מחשב השקה מערכת דישון
תכנון מערכת השקיה כל המידע שאתם צריכים במקום אחד
תכנון מערכת השקיה הוא חלק בלתי נפרד מתהליך הקמת גינה והוא המפתח לגינה משגשגת, פורחת ובריאה לאורך זמן. לשם כך יש לעשות זאת באופן נכון ויעיל. כדאי ומומלץ להיוועץ, לפחות בשלב התכנון, עם גנן / מתכנן מקצועי, גם אם החלטנו לעשות זאת בעצמנו ועל אף שקיים מידע רב ברשת על הקמה ותכנון של גינות בכלל ושל מערכות השקיה בפרט. איש מקצוע יוכל לסייע לנו להתאים את מערכת ההשקיה למערכת המים הביתית, מבחינת הספיקה, הלחצים ויכולת אספקת המים, וכן לעזור בחישובים דוגמת המרווחים בין הטפטפות והמתזים, אורכי הצינורות ועוד.
בין אם מדובר במרפסת, בבית פרטי או בבית משותף, בעציצים או באדניות, בגינה קטנה או בגינה גדולה, כדאי לשרטט אותה באופן מדויק, כולל מידות ומרחקים. דבר זה יכול לעזור לנו מאוד בבואנו לתכנן את מערכת ההשקיה.
בעת התכנון יש להתייחס למספר פרמטרים עיקריים: סוג האדמה שיש בגינה, הצמחייה הקיימת או שאמורה להיות בה, גודל השטח המיועד להשקיה וסוג האקלים באזור.
 
אז איך מתחילים?
מומלץ להתקין חלק ממערכת ההשקיה עוד בטרם בנינו חיפוי קרקע כגון דק או פרגולה. מדובר בכל הקשור להרכבה ולהשתלה של הצנרת, זאת בכדי להימנע מצינורות חשופים שעלולים לפגום במראה הגינה.
תכנון המערכת עצמה מתחיל באיתור מקור המים הראשי עבור הגינה, זה שיוכל לשמש אותה באופן הטוב ביותר, וזה שלידו נמקם את המחשב של מערכת ההשקיה. חשוב גם לתכנן את אופן שאיבת המים ממקור המים ואת הפצתם ברחבי הגינה, תוך התחשבות בתנאי השטח.
לאחר מכן מגיעה הבחירה החשובה מכל, זו שתשפיע יותר מכל על הגינה שלנו – מערכת ידנית או ממוחשבת.
 
מה באמת נכון - מערכת השקיה ידנית או ממוחשבת?
הבחירה בין מערכת ידנית לממוחשבת היא אחד הדברים החשובים שיש לתת עליהם את הדעת. לכל אחד משני סוגים אלה, יתרונות וחסרונות.
במערכת ההשקיה הידנית השליטה בהשקיה מבוצעת כמובן על ידינו, כשאנו מחליטים באילו שעות נוח לנו להשקות את הגינה. במצב ידני אנו גם יכולים לקבוע, בהתאם לתנאי מזג האוויר המשתנים, מתי הגינה כולה או צמח מסוים זקוקים ליותר או לפחות מים. להשקיה יש גם השלכות תרפויטיות. יש אנשים המתעקשים להשקות בעצמם את הגינה שלהם, וכך זוכים לפרק זמן הטומן בחובו שקט ורגיעה. יחד עם זאת, שיטת השקיה זו יכולה להיות הרסנית לצמחיה, היא מהדקת את הקרקע ועלולה לחשוף שורשים שאמורים להיות מכוסים באדמה. בנוסף, יש לזכור כי השקיה ידנית צריכה להיעשות כחלק משגרת היומיום, ואם אתם אנשים הנוטים להיעדר מהבית לתקופות ארוכות, שקלו בחיוב מערכת ממוחשבת.
מערכת השקיה ממוחשבת מצוידת במחשב השקיה שלו יש את השליטה על הסגירה והפתיחה של ברז ההשקיה, בהתאם לתכנית שנקבעה מראש (וכדי להרגיע, דעו כי ברוב מחשבי ההשקיה קיים גם ברז ביטחון ידני, למקרה של תקלה). כמו כן, מערכת ממוחשבת אינה דורשת התערבות ותחזוקתה מינימלית.
באופן גורף, אלא אם קיימת בעיית תקציב חמורה, מומלץ להקים מערכת השקיה ממוחשבת. הרציונל מאחורי זה הוא שמערכת השקיה שכזו מזרזת התפתחות טובה יותר של הצמחים ומונעת בזבוז מים, על ידי כך שהיא מספקת לכל צמח את כמות המים המדויקת הנחוצה לו, ללא חוסרים או עודפים. לכן, את ההשקעה הכספית שאנו משקיעים במחשב השקיה, נקבל חזרה עם הזמן על ידי החיסכון במים.
 
ומה עם צנרת?
חלק ממערכת ההשקיה הוא הצנרת. חשוב לתכנן אילו צינורות נניח בהתאם לסוג הצמחייה שבגינה. חשוב גם לדעת היכן למקם את הצינורות, מה המרחקים ביניהם, האם יש מקומות בגינה בהם נזדקק לזוויות, להסתעפויות וכד'.
 
טפטפות? מתזים? בואו נעשה רגע סדר בבלבול
תכנון הטפטפות קריטי להצלחת המערכת כולה. אם אכן מחליטים להשתמש בטפטפות, יש לקבוע מה יהיו המרווחים ביניהן ומה יהיה קצב שחרור המים. אם מחליטים להשתמש בממטרות ובמתזים, גם כאן יש לקבוע את מיקומם בהתאם לסוג הגינה ולצמחיה שבה.
מומלץ להפריד בין השקיית דשא, אותו רצוי להשקות בממטרות, להשקיה של שאר הצמחייה, שיכולה להיעשות באמצעות טפטפות. כמובן שרצוי גם לדאוג שלכל צמח יהיה משטר מים עצמאי, שהרי לכל צמח צרכים משלו ואין צמח אחד דומה לאחר.
 
וכמה טיפים לסיום
תכנון שעות ההשקיה – אנו חיים במדינה שבה המים הם משאב נדיר. לכן חונכנו מינקות להתייחס לכל הנושא בזהירות רבה, להתחשב ולהמעיט בכמויות. תכנון שעות ההשקיה הוא חלק מהתנהלות זו. קחו בחשבון שבאופן כללי מומלץ להשקות את הגינה, ואת הדשא בפרט, בשעות הבוקר המוקדמות או בשעות הערב המאוחרות. בשעות אלה ההשקיה יעילה יותר שכן מזג האוויר אינו חם.
התייחסות לכל צמח בנפרד - קחו בחשבון שצמח צעיר, שזה עתה נשתל, זקוק להשקיות קלות במרווחי זמן קטנים. לעומת זאת, צמח או עץ בוגר, בעל מערכת שורשים עמוקה, זקוק להשקיה לעיתים רחוקות יותר ועדיין לצמוח ולשגשג.
התקנת מערכת דשן – שקלו להתקין משאבת דשן כחלק ממערכת ההשקיה. באמצעות משאבה זו מתבצע דישון יעיל, הכולל כמויות מדויקות של חנקן, זרחן ואשלגן החיוניים לצמחיה. שילוב הדישון בהשקיה, שמבוצע באמצעות דשן נוזלי המוחדר למערכת ההשקיה דרך הטפטפות, הופך את הצמחים לחזקים ולבריאים יותר וכתוצאה מכך גם חוסך הרבה מים.
 
באדיבות אתר טוב תודה
אדיגן: חיפה קריות, ת.ד. 1294 קרית ביאליק - טל: 050-646-4435