחו"ל או אם אתם מרבים להעדר מהבית.
 
מה מתחדש בענף מחשבי השקיה ומערכות דישון ?
היום השוק מציע חידושים על סף הדמיון. לדוגמא: הטמנת מספר חיישנים שיודעים לזהות אוטומטית הזנת דשן בהתאם לעובי השורשים בדומה להזנת מים כאשר הסנסורים נמצאים על סף יובש, פיתוחים טכנולגים אלו ואחרים משנים את פני המציאות בנושאי ההשקיה והדישון בקביעה אוטומטית וממוחשבת ללא מגע יד אדם. המערכת המודרנית מבוססת על שליטה דרך הטלפון הנייד והמחשב הביתי מכל פינה בארץ ובעולם ובאופן בו תקבלו התראה על כל נזילת מים ישירות לטלפון עם יכולת נעילת הברז. תוכלו להוסיף ולהפחית מים או דשן בהתאם לרצונכם באמצעות האפליקציה גם כאשר אתם בקצה השני של העולם.
 
קוטר צנרת נפוצה להשקיית הגינה
צינור 8 ממ יתאים לגינה עם כדים ואדניות בין שזו גינת קרקע בבית פרטי או גינה במרפסת בית בבניין מגורים משותף. צינור 16 ממ מווסת מגיע עם פתחי טפטוף במרחקים שונים - 30ס"מ - 50ס"מ - 1 מטר ועוד.. אנו בוחרים צינור 16 מ"מ עיוור (ללא נקבים מובנים) כאשר אנו רוצים חלק ללא השקיה או השקייה בטווחים שונים. בנוסף, אנו מספקים כמויות מים שונות ותואמות לכל שיח עץ או פרח במינון שונה. כאשר הוא מסופק על ידי אותו צינור הכיצד? ברכישת צינור עיוור אנו רוכשים את הטפטפות בנפרד 1 ל/ש - 2 ל/ש - 4 ל/ש - 8 ל/ש המונח ל/ש (ליטר לשעה). כל כפתור טפטוף מוציא כמות מים מדודה ושונה על אותו קו בהתאם לצורך. לדוגמה: נטענו עץ קטן מאוד עם טפטוף של 2 ל/ש אך בחלוף שנה העץ זקוק לכמות מים גדולה יותר אז, או שמוסיפים כפתור טפטוף נוסף של 2 ל/ש או שמוציאים את הקים ושמים אחד של 4 ל / ש. מי שמבין מבין את משמעות החיסכון בעלויות בטווח קצר וארוך כאחד. צינור 20 ממ דרג 4 משמש להשקיה בהמטרה לשטח גינה בגודל ממוצע או 25 ממ בשטח של גינה גדולה מאוד. צנרת sp  או צנרת פקס תתאים לגינה בה מותקן כיור ומטבח שירות, צינורות אלו אינם מיעודים לטפטוף או המטרה. הובלת מים חמים לנקודה מסוימת בגינה אפשר גם עם צינור 16 מ"מ דרג 10.
 

מערכת דישון אוטומטי / האם אנו צריכים את זה באמת ?

המראה של הגינה עם מערכת דישון שונה בתכלית מגינה שאין בה מדשנת. היסודות המסיסים המזינים את הצמח מורכבים ממקר וממיקרו אלמנטים. היסודות הנדרשים לצמח במינון גבוה מוכרים בשם npk ( חנקן זרחן אשלגן ). יסודות קרט ומיקרו אלמנטים כגון בורון כספית ברזל ומגנזיום הנצרכים במינון מזערי. החומר יוצר תנאים אופטימליים להתפתחות ולחוסן הצמיחה, פריחה ממושכת או פרי עסיסי ומפותח בעצי פרי עמידות ודחיית מיני מזיקים. ההבדל בין דשן גרגרי בשחרור מבוקר לבין דשן מסיס הוא עצום בכל קנה מידה, למעשה דשן גרגרי שמפזרים מעל פני הקרקע יאבד את רוב תכונותיו עד הגעתו למערכת בית השורשים אם בכלל יגיע לשם בהליך ההתפרקות ולעומת זאת. דשן מסיס מגיע לשורשים תוך מספר שעות בלבד.

השקיה בסמיכות לקירות חיצוניים של מבנה בית. בבתים רבים תוכלו לראות צמחים נטועים בסמיכות לקירות הבית ובהיקפיו, זו טעות מובנת אצל רבים וטובים. כאשר אתם מוסיפים אדמה לגינה בבית שזה עתה נבנה. הקפידו לוודא שסוג המילוי בצמידות לקירות יעשה עם אדמה חולית או מצע טוף גרוס לשם מניעת נזקי רטיבות עובש ופטריות בקירות הבית. מה שגורם להתיישבות קבע של מזיקים ומעופפים שונים החיים ומתפתחים היטב במצע לח. היבט נוסף בשתילה צמודה הוא בהתאמת סוג הצמחייה שאינה מפתחת שורשים אלימים ומזיקים לתשתיות הבית החצר והגינה בכלל. קביעת שעות ההשקיה תתחשב גם בתנאי האקלים בסביבת מגורכם, מבחינתי השעה האידאלית החל מ-4 לפנות בוקר. הברזים יפתחו על פי הסדר הרצוי, חלחול המים יעשה ביעילות מלאה ללא דיות של השמש, ובנוסף, בשעה זו לחץ המים הוא הטוב ביותר מבין שאר שעות היממה. לא ממליץ על השקיה בערב וכל עוד אתם מבלים בשטח של הגינה או על משטח המרפסת, המשמעות של השקיה בשעה שכזו מזמנת לכם מעופפים יתושים ומזיקים המתחברים מטבעם לסביבה לחה.
 
רוצים לראות מה זה בזבוז של מיליוני קוב של מים ?
השקיה גינון מוסדי וציבורי – כמעט בכל הגנים העירוניים ושטחי הציבור המגוננים מכילים קילומטרים של צנרת מווסתת המוציאה מים לנקודות שאין בהם כלל צמחים. העירייה יכולה להרשות עצמה כי אתם ואני משלמים. אבל אצלכם בגינה הביתית פרטית חשוב להקפיד על משטר מים מדויק. רק כך תוכלו לחסוך באופן ערכי ומהותי שבא לביטוי בחשבון תשלום המים - בהצלחה אדיגן.
 
אדיגן: חיפה קריות, ת.ד. 1294 קרית ביאליק - טל: 050-646-4435